fbpx

Zwiedzanie Gran Canarii w jeden dzień

Mirador del Balcón

Zwiedzanie Gran Canarii w jeden dzień

1920 1080 Ania Boczar

Gran Canaria to taki świat w pigułce upchnięty na przestrzeni 1 560 km², czyli w obszarze zbliżonym do tego, który powstałby z połączenia Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Łodzi. W jednej chwili możesz wygrzewać się na rozgrzanym piasku, a już niecałą godzinę później na niemal 2000 m n.p.m. podziwiać znad chmur zachodzące słońce. To chyba najbardziej obrazowy przykład. Co zrobić, gdy masz tylko jeden dzień na zwiedzanie Gran Canarii? Objazdówkę!

Ten artykuł przedstawia gotowe plany, jak najlepiej poznać Gran Canarię w jeden dzień. To kompletny plan dnia wyciągnięty z Planownika czyli e-booka z gotowymi planami podróży po Gran Canarii.

Różnorodność jaką oferuje Gran Canaria potrafi być przekleństwem przy planowaniu podróży. Które miejsca klasyki są naprawdę warte uwagi, a które to tylko turystyczne potworki? Skąd wiedzieć o istnieniu miejsc perełek, gdy internet o nich nie mówi? Jak nie wpaść w pętlę, gdy wniosek wysnuwa się następujący – ciężko poznać wyspę i jej różnorodność… nie znając jej. Planownik powstał właśnie z myślą o zróżnicowanych potrzebach osób przyjeżdżających na Gran Canarię. Przygotowaliśmy dwa warianty zwiedzania, a każdy z nich możesz zrealizować w planie 7- lub 14-dniowym. Poniżej znajdziesz opis przedstawiający dzień trzeci z wariantu “Gran Canaria w Pigułce”.

Ten plan idealnie sprawdzi się, gdy masz na wyspie jedynie przesiadkę i tego samego dnia ruszasz gdzieś dalej lub odwiedzając wyspę możesz wynająć auto tylko na jeden dzień. Czy można tę trasę pokonać autobusem? Tak, ale trudno będzie to zrobić w jeden dzień. Więcej o poruszaniu się po Gran Canarii autobusem znajdziesz w osobnym artykule.

Objazdówka wokół wyspy w jeden dzień

Gran Canaria nie bez powodu nazywana jest Isla Redonda, co oznacza okrągłą wyspę. Przekonasz się o tym na własnej skórze, zataczając wokół niej koło. Czeka Cię blisko 200 km drogi, więc sporo czasu spędzisz w samochodzie, ale raczej nie braknie Ci wrażeń na jeden dzień ani miejsc do rozprostowania nóg. Jeżeli zmagasz się z chorobą lokomocyjną, to przejazd zachodnią częścią wybrzeża może być dla Ciebie lekkim wyzwaniem. W miarę możliwości zadbaj o produkty, które w takich chwilach Ci pomagają.

Agaete

📍 28.100366, -15.699132
Typ: Miasteczko

Punkt widokowy na Agaete

Agaete to malownicza osada o urokliwym wyglądzie, położona nad oceanem i otoczona górzystym krajobrazem. Znajdziesz tu piękne panoramy zachodniego wybrzeża wyspy. Samo miasteczko zachwyca białą architekturą oraz klimatycznymi uliczkami. Tu zawsze serce bije nam jakoś mocniej. Będąc na miejscu, możesz wczuć się w leniwy klimat, jaki panuje w Agaete, i usiąść na ławce przy Plaza de la Constitución. W Agaete są też piękne zachody słońca.

Puerto de Las Nieves

📍 28.102971, -15.709981
Typ: Miasteczko

Ulice Puerto de las Nieves

Atlantycki port rybacki w Agaete zabudowany jest białymi domkami z niebieskimi detalami. Swego czasu słynął z imponującej skały Dedo de Dios (Palec Boga), która niestety się zawaliła. Większość życia skupia się wokół niewielkich plaż, promenady oraz basenu naturalnego. Ze wszystkich tych miejsc rozpościerają się wspaniałe widoki na La Cola del Dragón, czyli zygzakowate, górzyste wybrzeże przypominające ogon smoka.

Gelateria Cucurucho

📍 28.101079, -15.710595
Typ: Jedzenie

Spacerując po Puerto de Las Nieves możesz schłodzić się nie tylko wskakując do oceanu, ale też wybierając się na lody. Polecamy smak polvito uruguayo!

