fbpx

Ceny na Curaçao. Ile kosztuje życie na rajskiej wyspie?

Darmowa, wśród wysokich cen na Curaçao, plaża Kenepa Grandi

Ceny na Curaçao. Ile kosztuje życie na rajskiej wyspie?

1920 1080 Ania Boczar

Ileż to razy słyszeliśmy, że Karaiby nie są dla cyfrowych nomadów. Nawet trochę w to wierzyliśmy, dopóki nie poczytaliśmy więcej o Curaçao. Internet na miejscu zapowiadał się wystarczająco dobrze do pracy, więc w naszych głowach decyzja zapadła. Obiecaliśmy sobie, że w przeciągu najbliższego roku na Curaçao zawitamy. Już 5 kwietnia wylądowaliśmy na lotnisku pod Willemstad i zaczęliśmy spełnienie marzenia. Przez dwa miesiące mieszkaliśmy na wyciągnięcie ręki od karaibskiego turkusu wody. Tym razem jednak nie będziemy się nad nim rozpływać, a porozmawiamy o tym, ile kosztuje życie i jakie są ceny na Curaçao.

Zanim tu dotarliśmy czytaliśmy, że to tanie miejsce jak na Karaiby. Jak na Karaiby jest tu kluczem. W tym tekście pokażę Wam, co to dokładnie znaczy. Przeczytacie ile wydaliśmy podczas naszego dwumiesięcznego pobytu na wyspie oraz poznacie lokalne ceny na Curaçao.

Spoiler!

Podczas road tripu po Słowenii w zeszłym roku czy w trakcie podróży po Kostaryce dziennie wydawaliśmy więcej za osobę. Nie oznacza to jednak, że na Curaçao było tanio. Z resztą, sami zobaczcie.

Ile kosztuje życie na Curaçao – szczegóły

Jak już wspominaliśmy w artykule o tym, co warto wiedzieć przed przyjazdem na Curaçao, lokalną walutą jest Gulden Antyli Holenderskich (ANG). Niestety, Revolut nie obsługiwał płatności w tej, jakby nie było, niszowej walucie. Na szczęście w sklepach można było swobodnie wybrać między płatnością w ANG i USD. Informacje o tym, jakie były kursu obu walut, znajdziecie powyżej – w kalkulatorze.

Koszty transportu

Od 2019 roku żyjemy w podróż z biletem w jedną stronę. Z tego powodu obce nam są bilety powrotne, a do egzotycznego miejsca A zwykle docieramy z równie egzotycznego miejsca B. To sprawia, że koszty naszych biletów nie są reprezentatywne więc nie ma ich w zestawieniu. Standardowe ceny biletów lotniczych z Amsterdamu na Curaçao i z powrotem (KLM lub TUI), wahają się aktualnie pomiędzy 4500,00 a 5500,00 PLN. Skupmy się jednak na cenach transportu po wyspie.

Wynajem samochodu na Curaçao

Transport publiczny na wyspie jest bardzo słaby. Przez to zdecydowaliśmy się na wynajem samochodu. Wynajem auta kosztował nas turbo mało jak na lokalne warunki. Nie korzystaliśmy bowiem z żadnej wypożyczalni, tylko wynajęliśmy samochód bezpośrednio od właścicielki naszego mieszkania.

Jako, że wynajmowaliśmy go od osoby prywatnej, w cenę naszego wynajmu nie było wliczone ubezpieczenie. Gdy więc pewnego dnia najechaliśmy na kolec od kaktusa, za łatanie opony (32,40 PLN) musieliśmy zapłacić sami. Samochód był słabszy, niż te z wypożyczalni. Jeździliśmy Kią Picanto rocznik 2009. Za każdy miesiąc wynajmu tego pojazdu płaciliśmy 2070,00 PLN.

Koszty paliwa na Curaçao

Ceny za litr najtańszej benzyny bezołowiowej wahały się podczas naszego pobytu między 2,55 ANG (~6,12 PLN) a 2,80 ANG (~6,72 PLN). Przez 2 miesiące zatankowaliśmy ok. 125 litrów paliwa i wydaliśmy na nie 971,16 PLN. Nie jeździliśmy codziennie, ale staraliśmy się po pracy gdzieś wyskoczyć. Czasem były to krótkie trasy na plażę, czasem wycieczki do sklepu, ale też nierzadko ruszaliśmy na dłuższe wyprawy. Niemal wszystkie weekendy spędzaliśmy w trasie, zwykle na drugi koniec wyspy. Do każdej czynności życiowej potrzebowaliśmy samochód, bo nasze osiedle było totalnie odcięte od świata.

Transfer na lotnisko

Transfer z lotniska zorganizowała nam właścicielka mieszkania na swój koszt. Przejazd na lotnisko musieliśmy zorganizować sobie sami, bo samochód zostawialiśmy pod domem. Mimo, że do przejechania mieliśmy tylko 8 km, za przejazd zapłaciliśmy 156,00 PLN. Nie była to turystycznie podbita cena (nasza host płaciła tyle samo) i, co więcej, była to jedna z tańszych opcji.

