fbpx

Cerro Ancón. Wzgórze z flagą w Panama City

Panorama Panama City z Cerro Ancón

Cerro Ancón. Wzgórze z flagą w Panama City

1920 1080 Grzesiek Boczar

Jest takie miejsce w Panama City, gdzie można otoczyć się przyrodą i podziwiać ocean, ale też patrzyć z góry zarówno na nowoczesne wieżowce, jak i starą część miasta. To nie wszystko! Gdy odwiedzicie to miejsce, możecie chwalić się, że zdobyliście najwyższy szczyt stolicy Panamy. Znajduje się on co prawda jedynie 199 m n.p.m., ale liczy się i tak. Cerro Ancón, bo taką nazwę nosi bohater tego artykułu, znane jest również jako wzgórze z flagą. Nazywa się tak nie bez powodu. Na szczycie powiewa sobie – uwaga, niespodzianka – flaga! I to nie byle jaka, ale do tego przejdziemy później.

Cerro Ancón A.K.A. wzgórze z flagą to jedno z tych miejsc, w które mieszkańcy Panama City lubią wyruszać w weekendy. Znajduje się w sercu miasta (blisko dworca Albrook oraz historycznej dzielnicy Casco Antiguo), ale klimatem zupełnie nie przypomina głośnej stolicy. Nam, rodowitym krakusom, droga na Cerro Ancón kojarzyła się trochę z wychodzeniem na rodzime kopce.

Czego spodziewać się na miejscu? Prostej i przyjemnej trasy spacerowej w otoczeniu wszechobecnej zieleni. Asfaltowa alejka poprowadzi Was przez około 2 km aż na szczyt. Kto nigdy na krakowskie kopce nie wychodził niech wie, że zasadniczo idzie się ścieżką wiodącą wokół kopca. Tu jest podobnie, choć jedna z tras pozwala zagrać na cheatach i ściąć kawałek drogi po schodach.

Casco Antiguo widziane z Cerro Ancón

Żeby dalej łatwiej Wam było skupić się wyłącznie na urokach Cerro Ancón, powiedzmy sobie od razu jak się tam dostać.

Jak dotrzeć na Cerro Ancón

Zasadniczo są dwie drogi, które umożliwiają dotarcie na Cerro Ancón:

  1. od strony Mi Pueblito
  2. od skrzyżowania calle Quarry Heights i Ancon Road

W pierwszej z opcji spacer na Cerro Ancón zaczyna się przy Mi Pueblito. Mi Pueblito to park rozrywki, ale do niego wchodzić nie trzeba – traktujmy go tylko jako punkt orientacyjny. Aby tam trafić należy wejść w calle Quarry Heights od strony drogi Interamericana.

Spacer można też zacząć od zupełnie drugiej strony wzgórza idąc calle Gorgas, która następnie przechodzi w calle Quarry Heights. Na skrzyżowaniu skręcacie w Ancon Road, która poprowadzi Was do bramy, a potem na sam szczyt.

Pokonaliśmy obie trasy i zdecydowanie opcja druga jest dużo przyjemniejsza, ze względu na więcej zieleni, cienia i brak schodów. Niezależnie od tego, na którą drogę postawicie, do punktu startu musicie jakoś dotrzeć. Tu też jest kilka opcji.

Uber

Jeśli tak jak my, do punktu startu wybieracie się Uberem, po prostu wpiszcie w aplikacji Cerro Ancón. Kierowca zawiezie Was praktycznie do skrzyżowania calle Quarry Heights z Ancon Road (punkt startu drugiej z opisanych tras). Od tego miejsca czeka Was już spacer alejką w górę.

Własny samochód

Poruszając się wynajętym samochodem pełną dowolność wyboru ograniczają Wam miejsca parkingowe. Dla trasy pierwszej dostępny jest parking przy Mi Pueblito. Za skorzystanie z niego na ten moment należy zapłacić 5 USD. Jeśli chcielibyście jednak ruszyć z drugiego punktu startu, możecie próbować szukać darmowych miejsc przy calle Quarry Heights od strony Kanału Panamskiego.

Komunikacja publiczna

Przyjechać komunikacją publiczną pod Cerro Ancón się da (przystanek znajduje się niedaleko Mi Pueblito), ale aktualnych rozkładów musicie poszukać sami. My z komunikacji publicznej w stolicy nie korzystaliśmy.

Czego oczekiwać po Cerro Ancón?

Wiecie już, jak dotrzeć pod wzgórze. Wiecie również, że asfaltowa ścieżka prowadzi w górę. Poznaliście też nasze flashbacki z wchodzenia na krakowskie kopce. To idealny moment, żeby powiedzieć, czego więcej możecie się spodziewać po Cerro Ancón.

