fbpx

Ceny w Panamie. Ile kosztuje życie obok Kanału Panamskiego?

Waluta Balboa i ceny w Panamie

Ceny w Panamie. Ile kosztuje życie obok Kanału Panamskiego?

1920 1080 Ania Boczar

Panama turystycznie żyje trochę w cieniu sąsiedniej Kostaryki. To tam ciągną tłumy turystów, którzy Panamę często wybierają tylko jako tańszy punkt przesiadki na transport lądowy, bo loty do Kostaryki bywają drogie. Czy to znaczy, że w Panamie jest tanio? Cóż, ceny w Panamie do najniższych nie należą i śmiało mogą konkurować z drogą Kostaryką.

Panama była dla nas miejscem do nieco bardziej stacjonarnego (przynajmniej jak na nas) życia. Po intensywnej podróży po Kostaryce potrzebowaliśmy osiąść w jednym miejscu na ponad miesiąc i skupić się na pracy. Zwykle w tym celu wybieramy tańsze kraje, ale akurat padło na Panamę. Na cały czas pobytu zatrzymaliśmy się w Panama City. Dzięki temu mieliśmy okazję sprawdzić, czy da się żyć tanio w stolicy Panamy.

Choć Panama ma swoją walutę – balboa (PAB) – to regularnie będziecie spotykać ceny w dolarach amerykańskich (USD). A to wszystko za sprawą stałego kursu balboa do dolara (1:1). Z resztą balboa funkcjonuje tylko w formie monet. Chcąc płacić gotówką w nominałach większych niż 1 PAB, jesteście skazani na dolary amerykańskie. Stąd też w zestawieniu za podstawową walutę przyjmujemy USD.

Podczas naszego pobytu w Panamie kurs dolara amerykańskiego do złotówki bardzo się wahał (od 1 USD = 4,02 PLN do 1 USD = 4,59 PLN). Do kalkulacji przyjęliśmy kurs 1 USD = 4,27 PLN. Jest to uśredniony dzienny kurs z czasu naszego pobytu, wyliczony z danych NBP.

Zachód słońca w Panama City

Ile kosztuje życie w Panamie – szczegóły

Ceny w Panamie są stosunkowo wysokie. Na pewno wyższe od tych, które kojarzymy z Meksyku, Kolumbii, czy Peru. Chcąc jednak dokładniej wyjaśnić Wam czym są “wysokie ceny w Panamie”, skupię się teraz na kosztach poszczególnych produktów i usług.

Koszty transportu

Mieszkaliśmy stosunkowo daleko od centrum. Dzięki temu koszt wynajmu naszego mieszkania był dużo niższy, ale w zasadzie wszędzie musieliśmy dojeżdżać. Nie mieliśmy własnego samochodu, więc korzystaliśmy głównie z aplikacji Uber oraz transportu publicznego.

Cena biletów komunikacji miejskiej w Panamie

W stolicy Panamy całkiem dobrze funkcjonuje transport publiczny, a jego ceny są dość niskie. Mimo wszystko nie korzystaliśmy z niego zbyt często, bo nasza okolica była słabo skomunikowana z głównymi punktami miasta. Z tego powodu częściej decydowaliśmy się na Ubera. Niemniej gdy już zdarzało nam się pojechać autobusem, to za jednorazowy przejazd jednej osoby płaciliśmy 2,14 PLN.

Aby swobodnie korzystać z transportu publicznego, potrzebna jest plastikowa karta Tarjeta METROBUS, którą kupić i doładować można w specjalnie dedykowanych automatach. Z jednej karty można korzystać w kilka osób. Jeśli np. podróżujecie we dwójkę, wystarczy że wchodząc do autobusu odbijecie ją dwukrotnie.

Ceny Ubera w Panama City

Jak już wspominałam, po Panamie jeździliśmy głównie Uberem. Ceny przejazdów oczywiście zależały od długości trasy. Uśredniając, za 26 kursów Uberem zapłaciliśmy 560,26 PLN, czyli ~20 PLN za jeden przejazd. Ceny przejazdów wahały się od 10,24 PLN do 62,70 PLN (w momencie, gdy nie było dostępnych samochodów i ceny mieliśmy bardzo podbite). Najcześciej za pojedynczy przejazd płaciliśmy od 12,00 PLN do 22,00 PLN.

