Wodospady Iguazú wylądowały w 2011 roku na liście 7 nowych naturalnych cudów świata. Ten przyrodniczy fenomen powstał miliony lat temu w wyniku wybuchu wulkanu. Obszar dzisiejszych wodospadów Iguazú zahacza o terytoria dwóch krajów – Argentyny i Brazylii. Większa część, bo jakieś 2/3, przypadła w udziale Argentynie. Spytacie dlaczego wodospady Iguazú, a nie wodospad? Według oficjalnych źródeł na wodospady Iguazú składa się jakieś 275 kaskad, choć oczywiście wszystko zależy od pory, warunków i stanu rzek.
Do Puerto Iguazú, a więc argentyńskiej, przygranicznej bazy wypadowej na wodospady Iguazú, dotarliśmy na przełomie 2022 i 2023 roku. Z artykułu dowiecie się m.in.:
- jak dotrzeć do Iguazú
- gdzie nocować
- jak się poruszać po mieście
- jak zwiedzać wodospady po obu stronach granicy
- jakie szlaki znajdują się w parkach i jakie zwierzęta można spotkać
- porównanie argentyńskiej i brazylijskiej części parku
- ile to wszystko kosztuje
Żeby ułatwić Wam nie tylko zrozumienie tego artykułu, ale też odnalezienie się w argentyńskiej rzeczywistości kryzysu ekonomicznego, przeczytajcie najpierw kilka słów o pieniądzach.
W Argentynie równolegle funkcjonuje kilka kursów peso. Ten oficjalny używany jest m.in. w kantorach. Polegając tylko na nim życie tu byłoby drogie. Lokalną walutę można zdobywać po dużo korzystniejszym, blisko dwukrotnie lepszym kursie (Dólar Blue) na “czarnym runku” lub odbierając gotówkę w placówce Western Union. Istnieje jeszcze tzw. Dólar Turista i działa tak, że gdy płacicie zagraniczną kartą płatniczą, to Wasze konto zostaje obciążone kwotą przeliczoną po oficjalnym kursie, ale w przeciągu kilku dni na konto wpływa wyrównanie kursu do Dólar Turista. Brzmi skomplikowanie? Dodam jeszcze, że w chwili pisania tego tekstu Dólar Turista nie działa w pełni poprawnie, więc trudno na nim polegać. Najlepiej zaopatrzać się w gotówkę poprzez Western Union lub wymieniać USD na zapleczach sklepów przy Calle Florida.
Dalej w artykule wszystkie ceny przeliczać będziemy na PLN po kursie Dólar Blue, a więc tym nieoficjalnym, bo z niego realnie korzystaliśmy.
Transport w Iguazú
Jak dotrzeć z Buenos Aires do Puerto Iguazú? Jak poruszać się na miejscu między miastem, lotniskiem i parkami w Argentynie oraz Brazylii? Tu znajdziecie wszystkie informacje.
Jak dotrzeć do Puerto Iguazú z Buenos Aires
Jeśli chcecie dotrzeć do Puerto Iguazú z Buenos Aires, do wyboru macie kilka linii lotniczych. My przyglądaliśmy się zwłaszcza tym, które pozwalają na płatność gotówką, czyli Aerolíneas Argentinas i Fly Bondi.
Jeśli zdecydujecie się na Fly Bondi, możecie zarezerwować bilet przez stronę internetową i zapłacić za pośrednictwem Mercado Pago. Po dokończeniu rezerwacji na stronie linii macie 24 godziny aby dokonać płatności w jednym z punktów Pago Fácil. Jest ich pełno na ulicach Buenos Aires. To zwykle te same lokale co Western Union, w których zdobywa się lokalną walutę. My wybraliśmy właśnie Fly Bondi, a proces płatności w punkcie okazał się bezproblemowy.
