fbpx

Wyspy Kanaryjskie a COVID-19. Jak dotrzeć i jakie obowiązują obostrzenia w czasach koronawirusa

Wyspy Kanaryjskie

Wyspy Kanaryjskie a COVID-19. Jak dotrzeć i jakie obowiązują obostrzenia w czasach koronawirusa

1920 1080 Ania Boczar

Ostatnia aktualizacja 26.06.2022

Krótka piłka. Wybierasz się na jedną z Wysp Kanaryjskich (Teneryfa, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, La Palma, La Gomera, El Hierro lub La Graciosa)? Jeśli lecisz z Polski to nie obowiązują Cię żadne wymagania wjazdowe w związku z COVID-19! Wspaniale, prawda? Na dobrą sprawę możesz w tym miejscu zakończyć lekturę artykułu i zacząć planować podróż. Poniżej zostawiam nieco więcej szczegółów. Powinny się z nimi zapoznać zwłaszcza osoby, które lecą na Wyspy Kanaryjskie spoza terytorium Unii Europejskiej i Strefy Schengen.

Wjazd na Wyspy Kanaryjskie jest bezproblemowo możliwy gdy podróżujesz z Unii Europejskiej, z kraju strefy Schengen lub innego kraju, z którym Hiszpania ma umowę o wzajemności w zakresie przyjmowania podróżnych. Przyjrzyjmy się dokładniej regułom wjazdowym w zależności od regionu, z którego podróżujesz na Wyspy Kanaryjskie.

Jeśli podróżujesz z Unii Europejskiej lub Strefy Schengen

…to nie ma żadnych ograniczeń!

Nie potrzebujesz:

    • certyfikatu szczepienia przeciwko COVID-19
    • negatywnego wyniku testu COVID-19
    • certyfikatu ozdrowieńca
    • formularza SpTH

Jeśli podróżujesz z państw poza UE i Strefą Schengen

…to musisz spełnić jeden z poniższych warunków:

  • mieć wykonany pełen program szczepień przeciwko COVID-19
  • otrzymać negatywny test na COVID-19; dopuszczalne są testy antygenowe, przeprowadzone maksymalnie 48 godzin przed wylotem oraz testy NAAT (PCR, TMA, LAMP) przeprowadzone maksymalnie 72 godziny przed wylotem
  • posiadać zaświadczenie o wyzdrowieniu z COVID-19, wystawione co najmniej 11 dni po pierwszym pozytywnym teście NAAT (PCR, TMA, LAMP). Certyfikat ten jest ważny 180 dni.

Zaświadczenie spełnienia jednego z tych warunków możesz przedstawić w formie cyfrowego certyfikatu COVID UE. Jeśli takiego nie posiadasz, musisz mniej niż 72h przed lotem wypełnić formularz SpTH i w nim zawrzeć powyższe informacje. Po wypełnieniu formularza dostaniesz kod QR, który później możesz okazać w formie elektronicznej lub wydrukowanej.

Dzieci do lat 12 są zwolnione z powyższych wymagań.

Jeśli podróżujesz z terytorium Hiszpanii

…to tak samo jak w przypadku reszty państw Unii Europejskiej, nie doświadczysz żadnych utrudnień wjazdowych. Nie ma żadnych ograniczeń w podróży na Wyspy Kanaryjskie zarówno z terytorium Hiszpanii lądowej, jak i jej innych wysp.

Aktualne restrykcje na Wyspach Kanaryjskich

Życie na Wyspach Kanaryjskich toczy się już normalnie. Po pandemicznych ograniczeniach pozostało jeszcze kilka zasad, a większość uciążliwych zostało zniesionych. Poniżej znajdziesz kilka najczęściej przewijających się pytań o koronawirusowe ograniczenia na Wyspach Kanaryjskich.

Gdzie należy nosić maseczkę?

Maseczki są aktualnie wymagane w publicznych środkach transportu, aptekach i punktach opieki medycznych.

Czy można podróżować między wyspami?

