fbpx

Jak jechać na wakacje: all inclusive last minute z biurem podróży na czy na własną rękę?

All inclusive - Grecja, Kos

Jak jechać na wakacje: all inclusive last minute z biurem podróży na czy na własną rękę?

1920 1080 Ania Boczar

Co jest lepsze – all inclusive czy podróż na własną rękę? To pytanie co roku rozkwita w głowach wielu ludzi kuszonych wiosenno-letnim słońcem. Wakacje na własną rękę to zupełnie inne doświadczenie niż te organizowane przez biuro podróży. Dostarczają zarówno innych emocji, jak i wyzwań. Z kolei all inclusive to gwarancja zdjęcia z barków tematów organizacyjnych i logistycznych, co dla wielu osób jest urlopowym priorytetem.

Dla kogo są wakacje z biurem podróży? Jakie zalety niesie za sobą podróżowanie na własną rękę? No i co to jest to całe all inclusive? Wszystkim dowiesz się z tego artykułu.

Wakacje all inclusive to jedna z opcji podróżowania proponowana przez biura podróży. Zakłada, że w cenie zarezerwowanych wakacji otrzymasz nie tylko transport i nocleg ale też pełne wyżywienie. Zazwyczaj w skład tego wyżywienia wchodzą śniadania, obiady, kolacje i przekąski, a także podstawowe napoje alkoholowe i bezalkoholowe. To jakie dokładnie opcje są dostępne w ramach all inclusive, zależy od konkretnej oferty hotelu.

Standardowym rozwiązaniem jest, że cały czas pobytu będziesz nosić na nadgarstku specjalną opaskę. Po niej pracownicy hotelu łatwo będą mogli zidentyfikować, że jesteś ich klientem uprawnionym do korzystania z oferty all inclusive.

Resort all inclusive na wyspie Kos

Wakacje z biurem podróży nie zawsze oznaczają all inclusive

Pamiętaj, że wakacje z biurem nie są tożsame z wyjazdem all inclusive. To sformułowanie najmocniej się przyjęło do opisywania wypoczynku organizowanego przez biura podróży, jednak w ofercie biur znajdziesz również propozycje zawierające samo śniadanie, 2 posiłki lub brak wyżywienia, a więc nie “all in”.

All inclusive nie zawsze “all exclusive”

Oferta all inclusive dotyczy wyżywienia. Nie oznacza to, że decydując się na takie wczasy będziesz się pławić w luksusach. O poziomie udogodnień obiektu świadczą gwiazdki przyznane hotelowi. W biurach podróży można znaleźć oferty o różnych poziomach wygody, za czym też idą odpowiednie ceny. Hotel z trzema gwiazdkami będzie różnił się standardem od hotelu pięciogwiazdkowego. Pamiętaj jednak, że te standardy potrafią mocno się różnić w zależności od kraju lub nawet regionu. To bardziej orientacyjna niż precyzyjna miara.

Podróż na własną rękę – na czym polega?

W przeciwieństwie do wyjazdów z biurem podróży, podróżując na własną rękę ogarniasz wszystko samodzielnie. Wszystko czyli loty, transport z lotniska, nocleg, wyżywienie, wynajem auta i co tylko sobie wymarzysz. Cała logistyka jest po Twojej stronie i to nie musi być wadą! Dla osób preferujących taki styl podróży, organizacja wyjazdu to zazwyczaj wspaniała zabawa i nie czują potrzeby powierzania tego osobom trzecim. Dzięki temu mogą stworzyć plan podróży szyty na miarę własnych potrzeb i preferencji.

Wiąże się to często z długimi godzinami poświęcanymi na research, ale dzięki temu jeszcze lepiej możemy poznać kulturę, zwyczaje, czy po prostu charakterystykę wybranego regionu. Jeśli dobrze poszukasz i skorzystasz z właściwych źródeł, podczas takiego przygotowania możesz dowiedzieć się więcej niż od pilota wycieczki. Co więcej, łatwo znaleźć wtedy miejsca perełki – mniej popularne, których można doświadczać w samotności.

Plaża Gui Gui na Gran Canarii

Różnice między all inclusive a podróżami na własną rękę

Różnice między all inclusive a podróżami na własną rękę sprowadzają się do tego, że każde jest dla kogo innego – na inny moment w życiu, inne potrzeby i inne doświadczenia. Przy wakacjach all inclusive odpada Ci cała logistyka. Biuro zorganizuje dla Ciebie transport do miejsca docelowego, nocleg, a w hotelu będziesz mieć wyżywienie i nie musisz się martwić o to gdzie i co jeść. W przypadku podróży na własną rękę o to wszystko dbać będziesz samodzielnie. Cała logistyka z szukaniem transportu, zsynchronizowaniem go z dostępnością noclegu, szukanie restauracji w których możesz się posilić lub marketów z produktami, z których samodzielnie przygotujesz posiłki, jest po Twojej stronie.

Kto powinien wybrać all inclusive?

