fbpx

Pogoda na Gran Canarii

Ania w słońcu i w cieniu

Pogoda na Gran Canarii

1920 1080 Grzesiek Boczar

Gran Canaria, to druga najbardziej wysunięta na południe ze wszystkich Wysp Kanaryjskich. Zazwyczaj całorocznie unosi się tu klimat wiosny oraz lata. Mocno operujące słońce Gran Canaria zawdzięcza bliskości Zwrotnika Raka, a orzeźwiający (lub wymrażający) wiatr – Oceanowi Atlantyckiemu. To co, temat wyczerpany i kończymy artykuł? Nie tak szybko – nie jest aż tak prosto. Porozmawiajmy o pogodzie na Gran Canarii!

Pogodno-łagodny. Tak w skrócie określiłbym klimat jaki panuje na Gran Canarii. Ciepłe zimy (pozwalające swobodnie plażować na jednej z wielu plaż wyspy), mniej upalne lata niż na południu Europy (choć zdarzają się upalne dni), stosunkowo niewiele deszczu i dużo słonecznych dni. Tak, Gran Canaria zdecydowanie wpasowuje się idealnie w tę krótką definicję.

Dalej jednak sprawy się komplikują.

Zaplanuj podróż po Gran Canarii

Poznaj Gran Canarię z Planownikiem! To zestaw gotowych planów podróży po wyspie. Planownik będzie Twoim przyjacielem w trasie - nie tylko pokaże jak krok po kroku, dzień po dniu zwiedzać wyspę aby odkrywać jej różnorodność, ale również o odwiedzanych miejscach opowie i pokusi zdjęciami.

Zobacz e-book
Planownik - gotowe plany zwiedzania Gran Canarii

Co jest nie tak z prognozą pogody dla Gran Canarii?

Macie nawyk sprawdzania prognoz pogody na tygodnie przed wyjazdem na urlop? Jeśli tak, to dla własnego spokoju zróbcie wyjątek. Sprawdzanie pogody na Gran Canarii kilka tygodni przed faktem ma tyle sensu, co przelewanie wody sitkiem.

Długoterminowe prognozy pogody

Bardziej niż na długoterminowych prognozach pogody można polegać na danych historycznych z podobnego okresu w poprzednich latach. Pogoda na Gran Canarii łatwiej daje się przewidywać na krótszym dystansie, bo… wtedy wiadomo, czy do wyspy nie zbliżają się fronty, które miałyby odpowiadać za znaczne pogorszenie pogody. Jeśli takowych nie ma, powinno być dobrze.

Zależność pogody od lokalizacji

To niejedyny problem ze sprawdzaniem pogody “na Gran Canarii”. Wyspa jest bardzo zróżnicowana pogodowo. W różnych jej miejscach pogoda może być skrajnie inna. Rozgrzany od słońca piasek na plaży w Maspalomas nie oznacza, że Atrenara nie jest skąpana w zimnym deszczu. Dlatego szukanie ogólnej pogody dla Gran Canarii nie daje dobrych efektów. Zamiast tego patrzcie na prognozy dla konkretnych miast, w zależności od tego, gdzie planujecie przebywać, np.:

Północ

 • Las Palmas de Gran Canaria
 • Gáldar
 • El Pagador

Południe

 • Bahía Feliz
 • Maspalomas
 • Puerto Rico de Gran Canaria

Wschód

 • Telde
 • Agüimes
 • Arinaga

Zachód

 • Agaete
 • La Aldea de San Nicolas
 • Playa de Mogán

Górski interior

 • San Bartolomé de Tirajana
 • Artenara
 • Tejeda

Temperatura na Gran Canarii

Gran Canaria uczy w praktyce, jak znacząca jest różnica między teoretyczną temperaturą powietrza, a temperaturą odczuwalną przez człowieka. Wiatr i słońce mają na Gran Canarii znaczący wpływ na to, jak odczuwa się pogodę w dany dzień. Zwłaszcza w zimowych miesiącach zasada jest prosta – w słońcu jest ciepło, w cieniu trochę chłodno.

Pogoda na Gran Canarii zależy od słońca

No dobra, a jak, przynajmniej w teorii, kształtują się temperatury na wyspie? Zobaczmy na przykładzie stolicy wyspy i danych z TuTiempo za rok 2021.

