fbpx

Najlepsze plaże Gran Canarii

Playa de Tauro na Gran Canarii

Najlepsze plaże Gran Canarii

1920 1080 Grzesiek Boczar

Plaże Gran Canarii, tak jak cała wyspa, są bardzo różnorodne. W ogromnej większości pokrywa je, wulkaniczny piasek lub kamienie. Nie brakuje jednak wyjątków od reguły, oferujących jasny piasek. Są nawet plaże wyglądające niemal tropikalnie! Wszystkie plaże Gran Canarii mają ze sobą jedną wspólną cechę – są darmowe i publicznie dostępne, co reguluje tzw. Ley de Costas, czyli prawo sankcjonujące sposób użytkowania wybrzeża.

Lokalizacja plaż ma ogromny wpływ na ich charakter. Na Gran Canarii jest cały przekrój plaż – od totalnie dzikich, przez bardziej lokalne, aż po mocno turystyczne z rozwiniętą infrastrukturą.

A jakie są najlepsze plaże na Gran Canarii? Wiadomo, każdy lubi co innego. Dla jednych najlepszą plażą będzie rozległe, piaszczyste wybrzeże pokryte leżakami i parasolami. Innym do pełni szczęścia wystarczy kawałek skały, na którym w samotności spędzą popołudnie, wygrzewając się na słońcu i chłodząc w oceanie. Entuzjaści piasku mogą nie lubić wbijających się w tyłek kamieni. Fani plaż kamienistych mają prawo nie przepadać za zawiewanym przez wiatr piaskiem i gorszą widocznością w wodzie. Dobra wiadomość dla wszystkich jest taka, że Gran Canaria ma w swojej ofercie całe spektrum plaż.

Ze względu na różne gusta, w tym artykule za kryterium wyboru posłuży nam popularność plaży. Zajdziesz tu takie lokalne TOP 14 – przegląd najpopularniejszych plaż Gran Canarii. Szukasz czego więcej? Sprawdź nasz wielki przewodnik po plażach Gran Canarii! Wśród 87 opisanych tam plaż znajdziesz zarówno klasyki, jak i niepopularne perełki, dzikie i ukryte, na których czasem możesz doświadczyć w samotności. Wszystko wzbogacone m.in. o wskazówki dojazdu i parkowania, warunki do pływania, charakterystykę każdej z plaż i piękne zdjęcia. Otrzymasz też dostęp do aplikacji, która na podstawie Twoich potrzeb wskaże najlepsze plaże dla Ciebie.

Plaże na północy Gran Canarii

Północne plaże zdominowane są przez lokalsów i pokazują tę mniej turystyczną twarz wyspy. Dlaczego na północ nie suną pielgrzymki turystów? Przyczyn jest kilka – od nieco chłodniejszej i bardziej pochmurnej aury zaczynając, a kończąc na większej liczbie plaż kamienistych w ofercie. To jednak nie znaczy, że nie ma tam urokliwych plaż pokrytych piaskiem. Północ jest też domem spektakularnych fal. To tam znajdziesz najlepsze plaże dla surferów na Gran Canarii!

Las Canteras

Las Canteras

Plaża Las Canteras to wizytówka stolicy wyspy – Las Palmas de Gran Canaria. Nie bez powodu uznawana jest za jedną z najpiękniejszych miejskich plaż świata. Na całej swojej długości jest piaszczysta, a zwłaszcza północna część może pochwalić się jasnym piaskiem. Jeśli tylko potrzebujesz, Las Canteras da Ci dostęp do całego zaplecza plażowego – leżaków, toalet, pryszniców czy czujnego oka ratownika pilnującego bezpieczeństwa plażowiczów. Jeśli szukasz mniej turystycznego klimatu, znajdziesz na plaży również obszary idealne dla siebie. Podobnie ma się sprawa z różnorodnymi wodnymi aktywnościami, takimi jak pływanie, surfing, SUP czy snorkeling, które popularne są w różnych miejscach Las Canteras.

