fbpx

Aplikacje mobilne przydatne w podróży

Google-Maps-aplikacje-mobilne-w-podrozy

Aplikacje mobilne przydatne w podróży

1920 1080 Ania Boczar

Telefon komórkowy to narzędzie bardzo przydatne w podróży. Chyba nie musimy nikogo przekonywać do tej tezy 😉 Jednak nie chodzi tu o możliwości dzwonienia, a o aplikacje, które skrywa nasz smartphone. Przygotowaliśmy dla Was kompletną listę aplikacji, z których my korzystamy w podróży. Znajdziecie tu zarówno te powszechnie znane, jak i nasze prawdziwe perełki. To już drugi artykuł z tej serii. Poprzednio pokazywaliśmy Wam jakie aplikacje przyjadą się podczas road tripu po Australii.

Google Maps

Google Maps
Google Maps
Google Maps

Google Maps to chyba najbardziej oczywista aplikacja w podróży 😅 Nam zdecydowanie na tych mapach najłatwiej oznaczać punkty, ustalać trasę, szukać pobliskich restauracji, sklepów czy pralni. Korzystamy z niej głównie mając dostęp do internetu, choć oczywiście jest też opcja pobrania map offline.

iOS | Android

Maps.me

Maps-me
Maps-me
Maps-me

Gdy nie mamy dostępu do sieci, to zdecydowanie lepiej sprawdza nam się Maps.me. Tę aplikację wykorzystujemy też będąc na szlakach trekkingowych – sprawdzamy czy dobrze idziemy, czy może jednak zboczyliśmy z trasy (zdarzało się 🙈🤷‍♀️).

iOS | Android

Wikiloc

Wikiloc
Wikiloc
Wikiloc

Do szukania dobrych opcji trekkingowych wykorzystujemy Wikiloc. To prawdziwa kopalnia wiedzy o trasach trekkingowych, biegowych, rowerowych, narciarskich, kajakarskich… Warto tam zaglądać w poszukiwaniu inspiracji, gdy planujemy trasę oraz bezpośrednio na szlaku 😉

iOS | Android

Bezpieczeństwo i finanse

Revolut

Revolut

Karta od Revolut to nasz podstawowy sposób płatności w obcej walucie. Aplikacja Revolut jest jej świetnym uzupełnieniem, bo możemy w niej na bieżąco kontrolować wydatki kartą, włączać i wyłączać blokady wypłat z bankomatów, płatności paskiem magnetycznym, czy płatności w internecie. Dodatkowo aplikacja rozpoznaje naszą lokalizację i potrafi zablokować tymczasowo kartę, gdy ktoś błędnie wpisze PIN próbując wybrać pieniądze z bankomatu gdzieś daleko. To ostatnie mieliśmy nawet okazję przetestować – w ten sposób pieniądze zostały uratowane 😉

Przewalutowanie w Revolucie odbywają się po aktualnym kursie (zwykle bardzo zbliżonym do kursu dostępnego w XE Currency Converter (o którym poniżej). Jest jednak kilka walut, w których możemy wymienić pieniądze wcześniej (gdy kurs jest dobry) i uniknąć późniejszego (mniej korzystnego) przewalutowania.

Jeśli nie macie jeszcze tej karty, to mamy dla Was dobre wieści. Od czasu do czasu Revolut uruchamia program polecający, dzięki któremu można zgarnąć darmową kartę lub premię. Jeśli program polecający jest akurat aktywny, na stronie głównej Takeyourway (po prawej stronie, w sekcji z rabatami) znajdziecie banner Revoluta, z którego możecie skorzystać do wzięcia udziału w programie.

