fbpx

Gran Canaria – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Punkt widokowy na Pico de las Nieves

Gran Canaria – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

1920 1080 Grzesiek Boczar

Wysokie góry, piękne plaże, monumentalne wydmy, fale idealne do surfingu i krajobrazy nie z tej ziemi. Gran Canaria ma to wszystko! Wybieracie się na tę kanaryjską wyspę? Zastanawiacie się, jak się przygotować do wyjazdu? Jeśli tak, jesteście we właściwym miejscu. Znajdziecie tu wszystko, co musicie wiedzieć na start przed podróżą na Gran Canarię.

📍 Gran Canaria jest jedną z Wysp Kanaryjskich i leży na Oceanie Atlantyckim.

🌍 Najbliższa Gran Canarii wyspa to Teneryfa, natomiast najbliższy stały ląd to Sahara Zachodnia (terytorium sporne, uznawane też za teren Maroko).

💶 Oficjalną walutą na wyspie jest Euro (EUR).

👄 Językiem urzędowym jest hiszpański.

🕑 Znajduje się w strefie czasowej UTC i używa podziału na czas letni oraz zimowy (latem UTC+1) więc zawsze jest o godzinę do tyłu za Polską.

🇮🇨 Gran Canaria jest częścią wspólnoty autonomicznej Wysp Kanaryjskich, podlegającej pod Hiszpanię.

🏙 Stolicą wyspy jest Las Palmas de Gran Canaria (zwyczajowo Las Palmas).

🚘 Obowiązuje ruch prawostronny.

🚰 Woda z kranu uznawana jest za zdatną do picia, ale jest niesmaczna.

Zaplanuj podróż po Gran Canarii

Poznaj Gran Canarię z Planownikiem! To zestaw gotowych planów podróży po wyspie. Planownik będzie Twoim przyjacielem w trasie - nie tylko pokaże jak krok po kroku, dzień po dniu zwiedzać wyspę aby odkrywać jej różnorodność, ale również o odwiedzanych miejscach opowie i pokusi zdjęciami.

Zobacz e-book
Planownik - gotowe plany zwiedzania Gran Canarii

Gdzie leży Gran Canaria?

Gran Canaria to powulkaniczna wyspa położona na Oceanie Atlantyckim, około 200 km od zachodniego wybrzeża Afryki. Jest trzecią co do wielkości wyspą archipelagu Wysp Kanaryjskich (większe są Teneryfa i Fuerteventura). Politycznie Gran Canaria zaliczana jest do Europy (część Hiszpanii), ale przez położenie na afrykańskiej płycie tektonicznej, geograficznie zalicza się do Afryki.

Las Palmas jest nie tylko stolicą Gran Canarii, ale też całych Wysp Kanaryjskich. A w zasadzie jedną ze stolic. Zgadza się – Las Palmas de Gran Canaria (tak brzmi cała nazwa) pełni tę funkcje do spółki z Santa Cruz de Tenerife. Choć powierzchniowo mniejsze, to Las Palmas jest miastem o większej populacji od swojego odpowiednika z Teneryfy.

Teide widziany z Agaete, Gran Canaria
Wulkan Teide na Teneryfie widziany z Agaete na Gran Canarii

Geografia wyspy

Gran Canaria jest okrągłą wyspą o powierzchni zbliżonej do tej, jaką zajmują Bangkok czy Londyn. Ukształtowanie tworzy z Gran Canarii powulkaniczny stożek – teren pnie się coraz bardziej w górę od wybrzeża, aż po wysokie góry w centralnej części wyspy. Za najwyższy szczyt Gran Canarii, tradycyjnie, uchodzi Pico de las Nieves. Oficjalnie jednak, najwyżej położonym punktem wyspy jest Morro de la Agujerada, znajdujący się na Pico de las Nieves. Ze względu na swoją wulkaniczną przeszłość, Gran Canaria posiada też kaldery wygasłych wulkanów. Najpopularniejszą na wyspie jest Caldera de Bandama.