Plaża Las Canteras leży u stóp ciągnącej się przez niemal 3 km promenady Paseo de Las Canteras, a sama składa się z kilku różnych od siebie obszarów o zupełnie odmiennych charakterach. W przewodniku po plażach Gran Canarii poświęciliśmy tej plaży 6 stron, na których znajdziesz szczegółowe opisy każdej z jej części.

Plaże Sardina del Norte

Playa de Sardina

Sardina del Norte to obszar znajdujący się poza głównym szlakiem turystycznym. Znajdziesz tam trzy położone obok siebie plaże – Playa de Sardina, Playa del Muelle i Playa El Roquete.

Playa de Sardina pokryta jest jasnym, jak na standardy Gran Canarii, piaskiem. Plaża może nie jest duża, ale za to urokliwa i mimo szerszej rozpoznawalności zachowuje lokalny klimat. Na kolejnej, czyli Playa del Muelle, są kamienie i ciemny piasek, a jej wygląd mocno zależy od pływów. Cechą najbardziej wyróżniającą Playa del Muelle są mola zlokalizowane na jej brzegach, które pełnią funkcję falochronów. Ostatnią z plaż sąsiadek jest niewielka Playa El Roquete. Znajduje się już za końcem deptaka, a poznasz ją z daleka po El Roquete, czyli charakterystycznym domku wykutym w skale. Plaża jest kamienista i nieco bardziej odizolowania od sąsiednich, dzięki czemu dostarcza odczuwalnie bardziej dziki klimat.

Na wszystkich trzech plażach można obserwować piękne zachody słońca. Zachody z bonusem, w postaci widoku na górujący nad sąsiednią Teneryfą wulkan Teide.

Plaże na południa Gran Canarii

W wielu zakątkach internetu przeczytasz, że na południu Gran Canarii są najlepsze plaże. Południe wyspy cechuje się najstabilniejszą pogodą, co jest bezsprzeczną zaletą przy takich formach aktywności fizycznych, jak leżenie na piasku. No i właśnie, jest też piasek – rozległe, południowe plaże są w niego bogate. Do tego dochodzi dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna oraz łatwość komunikacji, bo na opanowanym przez turystykę południu znajomość języka angielskiego jest powszechniejsza niż w innych rejonach wyspy.

Najpopularniejsze plaże południa bywają zatłoczone, a plażowaniu towarzyszy otoczka masowej turystyki. Czy to znaczy, że na południu nie ma dzikich plaż? Nic bardziej mylnego! Trudno je jednak zaliczyć do tych najpopularniejszych, więc więcej o plażach prawdziwie dzikich znajdziesz w naszym wielkim przewodniku po plażach Gran Canarii.

Playa de San Agustín

Playa de San Agustin

Playa de San Agustín powinna przypaść do gustu urlopowym plażowiczom. Na dużej, pokrytej piaskiem powierzchni znaleźć można nie tylko leżaki i parasole, ale też spokój, mimo bliskości rozbudowanej bazy noclegowej. Plażę tę można uznać za jedną ze spokojniejszych w turystycznych rejonach południa wyspy. Woda przy brzegu jest dość płytka, a nad bezpieczeństwem okresowo czuwa ratownik. Trzeba jednak uważać, wchodząc dalej, bo mogą pojawiać się silne prądy, zwłaszcza przy większych falach.

Playa del Inglés

Najpopularniejsze plaże Gran Canarii - Playa del Ingles

Playa del Inglés jest jedną z najbardziej turystycznych, ale też najdłuższych plaż Gran Canarii. Znajdziesz na niej drobny, złoty piasek, który przyjemnie układa się pod stopami podczas spaceru brzegiem oceanu. A jest gdzie spacerować! Piaszczyste wybrzeże Playa del Inglés i przylegających do niej plaż ciągnie się przez kilka kilometrów. Delikatny piasek może też działać na niekorzyść plażowiczów – niesiony wiatrem dostaje się dosłownie wszędzie. Amatorów spacerowania kusi deptak, który zaczyna się w San Agustín i prowadzi aż do punktu widokowego na okoliczne Dunas de Maspalomas.