iOS | Android

XE Currency Converter

XE-Currency
XE-Currency
XE-Currency

XE Currency Converter to aplikacja, w której w bardzo łatwy sposób można sprawdzić czy proponowany nam (np. w kantorze) kurs jest dla nas opłacalny. Mówiąc dokładniej, w aplikacji można zobaczyć ile PLN jesteśmy stratni przy proponowanym kursie, bo rzadko zdarza się wymienić pieniądze po czystym kursie bez prowizji 😉 Super w XE Currency Converter jest to, że działa offline. Warto raz na jakiś czas ją otwierać będąc w zasięgu internetu, żeby zaktualizowała kursy, a gdy będziemy bez dostępu do sieci, ona skorzysta z ostatnich danych do jakich miała dostęp.

iOS | Android

Nord VPN

Nord VPN
Nord VPN
Nord VPN

VPN można postrzegać jako szyfrowany tunel, przebiegający przez cały znany nam internet i zabezpieczający przed niebezpieczeństwami jak przechwycenie danych czy haseł przez osoby postronne (np. właścicieli WiFi w kawiarni lub hotelu). Oprócz stania na straży bezpieczeństwa, może (ze względu na rozsiane po całym świecie serwery) umożliwiać „symulowanie” połączenia z terenu danego kraju. W ten sposób można dobrać się np. do oferty Netflixa dla danego kraju, lub taniej zarezerwować bilety lotnicze. Jeśli więc logujemy się gdzieś korzystając z WiFi, zabezpieczamy połączenie VPNem.

My korzystamy z Nord VPN, to dobra i dość tania opcja (często mają fajne promocje). Kupiliśmy u nich abonament na 3 lata i korzystamy z tego narzędzia na 4 urządzeniach (2 telefony i 2 komputery).

iOS | Android

KeePassDroid

Skoro o bezpieczeństwie mowa. Jak zapewne wiecie, do wszelakich systemów należy mieć unikalne i złożone hasła, ale powodzenia w ich zapamiętywaniu 🙈 Są jednak aplikacje, które pozwalają przechowywać hasła w formie zaszyfrowanej. Trzeba tylko zapamiętać jedno trudne i długie hasło, odpowiadające za zabezpieczenie wszystkich Waszych danych.

Warto wybrać aplikacje, które działają multisystemowo (jak np. pochodne od KeePass). Wszystko po to, aby mogły korzystać z jednego wspólnego pliku, który mamy umieszczony w swojej chmurze danych. Dzięki czemu możemy mieć swobodny dostęp do aktualnych haseł z wielu różnych urządzeń – zarówno z telefonu jak i z komputera (bez względu na system operacyjny).

Android

Zdjęcia

Exsate Golden Hour

Exsate Golden Hour
Exsate Golden Hour
Exsate Golden Hour

Exsate Golden Hour to zabawka przydatna głównie do planowania zdjęć 😉 Pozwala określić, jak w konkretnym miejscu będzie padało światło słoneczne o konkretnej porze danego dnia roku. Podpowiada również w jakich godzinach zastaniemy Golden Hour i Blue Hour.

Android

Lightroom

Lightroom
Lightroom
Lightroom

Gdy już zrobicie idealne zdjęcie, to możecie obrobić je w Lightroomie. My co prawda korzystamy głównie z aplikacji na komputerze (Adobe Lightroom Classic CC), ale czasem zdarza nam się użyć też jej mobilnej wersji. Jest ona warta uwagi, gdyż w przeciwieństwie do swojej komputerowej siostry, jest darmowa 😉

iOS | Android

CamScanner

CamScanner
CamScanner
CamScanner

Zdjęcia zdjęciami, ale czasem potrzebujemy przesłać dokument, który musi być później wydrukowany (albo musi udawać skan 😅). Nie ma co głowić się jak wcisnąć skaner do 40 litrowego plecaka 😉 Zainstalowaliśmy CamScanner i naprawdę świetnie się sprawdza. Nie widzimy różnicy pomiędzy dokumentami skanowanymi telefonem, a tymi które potraktowane zostały tradycyjnym skanerem.