Ludzie oglądający Panama City z Cerro Ancón

Punkty widokowe

Wzgórze Ancón nie tylko przenosi Was z miejskiego świata do krainy zieleni, ale również zapewnia widoki na to, co zostawiliście za sobą. Już idąc w górę zobaczycie ocean czy początek (koniec?) Kanału Panamskiego, a to dopiero rozgrzewka. Na górze czeka na Was kilka punktów widokowych.

W okolicach flagi, zza drzew wyłaniają się drapacze chmur zlokalizowane w biznesowej części Panama City. Kawałek dalej wypatrywać możecie Casco Antiguo, czyli nisko zabudowanej, historycznej części stolicy. Z tej perspektywy zobaczycie również zbudowaną na oceanie drogę, która okrąża m.in. wspomniane właśnie Casco Antiguo. Czy to koniec widoków? Nie! Warto podejść w okolice platformy widokowej, z której rozpościera się portowy krajobraz z morzem kontenerów na pierwszym planie oraz Kanałem Panamskim na drugim. Kompozycję domyka pobliskie lotnisko, na którym lądują niewielkie samoloty, przelatujące uprzednio nad wspomnianymi kontenerami.

Port w Panama City oraz kontenery widoczne z Cerro Ancón

Flaga

Na szczycie Cerro Ancón znajduje się maszt z flagą Panamy. Flaga ma imponujące rozmiary 15×10 metrów, co czyni ją największą flagą kraju. Trudno się dziwić – w końcu jej powierzchnia odpowiada ~1/3 boiska do koszykówki. Warto zatrzymać się przy niej na chwilę i zobaczyć, jak ta ważąca kilkadziesiąt kilogramów płachta trzepocze na wietrze. Cholernie satysfakcjonujący widok.

Ogromna flaga Panamy na Cerro Ancón

Przyroda i zwierzaki

Jakich zwierząt wypatrywać? Z ciekawszych osobników na tym obszarze spotkać można leniwce, jelenie, pancerniki, tukany, sępy czy aguti. Nam z tej listy udało się jedynie spotkać sępy oraz aguti. Jeśli nie mieliście jeszcze przyjemności zobaczyć aguti, to jest to zwierzak przypominającego przerośniętą świnkę morską (kawię domową). Widzieliśmy poza tym kilka pięknych motyli oraz ciekawych pająków.

Wysoka temperatura i wilgotność

Choć droga na szczyt jest łatwa, to może być wymagająca, jeśli wybierzecie się tam bliżej południa. Słońce na tej szerokości geograficznej operuje naprawdę mocno i ze zwykłego spaceru potrafi uczynić trudną przeprawę. Nakrycie głowy i dużo wody mogą być bardzo pomocne na trasie.

Wstęp i godziny otwarcia

Na Cerro Ancón można wejść w dowolny dzień tygodnia. Raczej nie zobaczycie na nim jednak wschodu czy zachodu słońca, bo godziny otwarcia są ograniczone. Na wzgórze można wejść jedynie w godzinach 8-16.

Co więcej, jeśli macie ochotę wyjechać na wzgórze rowerem, taka aktywność ma jeszcze bardziej ograniczone godziny. Można to robić tylko między 8 a 10.

W chwili gdy odwiedzaliśmy Cerro Ancón, wstęp był bezpłatny.

Czy warto odwiedzić Cerro Ancón

Tak! To świetna odskocznia od miejskich krajobrazów Panama City. Można tam również pooddychać dużo przyjemniejszym powietrzem niż w centrum miasta.

Panama City jest często punktem przesiadkowym w drodze z Europy do Kostaryki, ze względu na niższe ceny biletów. Jeśli już tu traficie, możecie dopisać Cerro Ancón na listę. Jeżeli natomiast docelowo zmierzacie do Kostaryki, zobaczcie jak kosztowny jest pobyt w Kostaryce.

Grzesiek Boczar

Człowiek od zadań wszelakich i mózg projektu. Na co dzień dużo pisze - zaczynając od kodu (jak na programistę przystało), przez artykuły na bloga po treści do social mediów. Zdjęcia i filmy to też jego działka. Człowiek od researchu i planowania. Lubi rzucać się na głęboką wodę w tematy, których nie zna i zawsze zmierza do tego, żeby stać się w nich specjalistą.

All stories by:Grzesiek Boczar

Grzesiek Boczar

Człowiek od zadań wszelakich i mózg projektu. Na co dzień dużo pisze - zaczynając od kodu (jak na programistę przystało), przez artykuły na bloga po treści do social mediów. Zdjęcia i filmy to też jego działka. Człowiek od researchu i planowania. Lubi rzucać się na głęboką wodę w tematy, których nie zna i zawsze zmierza do tego, żeby stać się w nich specjalistą.

All stories by:Grzesiek Boczar