W przypadku Aerolíneas Argentinas aby zapłacić gotówką bilet musicie kupić offline – w biurze linii (np. na lotnisku) lub w biurze podróży (np. Almundo). Almundo przetestowaliśmy przy okazji innej podróży (do Patagonii) i płaciliśmy nawet ciut niższą kwotę niż ta, którą chwilę wcześniej widzieliśmy na stronie Aerolíneas Argentinas.
Lot z Buenos Aires do Puerto Iguazú trwa około 2 godzin. Jeśli macie szczęście, możecie z daleka zobaczyć wodospady podczas lądowania w Puerto Iguazú. Na naszych lotach najlepiej było w tym celu usiąść w rzędzie A.
Transfer z lotniska do Puerto Iguazú
Wylądowaliście już w Puerto Iguazú? Świetnie. Macie teraz kilka opcji dostania się z lotniska do miasta.
Najtańszą formą transportu jest autobus firmy Rio Uruguay. Zatrzymuje się on jednak tylko w wyznaczonych miejscach i kończy trasę na głównym dworcu w Puerto Iguazú Terminal de Omnibus. Nie testowaliśmy tej opcji, ale znalazłam informację, że cena takiego przejazdu to 500 ARS (~7 PLN).
Autobus Rio Uruguay nie przejeżdżał koło naszego hostelu więc zdecydowaliśmy się na prywatny transport zbiorowy firmy Four Tourist. Mają oni swój punkt na lotnisku. Busik zawozi każdego pasażera prosto pod drzwi noclegu. Jeśli będziecie mieć pecha i Wasz będzie ostatni na liście, to cały przejazd może chwilę potrwać. Podczas naszego pobytu cena takiego transferu w jedną stronę wynosiła 900 ARS (~13 PLN), a 1600 ARS w dwie strony (~23 PLN).
Zdecydowanie najszybszą, choć i najdroższą opcją jest taksówka. Cena jednego przejazdu to 3000 – 3500 ARS (~42 – 49 PLN).
Jak dotrzeć do wodospadów Iguazú w Argentynie
Chcesz dotrzeć z Puerto Iguazú pod bramę wejściową na teren parku po argentyńskiej stronie? Ponownie najtańszą opcją będzie przejazd autobusem firmy Rio Uruguay. Autobusy zaczynają kursować od 7:30 i do parku docierają w około pół godziny. Jest w mieście kilka przystanków, z których odjeżdża ten autobus, ale najpopularniejszy to Terminal de Omnibus. Jadąc z terminalu lub wracając z parku, bilety kupicie w punkcie obok miejsca, w którym zatrzymuje się autobus. Na pozostałych przystankach bilety można kupić u kierowcy. Podczas naszego pobytu bilet w jedną stronę kosztował 500 ARS (~7 PLN).
Podobnie jak w przypadku transferu z lotniska, tu również możecie skorzystać z taksówki lub z przejazdu z firmą Four Tourist. Jeśli zdecydujecie się na Four Tourist, przy zakupie biletów pytajcie o pakiety na transfer z i na lotnisko oraz do i z parku. W takim pakiecie pojedynczy przejazd wychodzi jeszcze taniej.
Jak dotrzeć do wodospadów Iguazú w Brazylii
Aby dotrzeć pod wodospady Iguazú w Brazylii z Puerto Iguazú, musicie najpierw przedostać się przez granicę. Oddziela ona miasta Puerto Iguazú (Argentyna) i Foz do Iguaçu (Brazylia).
Najłatwiejszym sposobem dotarcia bezpośrednio do parku po stronie Brazylii jest, ponownie, skorzystanie z usług Rio Uruguay. Autobus kursuje od 7:30, rusza co godzinę z terminalu Omnibus w Puerto Iguazú. Cena przejazdu, podczas naszego pobytu, wynosiła 700 ARS w jedną stronę (~10 PLN). Bilet w jedną lub obie strony można kupić na dworcu. Jeśli kupicie tylko ten na trasę do Brazylii, w drodze powrotnej bilet musicie kupić bezpośrednio u kierowcy. Lepiej jednak zaopatrzyć się w bilet powrotny od razu w terminalu, ponieważ nie ma on przypisanej godziny powrotu, a daje większą pewność załapania się miejsce w drodze powrotnej. Przejazd z Puerto Iguazú pod bramę brazylijskiej części parku zajmuje około godziny.