Zachodnia część plaży jest zdecydowanie spokojniejsza i mniej zagospodarowana. Tam też znajduje się przestrzeń dla osób chcących opalać się nago. Po wschodniej stronie Playa del Inglés znajdziesz natomiast centrum handlowe, a w nim sklepy, bary i restauracje. Prysznice i toalety również znajdują się w okolicy. Wschodnia część plaży jest zdecydowanie głośniejsza i bardziej oblegana.

Playa de Maspalomas

Playa de Maspalomas

Playa de Maspalomas to kolejna duża, turystyczna plaża, zaliczana do najpopularniejszych na wyspie. Pod wieloma względami bardzo podobna do swojej wschodniej sąsiadki – Playa del Inglés. To jednak podobieństwo w lustrzanym odbiciu. W przypadku Playa de Maspalomas to wschodnia część jest dużo spokojniejsza, a zachodnia wręcz tonie w turystycznej infrastrukturze. Właśnie tam znajdziesz leżaki, łazienki, prysznice, punkt pierwszej pomocy czy drewniany chodnik prowadzący przez plażę. Tuż obok biegnie aleja handlowa z licznymi restauracjami i sklepami, a kawałek dalej wyrastają jedne z najbardziej ekskluzywnych hoteli na wyspie. Jeśli więc potrzebujesz oddalić się od tłumów, z pomocą przychodzi wschodnia, spokojniejsza część plaży, oferująca nieco bardziej dziki klimat. Pomiędzy wschodnim a zachodnim krańcem plaży, na obszarze znanym jako La Punta lub Cañada de la Penca, znajduje się popularna strefa dla nudystów.

Pisząc o Playa de Maspalomas, nie sposób nie wspomnieć o wydmach, w które plaża o złotym piasku płynnie przechodzi. Cały ten obszar wchodzi w skład Reserva Natural Especial Dunas de Maspalomas, a bliskość rozległych wydm sprawia, że mamy wrażenie, jakbyśmy byli niemal na pustyni. Kolejnym wyjątkowym elementem otoczenia plaży Maspalomas jest Charca de Maspalomas. To staw będącym domem dla wielu gatunków ptaków.

Playa de las Meloneras

Playa de las Meloneras

Playa de las Meloneras uchodzi za dużo spokojniejszą niż Playa de Maspalomas i Playa del Inglés. Zachowuje przy tym szereg udogodnień, takich jak możliwości wypożyczenia leżaków i parasoli, dostęp do pryszniców oraz toalet czy obecność ratownika. Dzięki rampom przy wejściu na plażę oraz drewnianym chodnikom na samej plaży jest ona dostosowana do potrzeb osób z ograniczoną sprawnością ruchową.

Plaża w znacznej części pokryta jest piaskiem, a jej zejście do wody łagodnie opada w dół, dając bezpieczny dostęp do oceanu. Miejscami przy brzegu pojawiają się jednak kamienie i skały, na które trzeba uważać, zwłaszcza gdy podczas przypływu schowane są pod powierzchnią wody.

Po zachodniej stronie Playa de las Meloneras zaczyna się wąski pas kamieni, również używany jako przestrzeń do plażowania. W przeciwieństwie do głównej części plaży, ulokowanej przy centrum handlowym, jest on schowany za klifem. Można powiedzieć, że jest znacznie bardziej dziki niż turystyczna, piaszczysta część plaży. Jednak traktując Playa de las Meloneras jako całość, trudno nazwać ją dziką.

Playa de Anfi

Playa de Anfi

Drobny, niemal biały piasek i turkus wody przy Playa de Anfi kojarzą się bardziej z plażami Tajlandii niż Gran Canarii. Przyczyna jest prosta – Playa de Anfi nie ma wiele wspólnego z wulkanicznymi ciemnymi plażami, które tak mocno kojarzą się z Wyspami Kanaryjskimi. Została ona stworzona sztucznie, ludzką ręką. Jej niecodzienny wygląd sprawia, że chętnych doświadczenia lokalnej egzotyki jest wielu, co daje się odczuć po tłumach zmierzających zwykle w jej kierunku.