Meson del Bocadillo Agaete

📍 28.101506, -15.711230
Typ: Jedzenie

Jeśli zgłodniejesz, możesz zdecydować się na posiłek bardziej pożywny niż lody. Naszym pierwszym wyborem w Puerto de Las Nieves są pyszne kanapki (bocadillos) o różnych ciekawych smakach, np. z tortillą ziemniaczaną.

Droga GC-200

📍 28.099174, -15.704406
Typ: Droga widokowa

Początek drogi GC-200 w Agaete

Po odwiedzinach w Agaete czas wjechać na kultową, widokową drogę GC-200, która ciągnie się przez zachodnią część Gran Canarii i kończy pomiędzy Mogán i Puerto de Mogán. Jej pierwsza część prowadzi brzegiem oceanu na wysokim klifie i dostarcza najbardziej spektakularnych widoków, czego efektem ubocznym mogą być lekko pocące się dłonie.

Punkt widokowy przy Playa de Guayedra

📍 28.084272, -15.708876
Typ: Punkt widokowy

Ania w samochodzie przy Playa Guayedra

U stóp wijącej się zachodnim wybrzeżem GC-200 leży Playa de Guayedra. Przyciąga klimatem odosobnienia i szumem fal. W dużej mierze jest kamienista, ale przy sprzyjających warunkach odpływu ocean czasem odkrywa fragmenty pokryte ciemnym, wulkanicznym piaskiem. Prowadzi na nią szlak, ale dziś może braknąć Ci czasu na spacer i plażowanie. Zahaczyć o okoliczny punkt widokowy jednak zawsze warto. Teoretycznie jest przy nim zejście w dół w stronę plaży, ale znaki przestrzegają, by nie robić tego ze względów bezpieczeństwa. Więcej informacji na temat samej Playa de Guayedra znajdziesz w plażowniku.

Taras widokowy przy GC-200

📍 28.076954, -15.704799
Typ: Punkt widokowy

W przyoceanicznej części drogi GC-200 nie ma zbyt wiele zatoczek, gdzie można się zatrzymać. Warto więc korzystać z tego, co jest, i zatrzymać się na punkcie z widokiem na Puerto de Las Nieves.

Roque Guayedra

📍 28.075006, -15.710109
Typ: Punkt widokowy

Roque Guayedra to stanowisko archeologiczne, ale również kolejny z punktów widokowych, przy których warto zatrzymać się, pokonując drogę GC-200.

Mirador del Balcón

📍 28.019591, -15.785435
Typ: Punkt widokowy

Mirador del Balcón

Doskonały punkt widokowy, który oprócz widoków słynie ze swego modernistycznego wyglądu. Przez to nietrudno natknąć się na zdjęcia stąd, przeglądając instagramowe inspiracje. Z tego wysuniętego nieco w ocean punktu widokowego możesz podziwiać zapierający dech w piersiach pejzaż z okolicznymi klifami, oceanem oraz zachodami słońca.

Zaplanuj podróż po Gran Canarii

Poznaj Gran Canarię z Planownikiem! To zestaw gotowych planów podróży po wyspie. Planownik będzie Twoim przyjacielem w trasie - nie tylko pokaże jak krok po kroku, dzień po dniu zwiedzać wyspę aby odkrywać jej różnorodność, ale również o odwiedzanych miejscach opowie i pokusi zdjęciami.

Zobacz e-book
Planownik - gotowe plany zwiedzania Gran Canarii

La Aldea de San Nicolas

📍 28.006495, -15.817526
Typ: Miasteczko

La Aldea - Gran Canaria w jeden dzień

Niewielkie miasteczko, trochę niedoceniane turystycznie, gdzie można zanurzyć się w lokalnej kulturze i tradycjach. Zanurzyć można się również kawałek dalej – w oceanie. La Aldea de San Nicolas znana jest przede wszystkim z Fiesta del Charco. Co roku we wrześniu przy Charco de La Aldea zbierają się setki ludzi, by własnoręcznie łowić ryby żyjące w tej nadmorskiej lagunie i świętować zgodnie z tradycjami prehiszpańskimi.

Mirador de Barranco de Tocodomán

📍 27.951490, -15.768252
Typ: Punkt widokowy

Jadąc drogą GC-200 z La Aldea de San Nicolas w kierunku Los Azulejos de Veneguera, już na dobre opuścisz wybrzeże i będziesz nabierać wysokości. Na tej trasie warto szukać przydrożnych zatoczek, w większości są to bowiem wspaniałe punkty widokowe, a jednym z nich jest właśnie Mirador de Barranco de Tocodomán.