Inną opcją jest podzielenie trasy na dwa przejazdy. W takiej konfiguracji musicie dojechać do granicy argentyńskim autobusem lub taksówką, a po pokonaniu jej pieszo wsiadacie w brazylijski autobus, taxi lub Ubera. Tego ostatniego może być ciężko złapać, ale w teorii kursuje. W praktyce aplikacja częściej tu służy do negocjacji cen z brazylijskimi taksówkarzami niż rezerwacji przejazdu. Dzielenie przejazdu na różne środki transportu może znacznie wydłużyć czas podróży.
Istnieją również bardziej zorganizowane wycieczki. Jest wiele argentyńskich biur podróży, które zorganizują wszystko od A do Z, ale pamiętajcie, że odbierze Wam to pełną swobodę zwiedzania parku i podziwiana wodospadów.
Gdzie nocować w Iguazú
Jeśli, tak jak my, planujecie nocować w Argentynie, najwygodniej Wam będzie znaleźć nocleg w samym Puerto Iguazú. Możecie szukać hoteli, hosteli i guest house’ów w pobliżu terminalu Omnibus, co umożliwi Wam łatwy dojazd nie tylko do Parku Narodowego Iguazú po stronie Argentyny, ale też do brazylijskiej części wodospadów. Drugą popularną lokalizacją są okolice trójgranicy. To miejsce, gdzie rzeki Paraná i Iguazú wyznaczają naturalne granice między Argentyną, Brazylią i Paragwajem.
Planujecie jechać pod wodospady z samego rana, zaraz po śniadaniu? Poszukajcie lepiej noclegu oferującego śniadanie i upewnijcie się, o której najwcześniej możecie je zjeść. Niestety kawiarnie w mieście otwierają się dość późno, więc do wyboru macie śniadanie w hostelu lub samodzielnie przygotowany posiłek.
Wolicie nocować po stronie brazylijskiej? Najpopularniejszym wyborem jest przygraniczne miasto Foz do Iguaçu. Jest ono trochę większe i bardziej głośne niż jego odpowiednik po argentyńskiej stronie granicy, ale również nadaje się na bazę wypadową.
Wejściówki do Iguazú
Wstęp na wodospady Iguazú jest płatny po obu stronach granicy. Zarówno strona argentyńska jak i brazylijska mają osobne kanały dystrybucji biletów, różne ceny wstępu i walutę, w której dokonuje się zapłaty. Jeśli chcecie wybrać się zarówno do Argentyny, jak i Brazylii, musicie kupić dwa osobne bilety.
Wstęp do parku w Argentynie
Jak już wiecie, temat płatności w Argentynie jest dość skomplikowany. To sprawia, że nie mogę Wam po prostu podać ceny wejściówki do parku, bo… No, to skomplikowane.