Mówiąc o geografii wyspy trudno nie zostawić kilku zdań o atlantyckim wybrzeżu. Nie jest ono takie samo na całej długości wyspy. Południe Gran Canarii słynie z piaszczystych plaż, ale już na północy czy zachodzie przeważają te usłane kamieniami. Więcej o plażach napisaliśmy w osobnym artykule.

Poruszanie się po wyspie

Przyjeżdżając na Gran Canarię na własną rękę, stajecie przed wyborem środka transportu, którym będziecie poruszać się po wyspie. Podejmując decyzję lepiej nie kierować się jedynie ceną, ale warto też wziąć pod uwagę, jakie macie plany zwiedzania. Ale do rzeczy…

Ania w samochodzie przy Playa Guayedra
Parking z widokiem na Playa Guayedra i Puerto de las Nieves

Autobusem po Gran Canarii

Gran Canaria posiada sieć publicznych autobusów, którymi można poruszać się po wyspie. A w zasadzie dwie sieci. Po Las Palmas jeżdżą tzw. żółte Guaguas, natomiast na całej wyspie funkcjonują autobusy Global. Poruszanie się komunikacją publiczną po stolicy jest chyba najlepszym wyborem, ze względu na korki czy ograniczone miejsca parkingowe. Trochę inaczej wygląda sprawa ze zwiedzaniem pozostałej części wyspy.

Poruszanie się autobusem Global z Las Palmas wybrzeżem, w kierunku południa wyspy, jest całkiem wygodne. Są różne linie, jeżdżą często, a w samej stolicy są dwa dworce autobusowe. Sprawy komplikują się, gdy bazą wypadową nie jest Las Palmas de Gran Canaria, lub chcecie dotrzeć gdzieś dalej, np. wysoko w góry. Autobusy na mniej popularnych trasach jeżdżą bardzo rzadko, czasem wykonując tylko pojedyncze kursy w ciągu dnia. Nastawiając się na intensywne zwiedzanie całej wyspy, trudno polegać tylko na autobusach.

Czyli jednak samochód?

Na ostre zwiedzanie, samochód będzie niezbędny. Bez obaw! Jeżdżenie po Gran Canarii jest bardzo przyjemne. Zawdzięczamy to dobrym drogom, (zazwyczaj) spokojnym kierowcom i pięknym widokom. Zobaczcie artykuł o tym, jak dokładnie wygląda jazda samochodem po Gran Canarii i czego możecie się spodziewać. Zostawiam też wpis o wynajmie samochodu w lokalnych wypożyczalniach – Cicar i Autoreisen.

Newsletter o Gran Canarii

 Kocham Kanary, dopisz mnie!

Najpopularniejsze atrakcje

Co prawda celem tego tekstu nie jest opis turystycznych atrakcji wyspy, ale nie zostawię Was z całkiem z pustymi rękami. Takie TOP klasyków Gran Canarii, które warto zobaczyć będąc na wyspie, to…

Dunas de Maspalomas

Na pierwszy ogień leci piasek. Dużo rozgrzanego piasku. Dunas de Maspalomas to wydmy rozciągające się na przestrzeni ponad 400 ha, zlokalizowane na południu wyspy. Pięknie wyglądają o każdej porze dnia, jednak to o wschodzie i zachodzie są najbardziej zjawiskowe. Trochę zdjęć znajdziecie w osobnym artykule, dedykowanym kanaryjskim wydmom właśnie.

Pico de las Nieves

Niezależnie od statusu (nie)najwyższego punktu wyspy, Pico de las Nieves jest jednym z najpiękniejszych punktów widokowych Gran Canarii. Zlokalizowany niemal 2000 m n.p.m. serwuje przepiękne zachody słońca. Przy odpowiednich warunkach pod Wami są chmury, a przed – zachodzące słońce i majestatyczny wulkan Teide na Teneryfie.

Pico de las Nieves w chmurach
Widok z Pico de las Nieves, w tle wulkan Teide na Teneryfie

Roque Nublo i Roque Bentayga

Wyjątkowe formacje skalne, które warto zobaczyć na Gran Canarii to bez dwóch zdań Roque Nublo i Roque Bentayga. Co więcej – warto je zobaczyć nie tylko z bliska. Jest na wyspie kilka punktów, gdzie można z odległości podziwiać oba równocześnie.