Jeśli bardziej niż na poznawaniu świata, intensywnej eksploracji nieznanych terenów i przygodzie zależy Ci na spokoju i odpoczynku, wakacje all inclusive będą dla Ciebie. Godzisz się przy tym, że możliwości poznawania kraju, który odwiedzasz będą ograniczone, a rzeczywistość wokół Ciebie będzie stworzona bardziej pod turystów. Na all inclusive lecisz przede wszystkim wypocząć lub/i dobrze się bawić. Eksploracyjny aspekt jest raczej dodatkiem.

Choć generalnie podróżujemy na własną rękę, a od 2019 roku żyjemy w ciągłej podróży i mieszkaliśmy przez ten czas na 6 kontynentach, to w wakacje 2024 zdecydowaliśmy się na odmianę i skorzystaliśmy z oferty all inclusive. Polecieliśmy z biurem podróży Itaka na grecką wyspę Kos (link sponsorowany) aby biernie odpocząć. Tylko my, wygodne leżaki, super basen, dobre jedzonko i zwiedzanie okolic hotelu. Nasze przebodźcowane na co dzień głowy bardzo tego potrzebowały.

Hotel Summer Village of Hippocrates w wersji all inclusive

Dla kogo są wakacje na własną rękę?

Jeśli chcesz mocniej eksplorować odwiedzane miejsce i żyć blisko lokalnej społeczności, najlepiej zorganizuj wyjazd na własną rękę. Samodzielna rezerwacja noclegów i transportu często (acz nie zawsze!) wychodzi taniej, niż gotowa wycieczka z biurem. Poza tym samo przejechanie z lotniska do hotelu transportem publicznym, daje zupełnie inne doświadczenie niż wsiadanie do podstawionego przez biuro podróży autokaru. Ten styl podróży z pewnością potrafi dostarczyć więcej adrenaliny i dopaminy. Podróż staje się przygodą, która częściej może nas wystawić na sytuacje, w których musimy sobie radzić sami i które trudniej przewidzieć, ale które też wiele mogą nas nauczyć. Więcej o typie przygód, jakie mogą Cię czekać podczas organizacji transferu, na własną rękę przeczytasz w artykule o naszym transferze z Azji Południowo-Wschodniej do Ameryki Południowej. Był on pełen przygód, ale też i stresu. Wakacje na własną rękę są najlepsze wtedy, gdy wyżej niż spokój i relaks, stawiasz doświadczenie i chęć przeżycia przygody.

Plusy i minusy all inclusive

  • Oszczędność czasu przed urlopem (wymaga mniej planowania).
  • Większy spokój o to, że wszystko się dobrze zsynchronizuje (różne rodzaje transportów, konieczność późnego zameldowania w hotelu).
  • Wszystkie podstawowe potrzeby masz zapewnione.
  • Bardziej przewidywalne koszty – jedna opłata pokrywa większość niezbędnych wydatków.
  • W niektórych regionach resorty oferują wyższy poziom bezpieczeństwa.
  • Ograniczone doświadczenia kulturowe.
  • Doświadczenia z różnych krajów mogą być bardzo podobne.
  • Pory posiłków mogą ograniczać Twoje zwiedzanie, przez co możesz mieć mniejsze poczucie wolności.
  • Gdy jedzenie w hotelu nie przypadnie Ci do gustu, możesz chcieć szukać czegoś na własną rękę, co podniesie koszty wyjazdu.
  • Większa szansa na przebywanie wśród mało kulturalnych osób jeżdżących na wakacje tylko po to, aby porządnie się najeść i napić %.
  • Popularne resorty mogą być mocniej zatłoczone.

Zalety i wady podróży na własną rękę

  • Lepsza możliwość stworzenia podróży zaprojektowanej dokładnie pod Twoje preferencje.
  • Większa elastyczność w zmianie planów.
  • Większa szansa na integracje z innymi podróżnikami-eksploratorami.
  • Większa przestrzeń na zdobywanie różnorodnych doświadczeń.
  • Koszty lepiej dopasowane do Twojego budżetu oraz indywidualnych potrzeb (nie płacisz za rzeczy, z których nie będziesz korzystać).
  • Większa satysfakcja z organizacji (dla wielu osób czas poświęcony na research to nie minus, a dodatkowa przygoda!).
  • Więcej czasu który trzeba poświęcić na planowanie (np. mając późny przylot trzeba sprawdzić jak dotrzeć co noclegu oraz czy jest możliwość późnego zameldowania w hotelu, a w przypadku przesiadek lotniczych trzeba dokładnie przeanalizować czy np. można je wykonać w ramach ruchu bezwizowego).
  • Większa szansa na wystąpienie niespodziewanych sytuacji, w których trzeba sobie poradzić samodzielnie.
  • Większe ryzyko nadziania się na scam.
  • Większe prawdopodobieństwo, że coś pójdzie niezgodnie z planem i pociągnie za sobą straty materialne.
  • Cała odpowiedzialność za organizację i przewidzenie nieprzewidzianego spoczywa na Tobie.
  • Musisz samodzielnie komunikować się z ludźmi w kraju, którego język i kultura możliwe, że nie będą dla Ciebie oczywiste.

Jak wybrać idealny styl wakacji dla siebie?

