fbpx

Zwiedzanie Gran Canarii autobusem – czy to wykonalne?

Zwiedzanie Gran Canarii autobusem z Carrizal

Zwiedzanie Gran Canarii autobusem – czy to wykonalne?

1920 1081 Grzesiek Boczar

Gdy tylko jest okazja, zawsze polecamy zwiedzanie wyspy samochodem. Wspominamy o tym nawet w planowniku, czyli zbiorze gotowych planów podróży po Gran Canarii. Czy to znaczy, że zwiedzanie Gran Canarii autobusem jest planem niewykonalnym? Otóż nie! Można zwiedzać wyspę korzystając z transportu publicznego, ale zanim podejmiesz decyzję o takiej formie podróżowania, zobacz z jakimi ograniczeniami musisz się liczyć.

Z tego artykułu dowiesz się, jak podróżować autobusem po Gran Canarii. Powiem Ci też m.in. jak sprawdzać koszty podróży i dokąd jeżdżą tutejsze wehikuły. Na końcu znajdziesz krótkie podsumowanie, dla kogo opcja jazdy po Gran Canarii autobusem będzie najlepsza. Zacznijmy jednak od tego, co po tej Gran Canarii może Cię wozić.

Gran Canaria posiada dwie duże sieci publicznych autobusów, którymi można poruszać się po wyspie. Po stolicy Gran Canarii – Las Palmas de Gran Canaria – jeżdżą tzw. żółte Guaguas, czyli Guaguas Municipales. To w zasadzie wszystko, co musisz teraz wiedzieć – autobusy są żółte i kursują w obrębie miasta.

Jeśli planujesz zwiedzanie najciekawszych miejsc Gran Canarii, zdecydowanie bardziej zainteresują Cię autobusy Guaguas Global. Są one niebieskie i poruszają się w obrębie całej wyspy. Nie oznacza to wcale, że dotrzesz nimi wszędzie. Nie oznacza to również, że dotrzesz nimi do największych miejsc-klasyków. Trochę jednak uprzedzam fakty, bo do tego jeszcze wrócimy. Wszystko opisane w dalszej części artykułu dotyczyć będzie właśnie korzystania z Guaguas Global.

Teoretycznie na wyspie spotkać możesz też pomniejsze busy, jak Pardilla Bus czy Guaguas Guzmán, ale niestety ich obszar funkcjonowania jest mocno ograniczony i żaden z tych środków transportu nie pozwoli Ci łatwo dotrzeć we wszystkie ciekawe miejsca na wyspie.

Gdzie jeżdżą autobusy na Gran Canarii

Guaguas Global, bo przypominam, że to o nich będziemy od teraz rozmawiać, pokrywają całkiem pokaźny obszar wyspy. Możesz to zobaczyć, otwierając mapę przystanków. Zdecydowanie najłatwiejsze jest poruszanie się po wybrzeżu – od Agaete na północnym zachodzie wyspy, aż do Puerto de Mogán w południowo-zachodniej jej części. Obszar ten, czyli jakieś 75% obwodu Gran Canarii, pokrywa obwodnica. Pozostałe 25% obwodu wyspy, czyli droga GC-200 bezpośrednia łącząca Agaete i Puerto de Mogán, jest autobusową udręką. Jeśli już na tym etapie zastanawiasz się, czy samochód jednak nie będzie lepszy, zobacz artykuł w którym opisaliśmy jak poruszać się samochodem po Gran Canarii.

Mapa Gran Canarii z oznaczoną obwodnicą

W mojej opinii transportem publicznym najwygodniej porusza się po wschodnim wybrzeżu. Kursuje tu wiele autobusów między Las Palmas, a m.in. turystycznym południem wyspy. Na tej trasie ulokowane są też takie miasteczka jak Vecindario, Carrizal czy Arinaga oraz lotnisko.

Jeżdżący autobus to dopiero połowa sukcesu

Jak pokazuje mapa przystanków Guaguas Global, północna część wyspy również jest całkiem nieźle pokryta komunikacją publiczną. Tu jednak zaczynają się schody i wychodzą kruczki napisane małym druczkiem.

Weźmy sobie taką linię 307. Kursuje ona między San Mateo i okolicznymi wioskami. Kursuje raz dziennie! Dobra, możesz mi zarzucić, że specjalnie wybrałem taki wypaczony przykład i… będziesz mieć rację. Niestety, wybrałem go bo pokazuje regułę, która występuje często, gdy wybierzesz trasy poza wybrzeżem.

No to co, może linia 220? Tym razem obejdzie się podejrzeń o stronniczość. Autobus tej linii jeździ między Las Palmas i Artenarą – jedynym z piękniejszych, górskich miasteczek na wyspie. Autobus kursuje 4 razy na dobę! W weekendy i święta jeszcze rzadziej. Jak widzisz nawet autobus ruszający ze stolicy nie jest gwarantem sukcesu i bujnego rozkładu jazdy.