Playa de Anfi nie tylko wygląda turystycznie, ale ma również rozbudowane zaplecze plażowe. Możesz tu skorzystać z wypożyczalni leżaków czy znaleźć prysznice oraz toalety. Lubisz siatkówkę plażową? Na plaży jest i boisko do „plażówki”. W okolicy znajdują się również liczne restauracje oraz przeróżne sklepy – od spożywczych przez odzieżowe, aż po takie, gdzie można wyposażyć się w sprzęt sportowy. Jakby turystycznego klimatu było mało, tuż przy plaży stworzona została wyspa Maroa, która kształtem przypomina serce, czym jeszcze mocniej przyciąga odwiedzających. Na samej wyspie i w okolicy plaży znaleźć można alejki spacerowe otoczone regularnie pielęgnowaną zielenią.

Playa de Puerto Rico

Playa de Puerto Rico

Playa de Puerto Rico to kolejna z plaż, na których jasny piasek i spokojna woda idą w parze z turystyczną popularnością. Cechą charakterystyczną plaży jest dwustronny falochron, który znacznie ogranicza dostęp fal, co sprzyja miłośnikom pływania. Na najmniejsze fale możesz liczyć po wschodniej stronie plaży, choć przez to właśnie tam gromadzi się najwięcej ludzi. Wschodnia część plaży jest równocześnie tą wybieraną przez rodzinny z dziećmi. Falochrony, poza swoją podstawową rolą, mają również dodatkowe funkcje użytkowe. Na jednym z nich (wschodnim) znajduje się niewielki deptak oraz leżaki, a przy drugim (zachodnim) zlokalizowany jest port jachtowy. W okolicy portu skorzystać możesz z różnego rodzaju wodnych atrakcji, zaczynając od jachtowych wycieczek, na parasailingu czy wypożyczeniu skutera wodnego kończąc.

Playa de Amadores

Playa de Amadores

Playa de Amadores jest jedną z bardziej atrakcyjnych wizualnie plaż na wyspie. Położona w sztucznej zatoce może pochwalić się bardzo spokojną wodą o pięknym, jasnym kolorze. Jasny jest również piasek, pokrywający tę całkiem sporą plażę. Do oceanu prowadzi łagodnie opadające, piaszczyste dno. Czasem można nawet zapomnieć, że to nie jezioro, a Ocean Atlantycki. Delikatnie falująca tafla wody aż zachęca do pływania z rurką lub wskoczenia na SUP. Wszystko to, oczywiście, stawia ją w gronie najpopularniejszych turystycznie plaż Gran Canarii.

Playa de Amadores jest również plażą rodzinną. Zwłaszcza jej zachodnia część jest popularna wśród rodzin z dziećmi ze względu na wodny plac zabaw, który znajduje się właśnie tam. Dla odmiany po wschodniej stronie plaży znajdziesz wypożyczalnię rowerków wodnych oraz falochron pełen leżaków plażowych.

Playa de Mogán

Playa de Mogán

Playa de Mogán położona jest w Puerto de Mogán – niewielkim miasteczku nazywanym trochę na wyrost małą Wenecją, ze względu na kanał przecinający miasto. To w połączeniu z pięknymi, białymi domkami oraz rozbudowaną infrastrukturą turystyczną przyciąga wielu przyjezdnych. Pokryta jasnym piaskiem i otoczona restauracjami plaża jest turystycznym sercem okolicy. Cieszy się popularnością wśród rodzin z dziećmi ze względu na bezpieczny, piaszczysty dostęp do spokojnej wody w zatoce utworzonej przy plaży. W okolicy znajduje się też plac zabaw dla najmłodszych. Od pobliskiego deptaka do plaży prowadzą rampy ułatwiające dostęp, a bezpośrednio na niej ulokowane są leżaki i parasole na wynajem, prysznice oraz budka ratownika.