Tak, można swobodnie przemieszczać się pomiędzy różnymi Wyspami Kanaryjskimi. Dostępne są zarówno połączenia lotnicze, jak i przeprawy promowe.

I… to by było na tyle! W razie pytań pisz do nas bezpośrednio na Instagramie. Poniżej znajdziesz natomiast historyczne ograniczenia, jakie obowiązywały na Wyspach Kanaryjskich w czasie pandemii koronawirusa COVID-19.

Poprzednia aktualizacja 27.09.2021

Uwaga, poniższa treść zawiera informacje o historycznych ograniczeniach na Wyspach Kanaryjskich. Cieszmy się tym, że znów możemy w miarę swobodnie podróżować, a archwialne informacje zostawiam jako ciekawostkę. No i trochę po to, żeby łatwiej mi było aktualizować artykuł, gdyby ograniczenia w przyszłości znów powróciły. Mam jednak nadzieję, że to się nie wydarzy 🙂

Koronawirus zmienił podróże w olbrzymim stopniu. Wiele krajów decyduje się na wprowadzenie obostrzeń, które mają przeciwdziałać rozwijającej się pandemii i wzrostowi zachorowań. Niestety ograniczenia te wpływają również na turystykę i chcąc podróżować do upragnionych kierunków, musimy dostosować się do lokalnych zasad. Nie inaczej ma się sprawa z podróżami na Wyspy Kanaryjskie. Najważniejsza informacja jest jednak taka, że podróż na Wyspy Kanaryjskie jest możliwa.

Główne obostrzenia związane z koronawirusem na wszystkich wyspach archipelagu są takie same. Oznacza to, że Teneryfa, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote, La Palma, La Gomera, El Hierro oraz La Graciosa mają takie same podstawowe restrykcje w związku z COVID-19. Różnice pomiędzy wyspami mogą wynikać z poziomu zagrożenia koronawirusem na danej wyspie. O tym, jakie restrykcje obowiązują na danym poziomie zarażeń, piszemy w dalszej części artykułu.

Sytuacja związana z koronawirusem jest bardzo dynamiczna. Wpływa to na częste zmiany zasad i obostrzeń. Wyspy Kanaryjskie nie są tu wyjątkiem, jednak nadal żyje się tu bardzo spokojnie, a ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu są niewielkie. Ze względu na to, że długo mieszkaliśmy na Gran Canarii, dostawaliśmy od Was wiele pytań o aktualne obostrzenia na Wyspach Kanaryjskich. Stworzyliśmy więc tekst ze wszystkimi najważniejszymi obostrzeniami i dołożymy wszelkich starań, aby wpis ten był na bieżąco aktualizowany.

[NIEAKTUALNE] Wymagania związane z wjazdem na Wyspy Kanaryjskie

Duża część obostrzeń związanych z koronawirusem dotyczy dodatkowych wymagań, które trzeba spełnić chcąc wjechać na Wyspy Kanaryjskie. Poniżej opisujemy wszystkie wymagania, które trzeba spełniać aby móc na Kanary przylecieć i zameldować się w hotelu lub apartamencie. Prawo kanaryjskie jest odrębne od hiszpańskiego, jednak w wielu elementach jest od niego zależne, dlatego niektóre połączenia wymagań narzuconych przez Hiszpanię oraz Wyspy Kanaryjskie mogą wydawać się nielogiczne. Z tego powodu, oprócz pełnego opisu wymogów, na końcu artykułu znajdziecie podsumowanie. Zawarte w nim informacje są częścią wspólną wymagań, jakie trzeba spełnić przylatując z Polski.

Gdy już zdecydujecie się przylecieć na archipelag, koniecznie przeczytajcie artykuł o tym, jak wynająć samochód na Gran Canarii. Informacje zebrane we wpisie przydadzą się Wam również przy wynajmie pojazdu na pozostałych wyspach.