Zakup w kasie przed wejściem
cena to 4000 ARS- cena to 5500 ARS (obowiązuje od 2023 roku, w grudniu 2022 to było 4000 ARS)
można płacić gotówką (po nieoficjalnym kursie daje ~56 PLN za wstęp)- można płacić gotówką (po nieoficjalnym kursie w styczniu 2023 daje ~73 PLN za wstęp)
Zakup przez internet
cena to 3400 ARS (15% zniżki)- cena to 4675 ARS (15% zniżki za zakup przez internet; cena obowiązuje od 2023 roku, my w grudniu 2022 płaciliśmy 3400 ARS)
trzeba płacić kartą (po oficjalnym kursie daje ~95 PLN za wstęp, ALE przeczytajcie kolejny akapit)- trzeba płacić kartą (po oficjalnym kursie w styczniu 2023 daje to ~115 PLN za wstęp, ALE przeczytajcie kolejny akapit)
- można wcześniej zarezerwować godzinę wejścia
- nie trzeba stać w kolejce do kasy
Trudny wybór? To może trochę go ułatwię. My postanowiliśmy zapłacić więcej ale mieć wszystko zarezerwowane i… tu wydarzyła się magia, bo zadziałał mechanizm Dólar Turista! Kilka dni później dostaliśmy zwrot będący wyrównaniem kursów waluty, przez co finalnie każda z naszych wejściówek (w grudniu 2022) kosztowała ~52 PLN zamiast ~95 PLN. Nie mogę Wam jednak zagwarantować, że zadziała to poprawnie z każdą kartą. Jak wspominałam, to dość świeży mechanizm i były z nim problemy. Jak coś, to my używaliśmy karty Mastercard od Revolut.
Wstęp do parku w Brazylii
Po stronie brazylijskiej sprawa jest znacznie prostsza. Nie tyle nie ma dodatkowych profitów za płatność na miejscu, co po prostu nie ma możliwości zakupu fizycznego biletu w parku. Na miejscu dostępne są jedynie automaty, w których można kupić bilet online. W tej sytuacji bezpieczniejszy wydaje się wcześniejszy zakup biletu przez internet i zagwarantowanie sobie wejście o konkretnej porze. Zwłaszcza, że bilety są tu dość restrykcyjnie limitowane (o jednej godzinie nie może wejść więcej niż 450 osób), a z tego co zauważyliśmy, godziny wejścia są przestrzegane.
Koszt jednego biletu to 83 BRL (~70 PLN).
Jak zwiedzać wodospady Iguazú
Formalności za nami, czas wreszcie porozmawiać o samych wodospadach. Jak najlepiej zwiedzać wodospady Iguazú po argentyńskiej i brazylijskiej stronie? Przede wszystkim dajcie sobie czas, zwłaszcza na stronę argentyńską, gdzie naprawdę jest gdzie chodzić. My podzieliliśmy sobie wycieczkę na dwa dni. Pierwszego pojechaliśmy zobaczyć wodospady Iguazú w Argentynie i siedzieliśmy w parku od otwarcia aż do zamknięcia. Na drugi dzień ruszyliśmy na wycieczkę do Brazylii, gdzie dojazd trwa trochę dłużej, ale zwiedzanie parku nie wymaga tyle czasu.
Zwiedzanie wodospadów Iguazú w Argentynie
Park Narodowy po stronie Argentyny jest naprawdę rozległy i ma do zaoferowania kilka różnorodnych szlaków. Pozwalają one oglądać poszczególne kaskady z różnych perspektyw, a także doświadczyć dżungli, pośrodku której leży Iguazú. Można tu spotkać wiele dzikich zwierząt, choć te najłatwiejsze do zobaczenia ewidentnie przywykły już mocno do obecności ludzi. Mam tu na myśli ostronosy, kapucynki oraz… motyle! Te dopiero potrafią obsiąść człowieka.
Po terenie parku, z zawrotną prędkością 5 km/h porusza się Ecological Train. Jest on darmowy i umożliwia łatwe przedostanie się z okolic wejścia do początku szlaków. Pierwszy przystanek (Estacion Cataratas) to okolice gdzie zaczynają się szlaki Circuito Superior i Circuito Interior, na drugim (i ostatnim) wysiada się natomiast do największej atrakcji parku – Garganta del Diablo.
Dostępne szlaki
Sendero Verde
Sendero Verde to krótki i bardzo spokojny szlak, który ma długość 650 metrów i można go pokonać w ciągu około 15 minut. Jest on całkowicie dostępny dla osób niepełnosprawnych, co czyni go świetnym miejscem do spacerów dla wszystkich. Szlak przebiega przez mini las, a jego trasa prowadzi do stacji kolejki Cataratas. Jeśli więc chcesz dostać się w okolice tej stacji, a na najbliższą kolejkę musisz długo czekać, Sendero Verde jest świetną alternatywą.