Plaże na wschodzie Gran Canarii

Na wschodzie przeważają plaże piaszczyste o lokalnym klimacie. Oznacza to mniej więcej tyle, że w dni robocze plaże nie powinny być zatłoczone. Dni wolne od pracy, które Kanaryjczycy bardzo lubią celebrować, przyciągają natomiast tłumy na popularniejsze plaże. Wschód wyspy może też pochwalić się największą liczbą plaż oznaczonych Błękitną Flagą w 2022 roku oraz… wiatrem! Ten bywa silny i przywiewa czasem chmury, co w upalny dzień może być zaletą, ale w inny – niekoniecznie. No chyba że lubisz sporty oparte na wietrze (np. windsurfing), to wschód jest tym, czego szukasz.

Playa de La Laja

Playa de La Laja na Gran Canarii

Piaszczysta i długa na ponad 1 km plaża z ciemnym piaskiem. Pozornie zdaje się odstraszać bliskością ruchliwej drogi, ale ze względu na odpowiednie osłonięcie (plaża jest niżej niż droga), panuje tu bardzo spokojny klimat, a odgłosy ulicy są mocno wytłumione.

Plaża nadaje się zarówno do odpoczynku, jak i pływania oraz surfowania. Gdy fale są zbyt duże na tradycyjną kąpiel, możesz udać się na północny koniec plaży i sprawdzić, czy aktualne warunki pozwalają na pływanie w zlokalizowanych tam basenach naturalnych. Warto przy tym wiedzieć, że północna część Playa de La Laja jest tą najbardziej zatłoczoną i bardzo lubianą przez rodziny z dziećmi. W weekendy jest to bardziej odczuwalne, bo cała plaża jest mocniej oblegana. Przyczynia się do tego m.in. bliskość stolicy – Las Palmas.

Dodatkową aktywnością, do której plaża świetnie się nadaje, są spacery. Spacerować można nie tylko brzegiem plaży, choć akurat przyjemny piasek do tego zachęca, ale również promenadą, biegnącą wzdłuż wybrzeża.

Playa de Melenara

Playa de Melenara na Gran Canarii

Playa de Melenara to plaża bardzo charakterystyczna. Dba o to ulokowany w wodzie pomnik Neptuna, o który rozbijają się fale. Zazwyczaj nie są one jednak na tyle duże, żeby przeszkadzały w pływaniu. Sama plaża jest pokaźnych rozmiarów i pokrywa ją ciemny piasek. To jedna z najpopularniejszych plaż w regionie. Poza niewątpliwą urodą przyciąga również rozbudowaną infrastrukturą. Znajdziesz tu nie tylko łazienki czy prysznice, ale również przestrzeń do piknikowania czy plac zabaw. Okresowo plaża jest również strzeżona przez ratownika. Po jedzenie też nie musisz daleko iść. Restauracje, które słyną głównie z owoców morza, zlokalizowane są praktycznie na samej plaży. Mimo swojej popularności Playa de Melenara nadal zachowuje lokalny, kanaryjski klimat.

Plaże na zachodzie Gran Canarii

Zachodnie wybrzeże Gran Canarii to lokalny Dziki Zachód. To jedyny nabrzeżny fragment wyspy, który nie jest pokryty obwodnicą. Jest przez to trudniej osiągalny i w dużej mierze pochłonięty przez naturę. Jeśli mimo wszystko postanowisz przebić się przez asfaltowe serpentyny, czekają Cię kolejne niespodzianki, bo same plaże również bywają trudno dostępne. W zamian za wysiłek możesz liczyć na spokój, którego na próżno szukać pośród plaż południa wyspy.