Formularz sanitarny

Na wjeździe do Hiszpanii (a więc również na Wyspy Kanaryjskie), wymagane jest okazanie personalnego kodu QR. Aby go otrzymać należy wypełnić formularz na hiszpańskiej stronie rządowej lub w aplikacji mobilnej SpTH. Wypełnianie formularza można rozpocząć w dowolnym momencie, ale zakończyć trzeba nie wcześniej niż 48h przed podróżą, m.in. ze względu na pytania o aktualny stan zdrowia.

Kontrola stanu zdrowia

Po przylocie na lotniskach mierzona jest temperatura. Pomiar ten odbywa się poprzez kamery termowizyjne lub termometry bezkontaktowe, a za gorączkę uznawana jest temperatura 37,5°C oraz wyższa. Osoby z podwyższoną temperaturą lub z innymi widocznymi objawami COVID-19 kierowane są na dodatkowe badania.

Szczepienie na COVID-19, negatywny test lub certyfikat ozdrowieńca, ale nie dla wszystkich

Ostatni warunek wjazdowy dotyczy wyłącznie osób wjeżdżając z regionów podwyższonego ryzyka. Aktualna, pełna lista tych krajów znajduje się na mapie oraz w pliku PDF na stronie hiszpańskiego Ministerstwa Zdrowia. Na dzień dzisiejszy Polska znajduje się na liście podwyższonego ryzyka. Oznacza to, że do wjazdu na Wyspy Kanaryjskie z Polski należy mieć aktualne szczepienie, test lub być ozdrowieńcem.

Trzeba jednak pamiętać, że sam wjazd to nie wszystko, a do zameldowania się w obiekcie turystycznym trzeba spełnić szereg dodatkowych wymagań, które opisane są w dalszej części artykułu. Jeśli podróżujesz z Polski, możesz od razu przeskoczyć do tego miejsca i poznać wymagania obiektów noclegowych. W przeciwnym wypadku, zapoznaj się z wymaganiami wjazdowymi dla regionów podwyższonego ryzyka.

Podróżując na Wyspy Kanaryjskie z regionów podwyższonego ryzyka, należy spełnić jeden z poniższych warunków, aby zostać wpuszczonym na teren archipelagu:

  • posiadać certyfikat pełnego zaszczepienie przeciwko COVID-19, przy czym ostatnia dawka musi zostać przyjęta przynajmniej 14 dni przed wjazdem do Hiszpanii. Dopuszczalne są wszystkie szczepionki zaakceptowane przez Unię Europejską i WHO,
  • posiadać negatywny test PCR, TMA, LAMP lub antygenowy. Badanie należy wykonać nie wcześniej niż 48h (antygen) lub 72h (PCR, TMA, LAMP) przed przyjazdem na Wyspy Kanaryjskie.
  • posiadać certyfikat potwierdzający bycie ozdrowieńcem, wystawiony co najmniej 11 dni po pierwszym pozytywnym teście (PCR, TMA, LAMP). Jego ważność to 180 dni.

Wyjątek stanowią dzieci do lat 12 – nie muszą posiadać szczepień, testów, czy innych certyfikatów.

[NIEAKTUALNE] Wymagania do zakwaterowania na Wyspach Kanaryjskich

W tym miejscu sprawy się odrobinę komplikują, bo do przepisów hiszpańskich, dochodzą te ustanowione przez rząd Wysp Kanaryjskich. Nie są one związane z samym wjazdem na Kanary, ale trzeba je spełnić aby móc się zameldować w dowolnym hotelu lub innym, oficjalnym miejscu noclegowym. To sprawia, że chcąc jechać na typowe wakacje, trzeba te wymogi wziąć pod uwagę. Aby zameldować się w miejscu noclegu, należy spełnić jeden z poniższych warunków:

  • posiadać dokument potwierdzający pełne szczepienie przeciwko COVID-19 wykonane w ciągu ostatnich 12 miesięcy lub szczepienie pierwszą dawką wykonane nie wcześniej niż 4 miesiące, ale też nie później niż 15 dni przed przylotem.
  • Posiadać negatywny test PCR, TMA, LAMP lub antygenowy. Badanie należy wykonać nie wcześniej niż 72h przed przyjazdem na Wyspy Kanaryjskie.
  • posiadać certyfikat potwierdzający bycie ozdrowieńcem (ważny 6 miesięcy od choroby)

Wyjątek stanowią dzieci do lat 6 i nie muszą spełniać żadnej z tych reguł.