Po raz kolejny przekonaliśmy się, że świat jest bardzo zróżnicowany cenowo. Kilka godzin później, tysiąc kilometrów dalej, za przejazd z lotniska do naszego mieszkania w Medellín, zapłaciliśmy jakieś 115,00 PLN. Dodam jeszcze, że kolumbijska cena dotyczyła odcinka dłuższego o ponad 3 razy i obejmowała koszt przejazdu płatnym tunelem.

Ile kosztuje nocleg?

Mieszkaliśmy w dobrej dzielnicy (Sunset Heights) z widokiem na morze, choć kawałek od niego oddalonej. W domu, który wynajęliśmy, na co dzień mieszka mama naszej host. Mama Lucille regularnie podróżuje między Curaçao, a Holandią. Gdy jest w Europie, jej dom stoi pusty i na ten czas jest wynajmowany. Jako, że nieużywany w tym czasie jest też samochód mamy Lucille, mogliśmy wynająć również jego. Była to dla nas super opcja i dodatkowo najtańsza, jeśli popatrzymy na cenę pakietu mieszkanie + samochód za miesiąc. Koszt takiego zestawu to 7200,20 PLN (5130,20 PLN za mieszkanie i 2070,00 PLN za samochód).

Dobre miejsce dla cyfrowych nomadów

Ta konkretne miejscówka dodatkowo przekonała nas super szybkim internetem (download ~200 Mbps, upload ~20 Mbps). Tak szybkiego internetu nie mieliśmy jeszcze nigdzie w trasie. Jeśli chcecie popracować z Karaibów, Curaçao jest naprawdę świetnym wyborem.

Jakby tego było mało, sam dom był mega! Duży, jasny, świetnie wyposażony, ze sporym tarasem i super widokiem.

Ania na tarasie o zachodzie słońca na Curaçao

Wysokie ceny rachunków

Ceny noclegów na Curaçao są wysokie między innymi przez wysokie rachunki za media. Miesięczny koszt pakietu internet + TV + telefon zaczyna się od blisko 500 PLN. Cena za 1m³ wody to ponad 20 PLN. W najtańszej taryfie dla gospodarstw domowych 1 kWh prądu kosztuje ~1,70 PLN.

Z tego powodu większość mieszkań do wynajęcia na Curaçao w cenę wynajmu nie ma wliczonych kosztów energii elektryczne. Są one rozliczane według zużycia.

Nasze mieszkanie było wyjątkiem i koszty energii mieliśmy wliczone w cenę do dziennego limitu zużycia 15 KWh. Zważywszy na to, że nie używamy klimatyzacji, bufor był baaardzo duży.

Ceny jedzenia na Curaçao

Jedzenie w domu

Ceny jedzenia na Curaçao nie są wyjątkiem i, podobnie jak inne ceny na Curaçao, też są wysokie. Z tego powodu podjęliśmy decyzję, że jemy głównie w domu gotując samodzielnie. Bazowaliśmy przy tym na produktach kupionych w markecie. Średnio miesięcznie wydawaliśmy na nie 2520,05 PLN.

Zazwyczaj jeździliśmy do marketów Mangusa i Esperamos. Z naszego researchu wynikało, że w tych miejscach jesteśmy w stanie zaopatrzyć się najtaniej. Ceny jakie oferował np. Carrefour były dużo wyższe. Zobaczcie przykładowe ceny produktów z Mangusy:

Zakupy spożywcze

  • makaron (500g) – ~7,50 PLN
  • ryż (1 kg) – ~8,00 PLN
  • oliwa (500 ml) – ~33,50 PLN
  • olej słonecznikowy (1 l) – ~15,00 PLN
  • pomidory w puszcze (400 g) – ~6,00 PLN
  • mleko (1 l) – ~8,00 PLN
  • mleko roślinne (1 l) – ~15,00 PLN
  • jogurt naturalny (207 ml) – ~10,00 PLN
  • masło (200 g) – ~11,50 PLN
  • jajka (12 szt.) – ~12,00 PLN
  • ser Edam (1 kg) – ~50,00 PLN
  • papaja (1 kg) – ~10,00 PLN
  • ananas (1 szt.) – ~13,50 PLN

Jedzenie na mieście

W lokalu jedliśmy tylko kilka razy. Trzy razy byliśmy na śniadaniu, raz jedliśmy obiad i trzy razy kupiliśmy street foodowe przekąski. Ile kosztuje jedzenie na mieście na Curaçao? Te pojedyncze wypady kosztowały nas 621,09 PLN. A teraz zobaczcie przykładowe ceny w lokalach:

Jedzenie w lokalu

  • arepa z kiełbasą, warzywami i serem – ~36,00 PLN
  • panini z awokado – ~38,50 PLN
  • latte machiato – ~15,50 PLN
  • szklanka świeżego soku pomarańczowego – ~17,00 PLN

Płatne czy darmowe atrakcje turystyczne?