Playa de Güi Güi

Playa de Güi Güi

Playa de Güi Güi, nazywana również Playa de Guguy, to prawdziwy klasyk Gran Canarii, lecz tłumy tutaj raczej Ci nie grożą. Playa de Güi Güi to jedna z najtrudniej dostępnych plaż na wyspie! Droga do niej wiedzie blisko 5 km przez góry i funduje przewyższenia rzędu 500 m. Sama plaża pokryta jest ciemnym piaskiem i kamieniami, a ich proporcje zależą od pływów. Pływy mają też duży wpływ na charakter Playa de Güi Güi, która podczas przypływu dzieli się na dwie części. Trzeba się pilnować, żeby przypływ nie odciął drogi powrotu!

Plaża kupuje plażowiczów naturalnym pięknem, spokojem i otaczającą przyrodą. Świadomość bycia tak daleko od cywilizacji połączona z potęgą oceanu i górujących nad plażą skał jest niesamowitym doświadczeniem. Na Playa de Güi Güi można również swobodnie opalać się w pełnej zgodzie z naturą, zostawiając strój kąpielowy w domu. Playa de Güi Güi swój wyjątkowy urok pokazuje też o zachodzie słońca. Przy dobrej widoczności można obserwować słońce chowające się za Teneryfą i wulkanem Teide.

Podoba Ci się Playa de Güi Güi? Chcesz poznać więcej podobnych jej, pięknych i dzikich plaż Gran Canarii? Znajdziesz je w naszym przewodniku po lokalnych plażach.

Playa de Guayedra

Playa de Guayedra na Gran Canarii

Położona u stóp wijącej się zachodnim wybrzeżem kultowej drogi GC-200 Playa de Guayedra przyciąga klimatem odosobnienia i szumem fal. Zwłaszcza w tygodniu, gdy plażowiczów jest znacznie mniej, potrafi to być jedyny dźwięk słyszany na plaży. To miejsce kameralne i ustronne, bo dotarcie tam wymaga nieco wysiłku.

Playa de Guayedra jest w dużej mierze kamienista, ale przy sprzyjających warunkach odpływu ocean czasem odkrywa fragmenty pokryte ciemnym, wulkanicznym piaskiem. Kamienie są tu cennym budulcem naturalnych parawanów, chroniących przed wiatrem. Takich osłoniętych przed podmuchami miejsc znajdziesz na plaży kilka, ale zawsze możesz też skonstruować własne. W parze z wiatrem i zachodnią ekspozycją plaży idą często spore fale, przez co Playa de Guayedra nie jest dobrym miejscem dla pływaków. Za idealną lokację mogą ją natomiast uznać entuzjaści opalania się nago. Plażowanie bez stroju jest tu powszechną praktyką, a warunki odosobnienia powinny być komfortowe dla tych, którzy nigdy wcześniej nie mieli okazji spróbować.

Chcesz poznać więcej plaż Gran Canarii?

Sprawdź nasz przewodnik po plażach!

Z e-booka dowiesz się m.in. o:

  • dzikich plażach
  • infrastrukturze plażowej
  • wskazówkach dojazdu i parkingach
  • TOP listach plaż

Dostaniesz też dostęp do aplikacji, która wskaże Ci plaże najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb.

Zobacz e-book
Przewodnik po plażach i basenach Gran Canarii

Grzesiek Boczar

Człowiek od zadań wszelakich i mózg projektu. Na co dzień dużo pisze - zaczynając od kodu (jak na programistę przystało), przez artykuły na bloga po treści do social mediów. Zdjęcia i filmy to też jego działka. Człowiek od researchu i planowania. Lubi rzucać się na głęboką wodę w tematy, których nie zna i zawsze zmierza do tego, żeby stać się w nich specjalistą.

All stories by:Grzesiek Boczar

Grzesiek Boczar

Człowiek od zadań wszelakich i mózg projektu. Na co dzień dużo pisze - zaczynając od kodu (jak na programistę przystało), przez artykuły na bloga po treści do social mediów. Zdjęcia i filmy to też jego działka. Człowiek od researchu i planowania. Lubi rzucać się na głęboką wodę w tematy, których nie zna i zawsze zmierza do tego, żeby stać się w nich specjalistą.

All stories by:Grzesiek Boczar