Jak przygotować się do podróży?

Przeczytaj podręcznik podróżnika, który krok po kroku przygotuje Cię do wyjazdu. Nieważne czy planujesz podróż z biletem w jedną stronę, kilkumiesięczną pracę zdalną pod palmami czy po prostu długi urlop - ten poradnik jest dla Ciebie.

Dzięki niemu oszczędzisz czas, nerwy i... pieniądze.

Zobacz e-book
Z biletem w jedną stronę - telefon i Kindle

Las Palmas de Gran Canaria

Stolica Gran Canarii i tamtejsza plaża Las Canteras to jeden z największych klasyków wyspy. Nie wiem co takiego jest w Las Canteras, czego nie ma nigdzie indziej, ale dla mnie to magiczne miejsce. Poza tym w mieście toczy się normalne, miejskie życie, choć z kanaryjską prędkością 😉 Las Palmas jest też mekką surferów i cyfrowych nomadów. Sporo osób podróżujących i pracujących zdalnie wybiera Las Palmas jako swoją zimową bazę. Jeśli chcecie do nich dołączyć, sprawdźcie nasz e-book, w którym krok po kroku pomagamy przygotować się do długiej podróży.

Deptak w Las Palmas
Deptak w Las Palmas, tuż przy plaży Las Canteras

Baseny naturalne

Jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji Gran Canarii są baseny naturalne. Są to, jak sama nazwa mówi, baseny, które powstały w skalnych formacjach tuż przy wybrzeżu. Jedne zupełnie dzikie i nietknięte ludzką ręką, inne przystosowane do pływania, posiadające specjalne drabinki. Cechą wspólną obu jest naturalne napełnianie falami oceanicznymi oraz powszechny, darmowy dostęp.

Basen naturalny w Agaete, Gran Canaria
Basen naturalny w Agaete

Isla Redonda

Gran Canaria nie bez powodu nazywana jest Isla Redonda, co oznacza okrągłą wyspę. Przekonać się o tym możesz zataczając wokół niej koło podczas jednodniowego planu podróży po wyspie jaki opisaliśmy.

Pogoda i klimat na Gran Canarii

Gran Canaria może pochwalić się świetną pogodą przez cały rok! Bardzo ciepłe i suche lata oraz zimy, które bardziej przypominają to, co w Polsce nazywamy wiosną. Uszczerbkiem na tym rajskim wizerunku jest wiatr, który zwykle wieje naprawdę mocno. Co ciekawe, czasem mocny wiatr oznacza, że… jest cieplej! Czemu? Zostawiam Was z artykułem, gdzie dużo bardziej szczegółowo opisałem pogodę na Gran Canarii. Tam znajdziecie wszystkie pogodowe niuanse.

Jak dolecieć na Gran Canarię

Aktualnie najpopularniejszym sposobem bezpośredniego transportu na Gran Canarię są loty czarterowe z kilku większych polskich miast. Oprócz tego, bezpośrednio na Gran Canarię lata Ryanair z Krakowa. Popularną opcją jest również lot z przesiadką. Decydując się na przesiadkę, można wybierać m.in. lot przez Londyn, Zurych czy… Teneryfę, która jest z Polski dużo łatwiej osiągalna. Konkretne trasy zależą od tego, czy lotu szukacie z Krakowa, Warszawy czy może z Gdańska lub Katowic.

Czy to znaczy, że nie da się dolecieć bezpośrednio z Polski na Gran Canarię? Na całe szczęście nadal jest to możliwe! Trzeba jednak skorzystać z lotów czarterowych, czy to bezpośrednio u przewoźnika (np. Enter Air) czy kupując same bilety przez biuro podróży (np. Tui).

Jest jeszcze jedna droga na Gran Canarię, choć niebezpośrednio z Polski. Na wyspę można dotrzeć drogą morską. Prom, którym da się przewieźć nie tylko siebie, ale i samochód, odpływa z hiszpańskiego miasta Cádiz.

Którą część wyspy wybrać do mieszkania?