🚶 650 m
⏱️ 15 min
🧑🦽 100% dostępności dla niepełnosprawnych
Circuito Superior
Circuito Superior to bardzo atrakcyjny szlak, który ma długość 1,8 kilometra, a przejście go zajmuje około 2 godzin. Czemu tak długo? Na trasie robią się zatory, a i cykanie zdjęć trochę trwa. Szlak jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przebiega wokół górnej części parku, a jego trasa prowadzi zarówno bardzo blisko brzegu wodospadów, jak i pozwala na oglądanie spektakularnych ciągów kaskad z nieco dalszej perspektywy. Wędrówka po tym szlaku pozwala także na bliższe poznanie flory i fauny parku Iguazú. To właśnie w drugiej części trasy, biegnącej nieco dalej od wodospadów, udało nam na wypatrzyć m.in. kajmana.
🚶 1,8 km
⏱️ 2 h
🧑🦽 100% dostępności dla niepełnosprawnych
Garganta del Diablo
Szlak Garganta del Diablo to ponad 2-kilometrowa trasa prowadząca metalowymi pomostami (podobnie jak większość tras w parku). Można ją pokonać w ciągu około 2 godzin. Prowadzi do najpopularniejszego i najbardziej zjawiskowego miejsca na terenie parku – tarasu widokowego znajdującego się nad najpotężniejszą częścią wodospadów czyli Garganta del Diablo. W wolnym tłumaczeniu oznacza to diabelkie gardło, co już może lekko sugerować, z jaką potęgą mamy do czynienia. Niestety, nam nie udało się przejść tego szlaku, gdyż powódź, która nawiedziła okolicę kilka tygodni przed naszym przyjazdem, zerwała metalowe chodniki. Remont przywracający dostępność Garganta del Diablo jeszcze się nie już się zakończył. Z tego co wiemy, szlak jest w 100% dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
🚶 2,2 km (nie był dostępny podczas naszego pobytu)
⏱️ 2 h
🧑🦽 100% dostępności dla niepełnosprawnych
Circuito Interior
Circuito Interior to blisko półtorakilometrowa pętla przebiegająca po dolnym obszarze argentyńskiej części parku. To oznacza nowe perspektywy i podziwianie wodospadów stojąc również u ich stóp. Szlak jest bardzo łatwy, ale z uwagi na to, że na trasie pojawia się trochę schodów, oficjalne źródła podają, że tylko 70% trasy dostosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Czas jaki potrzebny na jego przejście to około 1,5 godziny.
🚶 1,4 km
⏱️ 1,5 h
🧑🦽 70 % dostępności dla niepełnosprawnych ze względu na schody
Sendero Macuco
Sendero Macuco to najdłuższy szlak w parku. Ma długość 8 kilometrów, a mówiąc precyzyjniej, mierzy sobie 4 kilometry w jedną stronę, ale trzeba jeszcze wrócić. Na końcu trasy czeka na Was niespodzianka – wodospad! Kto by się spodziewał wodospadu w parku z wodospadami, prawda? Ten jednak jest wyjątkowy, bo można legalnie sobie pod nim popływać. Samo przejście całej trasy możliwe jest w około 3 godziny, ale jeśli chcecie popływać w wodospadzie, to zarezerwujcie więcej czasu.
To jedyny szlak, którego trasa biegnie po naturalnej ścieżce, nie metalowym chodniku, więc jest nieprzystosowany dla osób niepełnosprawnych. Mimo tego jest bardzo prosty technicznie, zwłaszcza jeśli nie planujecie schodzić na dół do wodospadu, tylko dotrzeć do punktu widokowego na końcu trasy. Najtrudniejsza w tej wycieczce może okazać się temperatura (nam trafiło się 37 stopni) i wilgotność więc pamiętajcie by zabrać ze sobą dużo wody.