Większość atrakcji na Curaçao to natura, która jest bezpłatna. W internecie można natknąć się na informacje, że wszystkie plaże na wyspie są płatne. To nie jest prawda. Fakt faktem – za wstęp na kilka z nich (zwłaszcza bliżej stolicy) trzeba zapłacić. Jednak te najpiękniejsze i najbardziej klimatyczne z lokalnych plaż, nie są biletowane. Oczywiście najpiękniejsze według naszych gustów 😅

Na niektóre z płatnych plaż można przyjść na zachód słońca i opłata za wstęp nie jest pobierana. Dla nas to był plażowy test. Żadna z plaż, na których byliśmy na zachodzie słońca nie porwała nas na tyle, by wrócić tam na normalne plażowanie. Płaciliśmy tylko za wstęp na plażę Porto Marie, która ma świetny podwodny świat. Koszt wstępu na cały dzień, to 12,00 PLN za osobę.

Oprócz tego, z płatnych atrakcji, wybraliśmy się na zwiedzanie z przewodnikiem pierwszej fabryki likieru Curaçao. Postawiliśmy na pakiet podstawowy, którego cena wynosiła 70,40 PLN za osobę. W cenie, oprócz zwiedzania, mieliśmy dowolny drink oraz degustację likierów. Więcej informacji o wycieczkach z przewodnikiem znajdziecie na stronie destylarni.

Na sam koniec pobytu chcieliśmy zobaczyć Curaçao z najwyższego punktu na wyspie. Wyszliśmy więc na Christoffelberg. Za wstęp do Parku Narodowego Christoffel, na terenie którego znajduje się szczyt, zapłaciliśmy 60,00 PLN za osobę.

Zachód słońca na Westpunt na Curaçao

Pozostałe wydatki

Z uwagi na wysokie ceny w sklepach, staraliśmy się ograniczać dodatkowe zakupy. Pierwszy raz przy tak długim pobycie zdecydowaliśmy się zrezygnować z zakupu lokalnego SIMa. Uznaliśmy, że internet w domu mamy na tyle stabilny, że poddajemy kupno mobilnego backupu. W razie problemów wsiedlibyśmy w samochód i kupili SIM, ale finalnie nie było takiej potrzeby. To spora oszczędność! Pakiet 1 GB kosztował bowiem ponad 80,00 PLN, a 4 GB blisko 150,00 PLN.

W przypadku kosmetyków staraliśmy się zużywać zapasy, które mieliśmy i tak nimi gospodarować, by ewentualne braki uzupełnić dopiero w Kolumbii. Nie było to w pełni możliwe, ale średnio 120,20 PLN wydawane miesięcznie na kosmetyki i detergenty uważam za bardzo dobry wynik.

W pozostałych kosztach znajdują się też koszty moich dwóch wizyt u fizjoterapeuty (366,55 PLN). Organizm odmówił mi posłuszeństwa i nie mogłam się ruszać. Dodatkowo, w tej sekcji, trochę pieniędzy wydaliśmy na wyposażenie apteczki o przyjmowane regularnie leki oraz suplementy (300,65 PLN).

Na czas pobytu na Curaçao kupiłam sobie w matę do jogi (75,42 PLN). Gdy natomiast rozwaliła nam się rurka do snorkelingu, musieliśmy kupić klej do plastiku (16,86 PLN) by ją skleić.

Wiecie już, na naszym przykładzie, ile kosztuje życie na Curaçao. Jeśli macie w planach tu przyjechać, polecam artykuł o tym co warto wiedzieć przed podróżą na Curaçao. Chcecie wiedzieć gdzie aktualnie zawitaliśmy w naszej podróży z biletem w jedną stronę? Zerknijcie na nasz Instagram.

Ania Boczar

Uwielbia rozmowy w każdej formie w związku z tym to najczęściej ona odpowiada na Wasze maile, wiadomości oraz komentarze w mediach społecznościowych. Najlepiej czuje się poza domem więc lubuje się w częstych miejscach zamieszkania i odwiedzaniu nowych lokalizacji. Od czasu do czasu lubi wyskoczyć do teatru, najlepiej na dobry musical.

All stories by:Ania Boczar

Ania Boczar

Uwielbia rozmowy w każdej formie w związku z tym to najczęściej ona odpowiada na Wasze maile, wiadomości oraz komentarze w mediach społecznościowych. Najlepiej czuje się poza domem więc lubuje się w częstych miejscach zamieszkania i odwiedzaniu nowych lokalizacji. Od czasu do czasu lubi wyskoczyć do teatru, najlepiej na dobry musical.

All stories by:Ania Boczar