Ze względu na to, że mniej popularne autobusy potrafią jeździć naprawdę rzadko, podróżowanie nimi (zwłaszcza z przesiadkami), potrafi być uciążliwe.

Gdzie mieszkać aby podróżować po Gran Canarii autobusem

Najlepszą bazą wypadową do podróżowania po Gran Canarii transportem publicznym jest Las Palmas. Z dworców autobusowych Santa Catalina oraz San Telmo odjeżdża wiele autobusów w różne części wyspy. Oczywiście już wiesz, że autobusy te nie zawiozą Cię w dowolne miejsce na wyspie, a jeśli już, to swoim ubogim rozkładem jazdy mogę utrudnić spokojny powrót. Co by jednak nie mówić, lepszego huba przesiadkowego i bazy wypadowej niż stolica, na wyspie nie uświadczysz.

Kolejka do autobusu na dworcu San Telmo w Las Palmas

Gdzie NIE dotrzesz (łatwo) autobusem

Gdyby się uprzeć, mógłbym napisać, że przy odrobinie samozaparcia dotrzesz wszędzie. Rzecz w tym, że samozaparcie oznaczałoby tu często kilkugodzinny trekking od najbliższego przystanku. Upierać się więc nie będziemy, ale na przykład sobie pozwolę.

Pico de las Nieves to najwyższy punkt wyspy (kontrowersyjne, bo najwyższy nie jest, ale tradycja nakazuje tak o nim mówić). To też najlepsze miejsce do podziwiania zachodów słońca. Chcesz się tu wybrać autobusem? Musisz dotrzeć na przystanek CUEVA GRANDE. Możesz skorzystać z autobusu 305 albo… 307. Tak, naszego wspaniałego, omówionego chwilę temu 307! I pomińmy fakt, że żaden z tych autobusów nie przywiezie Cię z wybrzeża, więc należy jeszcze wkalkulować przesiadkę. Pomińmy, bo chcę dorzucić jeszcze, że droga od przystanku na Pico de las Nieves to jakieś półtorej godziny pieszo (w jedną stronę)!

I teraz żebyśmy się dobrze zrozumieli – taka wyprawa może być naprawdę świetną przygodą. O ile nie uprzesz się na 307, bo według aktualnych rozkładów autobus przywiezie Cię na przystanek po 8 rano i odbierze o tej samej porze kolejnego dnia. Po prostu podróżując samochodem możesz spędzić cały dzień na zwiedzaniu i podjechać na Pico de las Nieves dopiero na sam zachód słońca lub zaplanować całodniowy trekking między Pico de las Nieves a Roque Nublo (opisaliśmy go w planowniku). Autobus odbierze Ci większość tego dnia, więc zastanów się, czy to dla Ciebie w porządku.

Oczywiście miejsc gdzie dotarcie autobusem jest trudne, znajdziesz na wyspie znacznie więcej. Kolejny klasyk to piękna i dzika Playa de Güi Güi. Krótszy (5 km) szlak wiedzie z miejscowości Tasartico, do której nie dotrzesz autobusem. Ponad dwa razy dłuższą drogą dojdziesz z La Aldea de San Nicolás, do której dojeżdża autobus. I tu jednak musisz zarezerwować sporo czasu, bo dotarcie do miasteczka np. z okolic lotniska (~80 km) przy dobrych wiatrach zajmie Ci jakieś trzy godziny. Dotarcie do miejsc takich jak np. Parque Natural de Tamadaba czy Presa de Las Niñas również jest bez samochodu małym wyzwaniem.

Zaplanuj podróż po Gran Canarii

Poznaj Gran Canarię z Planownikiem! To zestaw gotowych planów podróży po wyspie. Planownik będzie Twoim przyjacielem w trasie - nie tylko pokaże jak krok po kroku, dzień po dniu zwiedzać wyspę aby odkrywać jej różnorodność, ale również o odwiedzanych miejscach opowie i pokusi zdjęciami.

Zobacz e-book
Planownik - gotowe plany zwiedzania Gran Canarii

Koszty przejazdu i bilety autobusowe

Jeśli myślisz o zwiedzaniu autobusem tylko i wyłącznie ze względów finansowych, to ten fragment może być kluczem do podjęcia decyzji.

Ile kosztuje bilet autobusowy na Gran Canarii? To zależy od trasy. Koszt danego przejazdu możesz sprawdzić na stronie Guaguas Global. W chwili pisania artykułu najdroższy przejazd jaki przychodzi mi do głowy, kosztuje 9,40 EUR i odbywa się na trasie między Puerto de Mogán a dworcem Santa Catalina w Las Palmas. To naprawdę długi odcinek. Koszt bardziej standardowego przejazdu wyniesie kilka euro, ale jeśli poruszasz się z przesiadkami (o co nie jest trudno), za przejazdy trochę zapłacisz.