iOS | Android

Komunikacja/Społeczność

Google Translate

Google Translate
Google Translate
Google Translate

Google Translate jest naszym wybawcą, gdy nie znamy dobrze języka, którym posługują się ludzie w odwiedzanym przez nas kraju. Warto pobrać sobie języki, z których chcemy korzystać, gdyż mamy je wówczas dostępne offline. Jeśli mamy dostęp do internetu, to Google Translate otwiera przed nami nowe możliwości takie jak tłumaczenie napisów ze zdjęcia, co sprawdza się rewelacyjnie w tłumaczeniu etykiet produktów ❤️

iOS | Android

WhatsApp

WhatsApp
WhatsApp
WhatsApp

WhatsApp to bardzo ważny komunikator w podróży. Na świecie jest on dużo popularniejszy niż w Polsce. Dzięki niemu bardzo łatwo można skontaktować się nie tylko z osobami, które poznajemy w podróży, ale też z wieloma firmami i instytucjami.

My kontaktowaliśmy się w ten sposób tekstowo z lekarzami, kierowcami, fryzjerami, kurierami, czy właścicielami mieszkań. Widzieliśmy, że niektóre urzędy na świecie mają numer telefonu dedykowany właśnie pod WhatsAppa. Dla nas, czyli ludzi, którzy nie przepadają za rozmowami przez telefon to raj ❤️ Dodatkowym atutem komunikacji pisemnej jest możliwość wsparcia się Google Translatem podczas rozmowy 😅

iOS | Android

Couchsurfing

Couchsurfing
Couchsurfing
Couchsurfing

Couchsurfing to serwis zrzeszający podróżników. Gdy jedni siedzą w kraju i nie podróżują, to przyjmują tych, którzy są w trasie, a będąc w podróży korzystają z kanapy u kogoś innego. To tak w skrócie. Warto pamiętać, że Couchsurfing to nie darmowy nocleg, tylko sposób na poznanie nowych ludzi i kultur. Darmowy nocleg jest tu dodatkiem 😉 Za pośrednictwem serwisu podróżnicy umawiają się też na spotkania, czy organizują większe wydarzenia.

iOS | Android

Nocleg

Booking

Booking
Booking
Booking

To chyba najpopularniejszy system do rezerwacji noclegów w hotelach i hostelach. Korzystając z jego usług warto mieć aplikację mobilną, w której offline będziecie mogli zobaczyć potwierdzenia rezerwacji i inne dane dotyczące podróży. Dodatkowo Booking posiada coś takiego jak zniżka dla urządzeń mobilnych. Warto więc, mając na oku konkretny hotel, zerknąć czy akurat dla tego obiektu nie ma dodatkowej zniżki przy rezerwacji z urządzeń mobilnych.

iOS | Android

Agoda

Agoda
Agoda
Agoda

Agoda jest systemem należącym do grupy Booking. W Azji często łatwiej na niej wyłapać dobre promocje więc warto mieć ją na uwadze. Ponadto, podobnie jak w przypadku Booking, w aplikacji macie dostęp do potwierdzeń offline oraz istnieje szansa na dodatkową zniżkę.

iOS | Android

Airbnb

Airbnb
Airbnb
Airbnb

Choć zarówno w aplikacji Booking i Agoda oprócz hoteli znajdziecie też mieszkania, to jednak najpopularniejszym systemem do rezerwacji mieszkań jest Airbnb. Posiada on lepsze filtrowanie pod kątem potrzeb jakie mamy wynajmując mieszkanie. Ponadto płatność tutaj jest zawsze bezgotówkowa i można dokonywać jej w złotówkach. Dzięki temu nie potrzebujemy mieć przy sobie dodatkowej gotówki na opłacenie noclegu. W przypadku rezerwacji przez Booking nie zawsze jest taka możliwość.