Sendero Macuco to ponad wszystko doskonałe miejsce aby poczuć klimat dżungli i bliżej poznać przyrodę parku Iguazú. Nie dostarcza on tak zapierających widoków na wodospady, jak wyżej opisywane szlaki, ale pozwala przypomnieć sobie, że znajdujemy się w dżungli. Przed wejściem na szlak znajdują się ostrzeżenia o możliwości spotkania pumy lub jagura. Choć szansa na to jest niewielka, to warto zapoznać się z instrukcjami postępowania w przypadku spotkania któregoś kitku. Większą szansę, granicząca z pewnością, macie natomiast na bliskie spotkanie z przeróżnymi insektami więc repelent będzie bardzo pożądanym towarzyszem wędrówki.
🚶 8 km (najdłuższy szlak w parku)
⏱️ 3 h (chyba, że chcecie popływać w wodospadzie, to dłużej; my w jedną stronę szliśmy ok. 1-1,5h)
🧑🦽 niedostępny dla osób niepełnosprawnych
🌴 dobre miejsce na poczucie klimatu dżungli
Jak zaplanować zwiedzanie
Zasadniczo im wcześniej rozpoczniecie zwiedzanie, tym lepiej. W późniejszych godzinach na miejsce dociera więcej ludzi i robi się tłok. Park otwiera się o 8:00, a pierwsza kolejka rusza o 8:30. Gdy szlak do Garganta del Diablo jest otwarty warto wsiąść w pierwszą kolejkę i właśnie od niego rozpocząć zwiedzanie. My w parku spędziliśmy cały dzień i widzieliśmy, że około 2 godziny przed zamknięciem ludzi zaczęło ubywać więc to też może być całkiem dobry czas na przejście bardziej popularnych szlaków.
Jeśli jednak Garganta del Diablo jest z jakiegoś powodu zamknięta, pierwsze kroki warto skierować na Circuito Superior. Spacer można rozpocząć przy Estacion Cataratas, na którą dojeżdża kolejka. Możecie jednak nieco oszukać system. Znajdźcie transport, który dowiezie Was pod bramę parku jeszcze przed godziną 8:00. Następnie zamiast wsiadać w kolejkę, przejdźcie 650 metrów szlakiem (Sendero Verde) i na start Circuito Superior powinniście dotrzeć sporo przed pierwszym tłumem. Jeśli mimo wszystko zdecydujecie się na kolejkowy przejazd, rozważcie by zostać… na końcu tłumu, który wyleje się z wagoników po dojeździe na stację! Gdy pierwsza fala ludzi pogna do przodu, będziecie mieć trochę przestrzeni na spokojniejsze zwiedzanie. A przynajmniej do czasu, aż dogoni Was tłum z następnej kolejki.
Zwiedzanie wodospadów Iguazú w Brazylii
Brazylijska część wodospadów Iguazú mocno się różni od tej zlokalizowanej po stronie Argentyny. Już na start zaskoczeniem może być to, że pierwsze kroki po wejściu do parku należy skierować do… autobusu! Tak, po parku jeździ autobus, który przewozi turystów 12-kilometrową trasą od wejścia, aż do głównej części wodospadów Iguazú.
W Brazylii nie znajdziecie też tylu szlaków, co w Argentynie.
Dostępne szlaki
Falls Trail
To główny szlak znajdujący się po brazylijskiej stronie parku. Na start pozwala on podziwiać argentyńskie wodospady z dalszej perspektywy. Krok po kroku prowadzi w dół, aż do głównej atrakcji parku jaką jest punkt widokowy zlokalizowany u stóp Garganta del Diablo. No dobra – kawałek od stóp Garganta del Diablo, ale i tak będziecie mokrzy.
