fbpx

Co powinieneś wiedzieć planując podróż? Kilka wskazówek z Kalabrii

Plaża Grotticelle - Capo Vaticano, Włochy

Co powinieneś wiedzieć planując podróż? Kilka wskazówek z Kalabrii

1920 1080 Grzesiek Boczar

Z podróżowaniem jest jak z inwestowaniem. Trzeba włożyć serce w poszukiwanie najlepszej okazji do ulokowania środków, nieważne czy mówimy o pieniądzach, czy własnym wolnym czasie. Możemy się kłócić, co jest cenniejsze 😉 Na koniec i tak wszystko sprowadza się do tego, żeby wyjść na plus.

Podróże to specyficzna forma inwestycji. Pozwalamy im drenować nasz portfel, wypełniać wolny czas i wpływać na codzienne decyzje. W zamian za to otrzymujemy nowe przeżycia, niecodzienne doświadczenia, poszerzone horyzonty i życiową mądrość. Stajemy się bogatsi mentalnie, a tego stan konta bankowego po podróży nie pokaże 😉

Z dowolnego miejsca świata zawsze przywozimy głowy pełne wniosków i spostrzeżeń, które pozwalają nam spojrzeć z innej perspektywy na własne, codzienne życie, wystrzec się popełnionych błędów lub po prostu ułatwić sobie kolejną podróż. Od teraz, po każdym wyjeździe będziemy się z nimi dzielić także z Wami 🙂

Język i komunikacja

 • Naucz się podstaw języka używanego w kraju, do którego się wybierasz. Język angielski nie wszędzie można uznać za uniwersalny. W Kalabrii na przykład nie można 😉 Poza tym, czyż to nie jest sympatyczne, gdy obcokrajowiec zagaduje Cię na ulicy łamaną polszczyzną? Zadanie sobie trudu i poznania choć podstaw języka obcego jest ukłonem w stronę kraju i jego mieszkańców, więc choćby z tego powodu warto spróbować 🙂
 • Zainstaluj na telefonie Google Translate i pobierz język kraju, do którego się wybierasz. Zyskasz tłumacza offline i brak dostępu do Internetu nie będzie Ci straszny.
 • Jeśli nie możesz się dogadać, przetłumacz swoją myśl na język rozmówcy za pomocą translatora w telefonie i daj mu do przeczytania. Choć Google Translate ma swoje wady, to nawet łamane tłumaczenie jest krokiem naprzód w rozmowie.

Noclegi

 • Jeśli widzisz ryzyko, że plany mogą się zmienić, rezerwuj noclegi z możliwością rezygnacji lub zmiany terminu. Często kosztuje to nieco więcej ale kupujesz sobie spokój. Jeśli chcesz wydać jak najmniej i dasz sobie radę z ryzykiem komplikacji, nie przejmuj się możliwymi zmianami i bierz to, co tańsze.
 • Jeżeli przy tanim miejscu noclegowym w Kalabrii widzisz informację, że mówią po angielsku, oznacza to zazwyczaj umiejętność obsługi translatora 😉
 • Jeżeli szukasz spokoju, unikaj noclegu w miejscowościach (nawet małych), które są dobrym punktem przesiadkowym komunikacji publicznej.

Wynajem samochodu

 • Odbierając oraz zwracając samochód do wypożyczalni, nagraj wideo przedstawiające stan karoserii, wnętrza oraz informację o poziomie paliwa. Zawsze lepiej mieć dodatkowy dowód na wypadek przypadkowych nieporozumień lub, po prostu, prób naciągania ze strony wypożyczalni na dodatkowe opłaty.
 • Oglądając samochód we Włoszech, zwracaj uwagę na prawą stronę przedniego zderzaka. Większość samochodów w Kalabrii ma go zarysowanego.
 • Oceny wypożyczalni samochodów w serwisach pośredniczących są niewiele warte. Zazwyczaj jest to średnia ocen dla danej marki wypożyczalni. Zawsze sprawdzaj w Google oceny tej konkretnej wypożyczalni, w której będziesz odbierać samochód. Rozbieżności potrafią być ogromne.
 • Czytaj dokładnie dokumenty i warunki umowy. Jeśli kupiłeś wcześniej ubezpieczenie i jesteś pewien, że zabezpiecza Cię w sposób zadowalający, nie daj sobie wcisnąć dodatkowych opłat na miejscu.

Planowanie podróży

 • Planując podróż szukaj nowych perspektyw. W naszym przypadku poszukiwanie ciekawych miejsc przy użyciu mapy satelitarnej w Google Maps zaprowadziło nas do pięknego miasteczka Pizzo.
 • Chcesz odwiedzić wiele miejsc i masz problem z zaplanowaniem całości? Stwórz własną mapę przy użyciu Google Maps, oznaczając wszystkie interesujące punkty. Na jej podstawie łatwiej zwizualizować i zaplanować trasę.

Bezpieczeństwo w podróży

 • Podróżowanie bez wykupionego ubezpieczenia lub przynajmniej EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego), to igranie z ogniem. Myśląc o częstych wyjazdach, rozważ rezygnację z każdorazowego kupowania ubezpieczeń, na rzecz jednorazowego zakupu rocznego ubezpieczenia grupowego. Przed wyjazdem do Włoch skorzystaliśmy z oferty Planeta Młodych, które posłużyło nam również w późniejszych podróżach. Więcej o kosztach takiego rozwiązania pisaliśmy, opowiadając o kosztach podróży po Kalabrii.

Grzesiek Boczar

Człowiek od zadań wszelakich i mózg projektu. Na co dzień dużo pisze - zaczynając od kodu (jak na programistę przystało), przez artykuły na bloga po treści do social mediów. Zdjęcia i filmy to też jego działka. Człowiek od researchu i planowania. Lubi rzucać się na głęboką wodę w tematy, których nie zna i zawsze zmierza do tego, żeby stać się w nich specjalistą.

All stories by:Grzesiek Boczar

Grzesiek Boczar

Człowiek od zadań wszelakich i mózg projektu. Na co dzień dużo pisze - zaczynając od kodu (jak na programistę przystało), przez artykuły na bloga po treści do social mediów. Zdjęcia i filmy to też jego działka. Człowiek od researchu i planowania. Lubi rzucać się na głęboką wodę w tematy, których nie zna i zawsze zmierza do tego, żeby stać się w nich specjalistą.

All stories by:Grzesiek Boczar