Jeśli nie posiadacie jeszcze konta na Airbnb to możecie odebrać premię na start w wysokości 100 PLN, a i nam z tego kapnie niewielka premia do odebrania przy kolejnej rezerwacji 😉

iOS | Android

TrustedHousesitters

TrustedHousesitters
TrustedHousesitters
TrustedHousesitters

W tej aplikacji możecie znaleźć darmowy nocleg w zamian za opiekę nad czyimś domem i zwierzakiem. Roczne członkostwo jest płatne, ale jeśli chcielibyście je wykupić, to z kodem RAF292427 dostaniecie 25% zniżki. Nasze członkostwo zostanie wtedy wydłużone o 2 miesiące 😉

iOS | Android

Transport prywatny

Uber

Uber
Uber

To chyba najpopularniejsza na świecie aplikacja do „złapania” kierowcy. Korzystaliśmy z niej w wielu krajach, na różnych kontynentach (Europa, Australia, Ameryka Północna i Ameryka Południowa). W niektórych krajach Uber nie jest legalny. Warto więc wcześniej dowiedzieć się jak to wygląda w kraju, który planujemy odwiedzić i z czym mogą wiązać się ewentualne utrudnienia.

iOS | Android

Grab

Grab
Grab
Grab

W azjatyckich krajach nie korzystaliśmy z Ubera, ale za to jego odpowiednik – Grab, spisywał się znakomicie. W Indonezji oprócz Graba spotkacie jeszcze aplikację Gojek.

iOS | Android

Cabify

Cabify
Cabify
Cabify

W wielu krajach Ameryki Południowej, oprócz Ubera możecie spotkać aplikację Cabify. My niestety mieliśmy problem z podpięciem do nich naszych kart płatniczych (Revolut). Wiemy jednak, że są tacy, którym się ta sztuka udała 😉

iOS | Android

Lyft

Lyft
Lyft
Lyft

W USA oprócz Ubera działa jeszcze aplikacja Lyft. Będąc w Los Angeles najbardziej opłacalną przez nas opcją transportu były przejazdy współdzielone oferowane przez te dwie aplikacje. To na którą w danym momencie się decydowaliśmy, zależało od aktualnego obciążenia ich kierowców. Im mniejsze obciążenie, tym niższe stawki 😉

iOS | Android

Rozrywka

Spotify

Spotify
Spotify

Nie wiem jak Wy, ale my należymy do tych ludzi, którzy lubią w podróży słuchać muzyki. Nie ma jak wyciszyć się z dobrą muzyką w nocnym autobusie lub włączyć dobrą nutę w podczas długiego dystansu w trakcie road tripu. Często w takich sytuacjach nie mamy internetu, przez co Spotify udostępniające funkcję odtwarzania piosenek offline sprawdza nam się rewelacyjnie.

iOS | Android

Netflix

Netflix
Netflix
Netflix

Bardzo doceniamy możliwość pobierania offline filmów i seriali w aplikacji mobilnej Netflix. Korzystamy z tego, gdy jesteśmy w miejscu bez internetu, a chcielibyśmy wieczorem lub podczas lotów obejrzeć coś dobrego 😉

iOS | Android

Quiz House

Quiz House
Quiz House
Quiz House

Quiz House to aplikacja z przeróżnymi quizami. Chcąc z niej korzystać, trzeba być zalogowanym (niezbędny jest więc internet). W zamian za to można zapraszać do pojedynków innych użytkowników. To dla nas bardzo dobra opcja, gdy w podróży chcemy w coś zagrać, a nie mamy ze sobą planszówek 😉

Android

Chmura danych

Backup danych to podstawa, podobnie jak możliwość dostępu do backupowanych danych offline. My korzystamy z 3 chmur, w których trzymamy ważne dla nas pliki.