Zdecydowana większość szlaku, to wybetonowana ścieżka wiodąca wśród drzew, natomiast sama końcówka poprowadzi Was pomostem wybudowanym nad rzeką. Ze względu na lokalizację pomostu i bliskość innych wodospadów, wodą zawiewa naprawdę ostro.
Jeśli zdecydujecie się jedynie na spacer tym głównym szlakiem, wizyta w parku zajmie Wam około 2-3 godziny.
Poço Preto Trail Tour
Szlak Poço Preto Trail Tour to 9-kilometrowa trasa, którą można pokonać pieszo, rowerem lub czymś w rodzaju turystycznej kolejki bezszynowej. To dobre miejsce, aby poznać lepiej lokalną faunę i florę oraz oddychać zapachem dżungli. Choć szlak ten można pokonać pieszo i opisem przypomina nieco Sendero Macuco z argentyńskiej części parku, to nie jest on aż tak spokojny. Na trasie można spotkać innych turystów korzystających z różnych środków transportu i zwiedzających dżunglę wraz ze swoimi przewodnikami. To sprawia, że klimat panujący na szlaku różni się od tego, którego doświadczyć można po argentyńskiej stronie.
Jak zaplanować zwiedzanie
Tradycyjnie – zwiedzanie również brazylijskiej części wodospadów Iguazú warto zacząć jak najwcześniej. Wejście do parku rozpoczyna się od 8:30 w soboty i niedziele oraz od 9:00 w pozostałe dni tygodnia. Im później przyjedziecie, tym więcej ludzi będzie już na miejscu. To bardzo mocno da się odczuć przede wszystkim przy największej atrakcji tej części parku, jaką jest pomost w okolicach Garganta del Diablo. Z tego tez powodu, dobrze jest jak najwcześniej złapać parkowy autobus, wysiąść z niego na przystanku „the path of the falls stops” i przejść pieszo trasę do końca.
Część osób jedzie dalej, w kierunku wind umożliwiających zjechanie bezpośrednio w okolice tarasu widokowego. Jeśli nie posiadacie ograniczeń ruchowych, lepiej idźcie na szlak pieszo. Nie tylko dostarcza on pięknych widoków i nie jest trudny, ale też windy potrafią się niesamowicie korkować, co opóźni Wam dotarcie do celu. Jeśli chcecie zobaczyć świat z perspektywy windy, zostawcie to sobie na koniec i wyjedźcie nią na górę spod wodospadu.
Lepiej odwiedzić wodospady Iguazú w Argentynie czy w Brazylii?
Zasadniczo najlepiej doświadczyć obu perspektyw. Zorganizowanie wyprawy do sąsiedniego kraju nie jest ani trudne, ani kosztowne, więc jeśli tylko czas Wam na to pozwoli, to bardzo polecamy.
Argentyńska część daje szeroki wybór szlaków i dużą bliskość wodospadów podczas zwiedzania. Mówi się też, że to tam są te “ładniejsze” wodospady. Rzecz w tym, że w pełnej okazałości można je zobaczyć dopiero… od strony Brazylii! Wtedy, z pewnej odległości, mamy do dyspozycji całą panoramę argentyńskich kaskad. Dodatkowym atutem części brazylijskiej jest doświadczenie tarasu u stóp wodospadów. Argentyna w tym miejscu odbija piłeczkę tarasem nad Garganta del Diablo, jednak nam nie było dane tam dotrzeć.
Uda się kolejnym razem!
Chcesz odwiedzić również Patagonię?
Jeśli, tak jak my, zdecydujesz się na poznanie argentyńskiej części Patagonii w rejonach El Chaltén oraz El Calafate, łap przewodnik, który przygotowaliśmy. Dowiesz się z niego wiele o tej pięknej krainie, zaplanujesz z nim podróż, ale też dorwiesz szereg wskazówek dotyczących podróżowania po Patagonii, jak i samej Argentynie.
Zobacz e-book