Styczeń

🥵 Średnia temperatura maksymalna: 21,1°C
🥶 Średnia temperatura minimalna: 15,4°C

Luty

🥵 Średnia temperatura maksymalna: 21,2°C
🥶 Średnia temperatura minimalna: 15,3°C

Marzec

🥵 Średnia temperatura maksymalna: 22,0°C
🥶 Średnia temperatura minimalna: 16,0°C

Kwiecień

🥵 Średnia temperatura maksymalna: 23,1°C
🥶 Średnia temperatura minimalna: 17,1°C

Maj

🥵 Średnia temperatura maksymalna: 24,4°C
🥶 Średnia temperatura minimalna: 18,7°C

Czerwiec

🥵 Średnia temperatura maksymalna: 25,3°C
🥶 Średnia temperatura minimalna: 19,5°C

Lipiec

🥵 Średnia temperatura maksymalna: 27,2°C
🥶 Średnia temperatura minimalna: 20,2°C

Sierpień

🥵 Średnia temperatura maksymalna: 28,0°C
🥶 Średnia temperatura minimalna: 21,9°C

Wrzesień

🥵 Średnia temperatura maksymalna: 27,3°C
🥶 Średnia temperatura minimalna: 22,0°C

Październik

🥵 Średnia temperatura maksymalna: 26,0°C
🥶 Średnia temperatura minimalna: 20,6°C

Listopad

🥵 Średnia temperatura maksymalna: 22,9°C
🥶 Średnia temperatura minimalna: 17,8°C

Grudzień

🥵 Średnia temperatura maksymalna: 22,2°C
🥶 Średnia temperatura minimalna: 16,0°C

Zasadniczo południe wyspy jest cieplejsze niż północ. Jak jednak wcześniej pisałem, temperatura to nie wszystko. Nieodłącznym elementem tej układanki jest wiatr. Warto sprawdzać jego siłę oraz, koniecznie, kierunek!

Newsletter o Gran Canarii

 Kocham Kanary, dopisz mnie!

Wiatr na Gran Canarii

Czas raz na zawsze rozprawić się z tematem wiatru na Kanarach. Czy na Gran Canarii wieje? Oj wieje! Wiatr często jest głównym czynnikiem odpowiedzialnym za to, jak będziemy postrzegać pogodę na Gran Canarii. Czy na Gran Canarii zawsze jest wietrznie? Zazwyczaj, ale i tu swoją rolę odgrywa lokalizacja.

Gdzie wieje przede wszystkim? W górach, na dużych, otwartych przestrzeniach wiatr hula ostro. Podobnie na nieosłoniętych fragmentach wybrzeża. Z naciskiem na dzikie plaże na zachodzie wyspy, ale i przy Maspalomas potrafi urywać głowę. Bardzo wietrznie jest również na wschodzie w okolicach miejscowości Arinaga. Można to poznać na dwa sposoby – z daleka, widząc farmy wiatrowe, lub z bliska, gdy wiatr zacznie spychać samochód na sąsiedni pas ruchu. A jeśli ciekawi Was, jak jeździ się po tej wyspie, zobaczcie artykuł o tym, jak poruszać się samochodem po Gran Canarii. Pójdę za ciosem i zostawię tu też artykuł o popularnych, lokalnych wypożyczalniach samochodów na Gran Canarii.

Wróćmy jednak do wiatru. Sama jego obecność i siła wiele nie mówi. W zależności od kierunku, może on oznaczać ochłodzenie lub… ocieplenie!

Calima

Południowo-wschodni wiatr przywiewa nad archipelag gorące powietrze znad Sahary. To ciekawe zjawisko sprawia, że zamiast odczuwać chłód wiatru, atmosfera wokół robi się gorętsza. Ba! Efekt jest widziany gołym okiem, bo wraz z wiatrem podróżują również drobiny piasku. W lżejszej wersji Calima, bo tak nazywa się to zjawisko, przypomina coś na pograniczu mgły i krakowskiego smogu, a w mocniejszej filtr typu sepia.

Siłę i kierunek wiatru możecie sprawdzać w serwisie Windy.

Deszcz na Gran Canarii

W ogromnym skrócie – północ Gran Canarii jest bardziej deszczowa niż południe. Jeżdżąc po Gran Canarii nawet gołym okiem widać, że w północnej części wyspy pada znacznie częściej, niż w południowej. Może nie doświadczycie tam bujnej zieleni, ale na pewno jest jej więcej, niż na spalonym słońcem południu.

Za najbardziej deszczowe uchodzą miesiące zimowe, natomiast najmniej deszczu (lub w ogóle) doświadczycie latem. Są jednak miasta położone nieco wyżej, jak np. Moya, które częściej niż inne narażone są na deszcz lub efekt gęstej mgły, ze względu na niski pułap chmur.