Cena biletu na prom z Panama City na Taboga Island

Ostatnia składowa naszych kosztów transportu w Panamie nie dotyczy poruszania się po mieście. Ponad 25% całej kwoty wydanej na transport w Panamie stanowią bilety na prom z Panama City na pobliską wyspę – Isla de Taboga. Bilet dla jednej osoby w jedną stronę kosztował 51,24 PLN. Płynęliśmy z firmą Taboga Express, a nasze bilety kupowaliśmy przez internet.

Widok na plażę wyspy Taboga, Panama

Ile kosztuje nocleg w Panama City?

Szukając mieszkania patrzymy tylko na takie z miejscem do pracy, dobrym internetem i z (przynajmniej) dwoma pomieszczeniami. Wynika to z tego, że oboje pracujemy zdalnie w podróży i bezwzględnie potrzebujemy internetu oraz stołu. Dodatkowo, jako że czasem mamy w pracy spotkania online w tym samym czasie, potrzebne nam jest więcej niż jedno pomieszczenie. Szukając czegoś na dłuższy pobyt dbamy również o dość dobre wyposażenie kuchni i staramy się aby mieszkanie było jasne.

Nie inaczej było w tym wypadku, skoro planowaliśmy zostać w Panama City co najmniej miesiąc. Mieszkania blisko centrum, które spełniały te kryteria, miały bardzo wysokie ceny. Szukaliśmy więc lokum nieco bardziej na obrzeżach. Tym sposobem znaleźliśmy mieszkanie, które spełniało wszystkie warunki, a miesięczny czynsz wynosił około 3800 PLN.

Ceny jedzenia w Panamie

Jeśli czytaliście nasze wcześniejsze zestawienia kosztów życia w podróży lub obserwujecie nas na Instagramie to wiecie, że często gotujemy sami w domu. Tak też było podczas pobytu w Panamie.

Jedzenie w domu

Znając ceny w restauracjach (o których więcej za moment) postanowiliśmy większość posiłków przygotowywać samemu. Bazowaliśmy przy tym na produktach kupionych w marketach. Zazwyczaj zakupy robiliśmy w Super 99, a czasem w markecie Rey.

Zobaczcie ceny przykładowych produktów, jakie kupowaliśmy:

Zakupy spożywcze

  • ananas (1 szt.) – 4,27 PLN
  • cebula (1 kg) – 6,36 PLN
  • marchewka (1 kg) – 4,91 PLN
  • ziemniaki (1 kg) – 6,36 PLN
  • pomidory w puszcze (400 g) – 2,35 PLN
  • ciecierzyca w puszce (822 g) – 5,68 PLN
  • mleko roślinne (1 l) – 9,60 PLN
  • płatki owsiane (320 g) – 3,76 PLN
  • zielona herbata (20 torebek) – 7,64 PLN
  • jajka (12 szt.) – 9,18 PLN

Jedzenie na mieście

Na posiłki na mieście zdecydowaliśmy się tylko kilkanaście razy podczas 43 dni pobytu. Ich koszty stanowią około 30% wszystkich wydatków na jedzenie. Zwykle nasze rachunki oscylowały między 42,00 PLN a 77,00 PLN za (tani) obiad, bez napojów, dla 2 osób. Najdroższy posiłek jedliśmy na wyspie Taboga. Tam za 2 dania główne i 2 soki zapłaciliśmy blisko 150,00 PLN.

A jakie dokładnie są ceny w restauracjach? Zobaczcie kilka przykładów:

Jedzenie w lokalu

  • vege burger z frytkami i sokiem – 51,24 PLN
  • średnia pizza – 36,30 PLN
  • kanapka dnia w Subway – 19,22 PLN
  • panini – 15,97 PLN
  • fish burger z frytkami – 55,51 PLN
  • ryba z frytkami – 51,24 PLN
  • świeży sok ananasowy – 21,35 PLN

Ceny atrakcji w Panama City

W Panama City jest co robić. Powiem więcej – można spędzić ciekawie czas nie wydając ani złotówki. W ten sposób odwiedziliśmy między innymi Cerro Ancón, pospacerowaliśmy po dzielnicy San Francisco, czy przeszliśmy się wzdłuż wybrzeża przez Avenida Amador łączącą miasto z Isla Flamenco. To z tego cypla ruszają promy na wyspę Taboga.