Google Drive

Google Drive
Google Drive
Google Drive

Google Drive to chmura od Google. Trzymamy tam przede wszystkim bieżące dokumenty. Wiedząc, że któreś z nich będziemy potrzebować bez dostępu do internetu, dbamy o wcześniejsze zapisanie ich offline na naszych telefonach. Do kilkunastu GB zajmowanej przestrzeni, Google Drive jest darmowy.

iOS | Android

Dropbox

Dropbox
Dropbox
Dropbox

Dropbox to chmura, której używamy przede wszystkim do „przerzucania” sobie danych pomiędzy innymi urządzeniami. Powierzchnia jaką dysponujemy to zaledwie 5 GB więc nie możemy poszaleć ze zbyt dużą ilością przechowywanych danych. Wykupienie bardziej rozbudowanej opcji wiązałoby się z większymi kosztami niż w przypadku pCloud, o którym niżej.

iOS | Android

pCloud

pCloud
pCloud
pCloud

pCloud jest chmurą danych, która służy nam do przechowywania naszych największych (najcięższych) kopii zapasowych. To właśnie tu backupujemy wszystkie zdjęcia i filmy. Dostępne mamy 2TB więc jeszcze go nie zapełniliśmy 😉

iOS | Android

Od nas tyle na dziś 🙂 Jeśli Wy znacie inne aplikacje, które ułatwiają życie podczas podróży, dajcie znać w komentarzu.

Ania Boczar

Uwielbia rozmowy w każdej formie w związku z tym to najczęściej ona odpowiada na Wasze maile, wiadomości oraz komentarze w mediach społecznościowych. Najlepiej czuje się poza domem więc lubuje się w częstych miejscach zamieszkania i odwiedzaniu nowych lokalizacji. Od czasu do czasu lubi wyskoczyć do teatru, najlepiej na dobry musical.

All stories by:Ania Boczar
4 komentarze
  • Super blog i bardzo przydatne aplikacje. Nie słyszałam o Maps.me i napewno ściągnę! Co do finansowych aplikacji – Revolut jest świetne i używam. Ale do Revolut potrzebne jest potwierdzenie adresu. Są też inne opcje dla tych którzy podróżują „na pełen etat”, nie mają stałego adresu lub lubią dużo „couchsurfingować”. Inne mobilne banki, np. N26 czy Monzo nie wymagają potwierdzenia adresu. W przypadku Monzo, można podać adres znajomych lub rodziny z Wielkiej Brytanii (dla Polaków w UK) a N26 akceptuje adresy z Europy. Wystarczy żeby można było z podanego adresu odebrać kartę i gotowe ☺️

    • O jaaa! To ekstra! Widzisz, my maps.me zakwalifikowaliśmy do tych najbardziej oczywistych 🙈 Także dzięki za ten komentarz i przypominajkę jak bardzo oczywistość potrafi być subiektywna 😉 A jeszcze większe dzięki za uzupełnienie tematu ❤️ Słyszeliśmy o tych apkach, ale nie korzystaliśmy więc nie mamy pojęcia jak to wygląda w praktyce. Kojarzysz jak z kursami walut w nich, czy są równie korzystne co w Revolucie? 😉 Bo Revolut nas tym też łapie za serducha. Naprawdę, zdarzało nam się nim robić zakupy za kilka tysięcy PLN i różnica w sumarycznej kwocie, względem tego co pokazuje XE, była rzędu kilku/kilkunastu PLN więc to przecież jak nic!

  • Patryk Zieliński 2 kwietnia 2020 at 11:36

    Bardzo przydatna lista! Aplikacje potrafią pomóc zaoszczędzić całkiem sporo czasu w podróży!

    • Zdecydowanie! Telefon jest dla nas w podróży jak dodatkowa ręka i dodatkowy mózg 😅 Masz jakieś ulubione aplikacje, które zaoszczędzają Ci dużo czasu? 😉

Comments are closed.

Ania Boczar

Uwielbia rozmowy w każdej formie w związku z tym to najczęściej ona odpowiada na Wasze maile, wiadomości oraz komentarze w mediach społecznościowych. Najlepiej czuje się poza domem więc lubuje się w częstych miejscach zamieszkania i odwiedzaniu nowych lokalizacji. Od czasu do czasu lubi wyskoczyć do teatru, najlepiej na dobry musical.

All stories by:Ania Boczar