Zawsze dzielę Gran Canarię na 5, trochę nachodzących na siebie, regionów:

  • północ
  • południe
  • wschód
  • zachód
  • górzysty interior

Północ jest bardzo lokalna, choć bez zjawiskowych plaż. Południe typowo plażowe, ale też pełne turystów. Zachód jest dziki, przyozdobiony zjawiskową drogą GC-200 i, miejscami, ograniczony komunikacyjnie przez słaby zasięg sieci GSM. Wschód to natomiast bliskość lotniska, farm wiatrowych i dom zjawiskowego El Bufadero. Na co się zdecydować? Jeśli szukacie przede wszystkim plażowania, wybierzcie południe. Chcecie dobrą bazę wypadową? Zakotwiczcie w Las Palmas. A jeśli chcecie od wyjazdu czegoś więcej, przeczytajcie osobny artykuł o tym, w której części wyspy najlepiej zamieszkać.

Punkt widokowy na GC-200 z Los Azulejos
Punkt widokowy na GC-200 z Los Azulejos

Kiedy pojechać na Gran Canarię?

Nie wiem czy ta odpowiedź Was usatysfakcjonuje, ale spróbuję. Kiedy jechać? Zawsze! Gran Canaria jest świetna o każdej porze roku.

Zimą najłatwiej docenić jej łagodny klimat, który pozwoli na letnie ubrania, podczas gdy w Polsce puchowa kurtka jest niezbędnikiem do wyjścia z domu. Wtedy też wyspa jest najbardziej zielona. Zima to jednak pierwszy ze szczytów sezonu, więc zarówno ceny, jak i obłożenie turystyczne może być większe. Choć jest cieplej niż w Polsce, to (zwłaszcza wieczorami) bywa dość chłodno. Jednak atmosferę znacznie ociepla karnawał! Ten w Las Palmas uchodzi za jeden z najlepszych w skali świata.

Wiosna przynosi znaczne ocieplenie. Zwłaszcza na początku wiosny, w centrum wyspy i na północy bywa dość zielono i kwieciście. Temperatury z tygodnia na tydzień stają się coraz wyższe. Im dalej, tym zazieleniony krajobraz, powoli znów zaczyna się wysuszać.

Lato to drugi szczyt sezonu. Ceny ponownie idą w górę. Ponownie jak temperatura powietrza i wody. Lato to najlepszy czas na sporty wodne, ze względu na nieco przyjemniejszą temperaturę oceanu.

Jesień w swoich początkach nadal jest bardzo ciepła, słoneczna i przyjemna do pływania w oceanie. Z czasem jednak temperatury się obniżają, a deszczu przybywa. Oczywiście dalej da się plażować, ale w pochmurne dni bywa chłodno. Zwłaszcza w wietrzny dzień, zaraz po wyjściu z oceanu 😉

Gran Canarię kochamy całym sercem. Jeszcze nie dojrzeliśmy do nazwania jednego miejsca na świecie domem, ale to Gran Canaria jest najbliższa tej definicji. Jeśli chcecie śledzić nasze podróżnicze życie cyfrowych nomadów, zerknijcie na nasz Instagram.

Grzesiek Boczar

Człowiek od zadań wszelakich i mózg projektu. Na co dzień dużo pisze - zaczynając od kodu (jak na programistę przystało), przez artykuły na bloga po treści do social mediów. Zdjęcia i filmy to też jego działka. Człowiek od researchu i planowania. Lubi rzucać się na głęboką wodę w tematy, których nie zna i zawsze zmierza do tego, żeby stać się w nich specjalistą.

All stories by:Grzesiek Boczar

Grzesiek Boczar

Człowiek od zadań wszelakich i mózg projektu. Na co dzień dużo pisze - zaczynając od kodu (jak na programistę przystało), przez artykuły na bloga po treści do social mediów. Zdjęcia i filmy to też jego działka. Człowiek od researchu i planowania. Lubi rzucać się na głęboką wodę w tematy, których nie zna i zawsze zmierza do tego, żeby stać się w nich specjalistą.

All stories by:Grzesiek Boczar