Wiele z wymienionych przed chwilą zalet i wad można wrzucić do kategorii bardzo subiektywnych. Jeśli nie znasz języków, komunikowanie się z ludźmi faktycznie może być dla Ciebie problemem. Co innego jeśli właśnie się ich uczysz! Wtedy możliwość rozmawiania z lokalsami jest niczym innym jak wspaniałą okazją do obycia się z językiem w warunkach realnego świata.

By wybrać idealny styl wakacji dla siebie zastanów się czego potrzebujesz od swojego urlopu i przeanalizuj dostępne możliwości. Zastanów się na czym Ci zależy, które zalety są dla Ciebie ważne, a które wady mogą Ci uprzykrzyć wypoczynek. Pamiętaj, że nie musisz za każdym razem jeździć w ten sam sposób. Czasem możesz mieć ochotę by ktoś zorganizował wszystko za Ciebie, a innym razem dasz się pochłonąć organizacyjnemu aspektowi podróżowania.

Pamiętaj jednak, że na zadowolenie z wakacji wpływ ma nie tylko to czy podróżujesz z biurem czy na własną rękę, ale też na jakie miejsce się zdecydujesz. Czy rejon, w który podróżujesz ma dla Ciebie odpowiednią pogodę, czy to sezon i oprócz Ciebie wypoczywać tam będzie dużo innych osób. Różnicę może zrobić także rodzaj obiektu, w którym będziesz nocować. Jeśli szukasz miejsca, które Cię rozleniwi, zachęci do zwolnienia tempa i poleniuchowania, to zwracaj uwagę na hotele z dużą przestrzenią wypoczynkową. Bez aquaparków, bez animacji czy codziennych imprez w ho(s)telu. Medal ma oczywiście drugą stronę – na zupełnie inne aspekty będziesz zwracać uwagę podróżując z dziećmi, czy chcąc mocno imprezować.

Góry w El Chaltén w Patagonii

Podsumowanie – który styl podróżowania wybrać?

Każde z omawianych rozwiązań jest jak najbardziej w porządku i spełnia zupełnie inne potrzeby. Nie musisz się przywiązywać tylko do jednego stylu podróżowania. Możesz regularnie nimi żonglować. Przy samodzielnej organizacji podróży możesz korzystać ze wsparcia osób z dużą wiedzą w temacie podróżowania lub znających świetnie jakiś region. My sami oferujemy podróżnicze e-booki oraz wsparcie podróżnicze na konsultacjach.

Takie miksowanie stylów podróżowania może być bardzo fajnym rozwiązaniem w przypadku Wysp Kanaryjskich. Często organizacja lotów i noclegu na własną rękę na Gran Canarii może wyjść drożej niż skorzystanie ze wsparcia biura podróży w tym zakresie. Na miejscu natomiast możesz wynająć samochód i skorzystać z naszego planownika! Przygotowaliśmy go tak, aby dał Ci autentyczne doświadczenie i pomógł poznać różnorodność Gran Canarii. Znajdziesz tam zarówno lokalne klasyki jak i miejsca perełki, o których nie ma informacji w internecie. Wszystko to w formie gotowych, opisanych planów podróży oraz mapy.

Zaplanuj podróż po Gran Canarii

Poznaj Gran Canarię z Planownikiem! To zestaw gotowych planów podróży po wyspie. Planownik będzie Twoim przyjacielem w trasie - nie tylko pokaże jak krok po kroku, dzień po dniu zwiedzać wyspę aby odkrywać jej różnorodność, ale również o odwiedzanych miejscach opowie i pokusi zdjęciami.

Zobacz e-book
Planownik - gotowe plany zwiedzania Gran Canarii

Żadne wakacje nie są złe jeśli odpowiadają Twoim potrzebom i nie daj sobie wmówić, że jest inaczej. Podróżując na własną rękę aby doświadczać przygód warto też rozumieć osoby, które chcą po prostu wyjechać w ciepłe miejsce i mieć święty spokój. Ważne, żeby jednocześnie mieć świadomość, że wyjeżdżając na all inclusive do Dominikany i spędzając 10 dni w luksusowym resorcie w Punta Cana trudno poznać karaibski klimat i lokalną rzeczywistość. Geograficzna obecność w jakimś miejscu nie jest tożsama z jego poznawaniem. I nadal – nie ma w tym nic złego.

Ania Boczar

Uwielbia rozmowy w każdej formie w związku z tym to najczęściej ona odpowiada na Wasze maile, wiadomości oraz komentarze w mediach społecznościowych. Najlepiej czuje się poza domem więc lubuje się w częstych miejscach zamieszkania i odwiedzaniu nowych lokalizacji. Od czasu do czasu lubi wyskoczyć do teatru, najlepiej na dobry musical.

All stories by:Ania Boczar

Ania Boczar

Uwielbia rozmowy w każdej formie w związku z tym to najczęściej ona odpowiada na Wasze maile, wiadomości oraz komentarze w mediach społecznościowych. Najlepiej czuje się poza domem więc lubuje się w częstych miejscach zamieszkania i odwiedzaniu nowych lokalizacji. Od czasu do czasu lubi wyskoczyć do teatru, najlepiej na dobry musical.

All stories by:Ania Boczar