Jeśli nie podróżujesz samotnie, wynajem samochodu może okazać się finansowo korzystniejszy. Jak trafisz na dobrą cenę, porównywalne koszty możesz osiągnąć już przy dwóch osobach, nie mówiąc nawet o większych grupach. Jeśli boisz się wynajmowania pojazdu za granicą, Gran Canaria i tutejsze lokalne wypożyczalnie jak Cicar czy Autoraisen mogą Ci ten proces odczarować. Mamy cały artykuł tylko na ten temat!

Wróćmy jednak do autobusu, bo jest sposób na obniżenie kosztów! Nazywa się on TransGC i jest kartą typu prepaid. W zależności od wysokości doładowania karty otrzymasz bonus sprawiający, że Twoje saldo będzie wyższe niż kwota doładowania. W ten sposób przejazdy mogą Cię kosztować nawet o 40% mniej. Każdy możne sobie wyrobić taką kartę. Punkty, gdzie da się to zrobić oraz szczegółowe warunki znajdziesz na stronie przewoźnika.

Niezależnie od tego czy masz kartę TransGC, czy nie, do autobusu wsiadaj zawsze przednimi drzwiami. A wszystko dlatego, że za każdy przejazd płacisz bezpośrednio u kierowcy. Jeśli masz kartę TransGC, po prostu zbliż ją do czytnika. Jeśli nie masz, możesz zapłacić normalną kartą płatniczą lub gotówką. Najpierw jednak powiedz kierowcy gdzie jedziesz, żeby mógł wybrać właściwą taryfę.

Co warto wiedzieć zwiedzając Gran Canarię autobusem

Dużo już zostało napisane, ale mam jeszcze kilka informacji, które mogą Ci się przydać, a nie znalazłem dla nich odpowiedniego miejsca.

Autobus na przystanku na Gran Canarii

Przepełnione autobusy się nie zatrzymują

Wsiadając do autobusu na trasie musisz liczyć się z tym, że jeśli będzie przepełniony, to po prostu się nie zatrzyma. Może to być utrudnieniem w godzinach szczytu.

Na przystankach są kolejki

Na dworcach i popularniejszych przystankach ludzie mogą ustawiać się w kolejce jeszcze zanim autobus przyjedzie lub będzie gotowy ich wpuścić. Nie ma dopychania ludzi kolanem – gdy kierowca uzna, że ludzi w środku jest za dużo, po prostu nie wsiądziesz. Kolejki nadają temu procesowi trochę sprawiedliwości.

Wysiadaj z tyłu

O ile wsiadanie do autobusu odbywa się drzwiami przy kierowcy, o tyle do wysiadania należy użyć tylnych drzwi.

Przesiadki znacznie wydłużają czas podróży

Przesiadki wpływają nie tylko na koszty podróżowania, ale i czas spędzony w trasie. Zwłaszcza w mniej popularnych transportowo rejonach czekanie na przesiadkę może trwać naprawdę długo.

Newsletter o Gran Canarii

 Kocham Kanary, dopisz mnie!

Dla kogo jazda po Gran Canarii autobusem

Do zwiedzania wyspy wybierz autobus jeśli:

  • planujesz głównie plażowanie i mieszkasz przy plaży
  • chcesz odwiedzić tylko kilka miejsc i nie zależy Ci na oszczędzaniu czasu
  • zależy Ci głównie na miejscach zlokalizowanych na południowym i wschodnim wybrzeżu
  • przygoda jest dla Ciebie ważniejsza niż komfort własnego pojazdu
  • podróżujesz solo i chcesz przede wszystkim ograniczyć koszty
  • nie masz prawa jazdy (wystarczy polskie prawo jazdy, nie musisz mieć międzynarodowego)
  • …masz taką ochotę 🙂
Autobus przejeżdżający przez Carrizal na Gran Canarii

Zwiedzanie samochodem bez… samochodu

Czujesz, że zwiedzanie Gran Canarii autobusem to dla Ciebie za mało, ale nie chcesz lub nie możesz wynająć samochodu? Zawsze możesz poszukać towarzystwa do podróży! Niedawno założyliśmy grupę na Facebooku dotyczącą Gran Canarii, gdzie nie tylko możesz zadawać pytania, ale też znaleźć kogoś, kto planuje w podobnym czasie zwiedzać wyspę.

Grzesiek Boczar

Człowiek od zadań wszelakich i mózg projektu. Na co dzień dużo pisze - zaczynając od kodu (jak na programistę przystało), przez artykuły na bloga po treści do social mediów. Zdjęcia i filmy to też jego działka. Człowiek od researchu i planowania. Lubi rzucać się na głęboką wodę w tematy, których nie zna i zawsze zmierza do tego, żeby stać się w nich specjalistą.

All stories by:Grzesiek Boczar

Grzesiek Boczar

Człowiek od zadań wszelakich i mózg projektu. Na co dzień dużo pisze - zaczynając od kodu (jak na programistę przystało), przez artykuły na bloga po treści do social mediów. Zdjęcia i filmy to też jego działka. Człowiek od researchu i planowania. Lubi rzucać się na głęboką wodę w tematy, których nie zna i zawsze zmierza do tego, żeby stać się w nich specjalistą.

All stories by:Grzesiek Boczar