Radar Covid

Turyści muszą zainstalować i uruchomić aplikację mobilną Radar Covid. Co więcej, musi ona pozostać aktywna aż do 15 dni po opuszczeniu Wysp Kanaryjskich. Aplikacja dostępna jest zarówno w Google Play jak i w App Store.

Teoretycznie, aplikacja ta opiera się o Bluetooth i nie zbiera danych na temat lokalizacji. Rejestruje tylko bliskość i długość kontaktu z innymi użytkownikami. Na podstawie tych danych ma nas poinformować, gdy okaże się, że mieliśmy kontakt z osobą zakażoną koronawirusem.

Jednocześnie każdy użytkownik aplikacji jest zobowiązany do podania informacji o swoim ewentualnym zakażeniu.

[NIEAKTUALNE] Obowiązek noszenia maseczek na Wyspach Kanaryjskich

Obowiązek zakrywania nosa i ust to główna restrykcja dotykająca turystów odwiedzających archipelag. Wyspy Kanaryjskie kierują się dość powszechną już logiką w tej kwestii:

  • w publicznych przestrzeniach zamkniętych maseczkę należy nosić zawsze
  • na świeżym powietrzu maseczka jest wymagana tylko wtedy, gdy nie można zachować dystansu 1,5 metra od innych osób

Tym sposobem np. podczas spaceru po zatłoczonych ulicach, maseczka powinna zawsze zasłaniać usta i nos. Znajdując się natomiast w obszarach bez tłumów ludzi, maseczki nosić nie trzeba. Tym sposobem, idąc na trekking lub spacerując po plaży, można swobodnie wdychać świeże, kanaryjskie powietrze.

Kontynuacja artykułu pod zdjęciem… ⬇

Jak przygotować się do podróży?

Przeczytaj podręcznik podróżnika, który krok po kroku przygotuje Cię do wyjazdu. Nieważne czy planujesz podróż z biletem w jedną stronę, kilkumiesięczną pracę zdalną pod palmami czy po prostu długi urlop - ten poradnik jest dla Ciebie.

Dzięki niemu oszczędzisz czas, nerwy i... pieniądze.

Zobacz e-book
Z biletem w jedną stronę - telefon i Kindle

[NIEAKTUALNE] Inne obostrzenia związane z koronawirusem na Wyspach Kanaryjskich

Pozostałe restrykcje związane z koronawirusem różnią się od “poziomu” na jakim znajduje się dana wyspa. Poziomy są cztery (el nivel 1, 2, 3 lub 4), a to na którym jest wyspa zależy od aktualnej sytuacji epidemicznej i statystyk związanych z przyrostem liczby chorych na COVID-19. Poziom 1 oznacza najmniejsze ograniczenia w codziennym życiu, a poziom 4 największe.

Jako turyści, w zdecydowanie większym stopniu niż bezpośrednie ograniczenia, odczujecie pewnie skutki ogólnych obostrzeń, które dotykają lokalne przedsiębiorstwa. Ze względu na brak popytu, ograniczają oni dostęp do różnego rodzaju usług. Zamknięte są niektóre hotele, czy restauracje, ograniczony jest też dostęp do części atrakcji. Ponadto wiele ze zorganizowanych wycieczek nie odbywa się codziennie.

Mamy wrażenie, że na Gran Canarii czas z mniejszą liczbą turystów na wyspie wykorzystuje się na wzmożone remonty. Może to dodatkowo skutkować ograniczonym dostępem do niektórych miejsc.