Los Azulejos de Veneguera

📍 27.921734, -15.725126
Typ: Atrakcja naturalna

Los Azulejos

Los Azulejos de Veneguera to obszar o charakterystycznych, kolorowych formacjach skalnych, tworzących niezwykłe wzory i struktury. Swoje barwy zawdzięczają wieloletnim procesom geologicznym, które są następstwem historycznej aktywności wulkanicznej w tym rejonie. Wystarczy, że zaparkujesz na jednym z parkingów znajdujących się tuż przy skałach lub na jednym z nieco oddalonych punktów widokowych, by podziwiać piękno, jakie (dosłownie) zmalowała tu natura.

El Molino Quemado

📍 27.876132, -15.729495
Typ: Atrakcja miejska

Zabytkowy młyn wiatrowy, znany też jako Molino de Viento, dziś stanowi charakterystyczny element historycznego krajobrazu wyspy. Aby go zobaczyć, nie musisz nawet wysiadać z samochodu. Będziesz przejeżdżać tuż obok niego, zbliżając się do końca trasy drogą GC-200.

Mirador Astronómico de la Degollada de las Yeguas

📍 27.819460, -15.579257
Typ: Punkt widokowy

Degollada de las Yeguas

Mirador Astronómico de la Degollada de las Yeguas jest miejscem idealnym do obserwacji nocnego nieba. Oprócz dobrej lokalizacji może się pochwalić również szeregiem tablic informacyjnych, dodających kontekstu wpatrywaniu się w niebo. Ten punkt widokowy warto jednak odwiedzić również za dnia. Właśnie stąd możesz wypatrzyć m.in. Dunas de Maspalomas.

Newsletter o Gran Canarii

 Kocham Kanary, dopisz mnie!

Restaurante Maresia

📍  27.907955, -15.387810
Typ: Jedzenie

W niewielkim El Burrero znajduje się Restaurante Maresia. Restauracja przede wszystkim specjalizuje się w daniach kuchni kanaryjskiej i należy do naszych ulubionych miejsc tego typu na wyspie. Kupiła nas nie tylko smakiem jedzenia, ale i ludźmi, którzy tworzą ten biznes.

El Bufadero

📍 28.002976, -15.374211
Typ: Atrakcja naturalna

El Bufadero

Ostatnim punktem w planie dzisiejszej wycieczki jest El Bufadero. Możesz tu zaobserwować naturalne zjawisko przybrzeżne, wizualnie przypominające zachowanie gejzerów. Wpływająca z dużą siłą do jaskini woda doprowadza do „wybuchu” – pod wpływem wytworzonego ciśnienia wystrzeliwuje w górę, tworząc efektowne fontanny. Najlepsze widowisko ma miejsce podczas przypływu i w dni, gdy fale są większe. Pamiętaj jednak, że ocean to potężny żywioł i to właśnie w takie dni należy zachować szczególną ostrożność i bezpieczną odległość.

Jak zwiedzać Gran Canarię?

Masz więcej niż jeden dzień aby poznać Gran Canarię? Skorzystaj z gotowych planów podróży jakie dla Ciebie przygotowaliśmy. Zwiedzając wyspę z planownikiem będziesz krok po kroku, dzień po dniu poznawać jej różnorodność oraz największe skarby. Planownik dostarcza nie tylko konkretną agendę na dany dzień, ale też opowiada co nieco o odwiedzanych miejscach oraz pokazuje jak wyglądają. To zbiór około 200 miejsc, linków do map z trasami opisywanych szlaków, wskazówek parkingowych i wielu, wielu innych praktycznych informacji. To tak mała wyspa, a tak wiele na niej piękna. Często ukrytego więc by go nie przegapić, trzeba wiedzieć gdzie szukać. My proces szukania i planowania przeszliśmy za Ciebie. Tobie zostaje tylko zwiedzać i doświadczać więcej, niż w ten jeden dzień, opisany w artykule!

Ania Boczar

Uwielbia rozmowy w każdej formie w związku z tym to najczęściej ona odpowiada na Wasze maile, wiadomości oraz komentarze w mediach społecznościowych. Najlepiej czuje się poza domem więc lubuje się w częstych miejscach zamieszkania i odwiedzaniu nowych lokalizacji. Od czasu do czasu lubi wyskoczyć do teatru, najlepiej na dobry musical.

All stories by:Ania Boczar

Ania Boczar

Uwielbia rozmowy w każdej formie w związku z tym to najczęściej ona odpowiada na Wasze maile, wiadomości oraz komentarze w mediach społecznościowych. Najlepiej czuje się poza domem więc lubuje się w częstych miejscach zamieszkania i odwiedzaniu nowych lokalizacji. Od czasu do czasu lubi wyskoczyć do teatru, najlepiej na dobry musical.

All stories by:Ania Boczar