Oprócz darmowych, zdecydowaliśmy się również na dwie płatne atrakcje. Pierwszą z nich był Parque Natural Metropolitano. To park, w którym można spotkać różne charakterystyczne dla regionu gatunki zwierzaków. Żyje tam dziko 227 gatunków ptaków (wśród nich tukany, papugi czy kolibry), 45 gatunków z ssaków (w tym leniwce i różne małpy), 36 gatunków węży oraz 14 gatunków płazów. Koszt wejściówki to 17,08 PLN za osobę.

Drugą atrakcją był chyba największy klasyk stolicy Panamy – Kanał Panamski. Wybraliśmy się na taras widokowy Miraflores, z którego obserwowaliśmy statki przepływające przez kanał. Oprócz podziwiania ogromnych kontenerowców, można było się sporo dowiedzieć o tym, jak działa kanał. Koszt wejściówki dla jednej osoby to 42,70 PLN.

Taras widokowy przy Kanale Panamskim

Wydatki na pozostałe rzeczy – jakie są ich ceny w Panamie?

Pozostałe wydatki zdominowała kategoria zdrowie i uroda. Szczytem szczytów był zakup soczewek. Za paczkę 30 sztuk soczewek jednodniowych zapłaciłam niemal 220 PLN. Grzesiek za strzyżenie męskie u barbera płacił 45,69 PLN. Dodatkowo musieliśmy uzupełnić apteczkę oraz zapasy kosmetyków i detergentów. Przykładowe ceny kosmetyków, które kupowaliśmy, wyglądały następująco:

  • mydło Dove – 4,91 PLN
  • Beaut Drop odżywka + szampon do włosów (500 ml każde) – 25,58 PLN
  • dezodorant Rexona (50 ml) – 9,78 PLN
  • płyn do demakijażu oczu Nivea (125 ml) – 44,19 PLN

Tradycyjnie kupiliśmy również lokalną kartę SIM i pakiety danych. W Panamie kosztowało nas to łącznie 137,07 PLN. Nieco uzupełniliśmy również garderobę. Tzn. ja uzupełniłam 😉 Przykładowe ceny odzieży to:

  • t-shirt z H&M – 27,37 PLN
  • top z Forever21 – 50,22 PLN
  • dół bielizny z Oysho – 68,32 PLN

I to by było tyle na dziś! Na podstawie naszych kosztów będziecie już w stanie oszacować potencjalne koszty podróży do Panamy. Jeśli chcecie porównać zestawienia kosztów z innych krajów, które odwiedziliśmy, zobaczcie wszystkie wpisy o kosztach podróży. Jeśli natomiast chcecie sprawdzić gdzie aktualnie jesteśmy, zerknijcie na nasz Instagram.

Ania Boczar

Uwielbia rozmowy w każdej formie w związku z tym to najczęściej ona odpowiada na Wasze maile, wiadomości oraz komentarze w mediach społecznościowych. Najlepiej czuje się poza domem więc lubuje się w częstych miejscach zamieszkania i odwiedzaniu nowych lokalizacji. Od czasu do czasu lubi wyskoczyć do teatru, najlepiej na dobry musical.

All stories by:Ania Boczar

Ania Boczar

Uwielbia rozmowy w każdej formie w związku z tym to najczęściej ona odpowiada na Wasze maile, wiadomości oraz komentarze w mediach społecznościowych. Najlepiej czuje się poza domem więc lubuje się w częstych miejscach zamieszkania i odwiedzaniu nowych lokalizacji. Od czasu do czasu lubi wyskoczyć do teatru, najlepiej na dobry musical.

All stories by:Ania Boczar