Jest jednak kilka zasad i ograniczeń, które są istotne również dla turystów. Zależą bezpośrednio od poziomu, na którym znajduje się wyspa:

El nivel 1 (poziom 1.)

  • nie ma ograniczeń w przemieszczaniu się w nocy
  • restauracje zamykane są nie później niż o 3:00 (w nocy)
  • przy jednym stoliku w restauracji nie może znajdować się więcej niż 12 osób

El nivel 2 (poziom 2.)

  • nie ma ograniczeń w przemieszczaniu się w nocy
  • restauracje zamykane są nie później niż o 02:00 (w nocy)
  • przy jednym stoliku w restauracji nie może znajdować się więcej niż 8 osób
  • w autobusach miejskich zapełnienie nie może przekraczać 50%

El nivel 3 (poziom 3.)

  • nie ma ograniczeń w przemieszczaniu się w nocy
  • restauracje zamykane są nie później niż o 01:00 (w nocy)
  • przy jednym stoliku w restauracji nie może znajdować się więcej niż 6 osób
  • w autobusach miejskich zapełnienie nie może przekraczać 50%
  • plaże nie mogą być zapełnione bardziej niż w 50%

El nivel 4 (poziom 4.)

  • nie ma ograniczeń w przemieszczaniu się w nocy
  • restauracje zamykane są nie później niż o 01:00 (w nocy)
  • przy jednym stoliku w restauracji nie może znajdować się więcej niż 6 osób
  • w autobusach miejskich zapełnienie nie może przekraczać 33%
  • plaże nie mogą być zapełnione bardziej niż w 50%

Aktualnie, poszczególne wyspy znajdują się na następujących poziomach:

Poziom 1.

  • Lanzarote
  • La Gomera
  • La Palma
  • La Graciosa
  • El Hierro

Poziom 2.

  • Gran Canaria
  • Teneryfa

Poziom 3.

  • Fuerteventura

[NIEAKTUALNE] Wyspy Kanaryjskie z Polski na wakacje – podsumowanie

Na koniec, zgodnie z obietnicą, zamieszczamy krótkie podsumowane, jakie warunki należy spełnić, aby móc bez problemów pojechać na kanaryjskie wakacje.

Założenia:

  • wylot z Polski
  • nocleg w hotelu, hostelu, apartamencie lub dowolnym innym legalnym, oficjalnym miejscu noclegowym

Wymagania:

  • kod QR otrzymany po wypełnieniu formularza sanitarnego
  • bycie zdrowym (temperatura niższa niż 37,5)
  • posiadanie jednego z poniższych dokumentów poświadczających (nie dotyczy dzieci poniżej 6 roku życia):
    • negatywny test PCR, TMA, LAMP lub antygenowy, wykonany nie wcześniej niż 72h przed przyjazdem
    • pełne szczepienie przeciwko COVID-19 wykonane w ciągu ostatnich 12 miesięcy lub szczepienie pierwszą dawką wykonane nie wcześniej niż 4 miesiące, ale też nie później niż 15 dni przed przylotem
    • bycie ozdrowieńcem (ważne 6 miesięcy od choroby)

Ania Boczar

Uwielbia rozmowy w każdej formie w związku z tym to najczęściej ona odpowiada na Wasze maile, wiadomości oraz komentarze w mediach społecznościowych. Najlepiej czuje się poza domem więc lubuje się w częstych miejscach zamieszkania i odwiedzaniu nowych lokalizacji. Od czasu do czasu lubi wyskoczyć do teatru, najlepiej na dobry musical.

All stories by:Ania Boczar

Ania Boczar

Uwielbia rozmowy w każdej formie w związku z tym to najczęściej ona odpowiada na Wasze maile, wiadomości oraz komentarze w mediach społecznościowych. Najlepiej czuje się poza domem więc lubuje się w częstych miejscach zamieszkania i odwiedzaniu nowych lokalizacji. Od czasu do czasu lubi wyskoczyć do teatru, najlepiej na dobry musical.

All stories by:Ania Boczar