Co zrobić, jeśli jesteście na północy i akurat trafił się Wam bardziej deszczowy dzień? Zmieńcie plany i jedźcie na południe. Jeśli niekorzystny front pogodowy nie znajduje się nad wyspą, istnieje duża szansa, że tam słońce Wam dopisze.

Śnieg na Gran Canarii?!

Jeśli myślicie, że odpłynąłem pisząc o śniegu na Gran Canarii, to… wstrzymajcie się chwilę. Czy na Gran Canarii można spotkać opady śniegu? TAK! Nie są one jednak częste i występują zwykle wysoko w górach. Śnieg pojawia się na tyle rzadko, że jest dużą atrakcją dla lokalnych. Mieszkańcy ochoczo wsiadają wtedy do samochodów i ruszają w góry, żeby doświadczyć zimy. W tym samym czasie władze zamykają drogi, aby uniknąć potencjalnej tragedii, gdy pół wyspy, na letnich oponach, wyruszy w trasę górskimi serpentynami.

Czy Ocean Atlantycki na Gran Canarii jest zimny?

Czas na ostatni temat – temperaturę wody w oceanie. Na Gran Canarii nie doświadczycie tak wysoki temperatur wody, jak w południowej, lądowej Europie. Jednak w przeciwieństwie do niej, temperatura oceanu nie zmienia się znacząco w trakcie roku.

Zachód słońca na północy Gran Canarii

Kiedy ocean jest najcieplejszy, a kiedy najzimniejszy?

🥵 Najcieplejszy: sierpień, wrzesień, październik (23°C)
🥶 Najzimniejszy: styczeń, luty, marzec, kwiecień (19°C)

Jako bonus dodam jeszcze, że woda w basenach również potrafi być bardzo zimna. Jeśli basen nie jest podgrzewany, zwłaszcza zimą woda bardzo wychładza się nocami.

Pogoda na Gran Canarii – kiedy jest najlepsza?

Nie ma jednej skali, według której można określić, kiedy najlepiej jechać na Gran Canarię. Nasz ulubiony czas, to wiosna, gdy jeszcze jest bardziej zielono, ale już mniej deszczowo oraz nadal przed szczytem sezonu turystycznego. Najcieplejszej wody w oceanie oraz najwyższych temperatur powietrza doświadczycie natomiast w miesiącach letnich, choć zdarza się, że bywa wtedy bardziej pochmurno. Z kolei to jesienią i zimą najłatwiej docenić wyjątkowy klimat Gran Canarii, gdy w Polsce i dużej części Europy lądowej pogoda znacznie się psuje. Właśnie dlatego Gran Canaria jest bardzo popularnym kierunkiem nie tylko na wakacje w zimie, ale również na kilkumiesięczne przezimowanie. Zwłaszcza Las Palmas de Gran Canaria jest świetnym miejscem dla cyfrowych nomadów. Jeśli również myślicie o wyjechaniu pod palmy i pracowaniu zdalnie z cudownej wyspy, przygotowaliśmy książkę, która krok po kroku przygotuje Was do wyruszenia w podróż z pracą w plecaku.

Jak przygotować się do podróży?

Przeczytaj podręcznik podróżnika, który krok po kroku przygotuje Cię do wyjazdu. Nieważne czy planujesz podróż z biletem w jedną stronę, kilkumiesięczną pracę zdalną pod palmami czy po prostu długi urlop - ten poradnik jest dla Ciebie.

Dzięki niemu oszczędzisz czas, nerwy i... pieniądze.

Zobacz e-book
Z biletem w jedną stronę - telefon i Kindle

Grzesiek Boczar

Człowiek od zadań wszelakich i mózg projektu. Na co dzień dużo pisze - zaczynając od kodu (jak na programistę przystało), przez artykuły na bloga po treści do social mediów. Zdjęcia i filmy to też jego działka. Człowiek od researchu i planowania. Lubi rzucać się na głęboką wodę w tematy, których nie zna i zawsze zmierza do tego, żeby stać się w nich specjalistą.

All stories by:Grzesiek Boczar

Grzesiek Boczar

Człowiek od zadań wszelakich i mózg projektu. Na co dzień dużo pisze - zaczynając od kodu (jak na programistę przystało), przez artykuły na bloga po treści do social mediów. Zdjęcia i filmy to też jego działka. Człowiek od researchu i planowania. Lubi rzucać się na głęboką wodę w tematy, których nie zna i zawsze zmierza do tego, żeby stać się w nich specjalistą.

All stories by:Grzesiek Boczar