Wyspy Kanaryjskie a COVID-19. Jak dotrzeć i jakie obowiązują obostrzenia w czasach koronawirusa

Wyspy Kanaryjskie

Wyspy Kanaryjskie a COVID-19. Jak dotrzeć i jakie obowiązują obostrzenia w czasach koronawirusa

1920 1080 Ania Boczar

Ostatnia aktualizacja 3.06.2021

Koronawirus zmienił podróże w olbrzymim stopniu. Wiele krajów decyduje się na wprowadzenie obostrzeń, które mają przeciwdziałać rozwijającej się pandemii i wzrostowi zachorowań. Niestety ograniczenia te wpływają również na turystykę i chcąc podróżować do upragnionych kierunków, musimy dostosować się do lokalnych zasad. Nie inaczej ma się sprawa z podróżami na Wyspy Kanaryjskie. Najważniejsza informacja jest jednak taka, że podróż na Wyspy Kanaryjskie jest możliwa.

Główne obostrzenia związane z koronawirusem na wszystkich wyspach archipelagu są takie same. Oznacza to, że Teneryfa, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote, La Palma, La Gomera, El Hierro oraz La Graciosa mają takie same podstawowe restrykcje w związku z COVID-19. Różnice pomiędzy wyspami mogą wynikać z poziomu zagrożenia koronawirusem na danej wyspie. O tym, jakie restrykcje obowiązują na danym poziomie zarażeń, piszemy w dalszej części artykułu.

Sytuacja związana z koronawirusem jest bardzo dynamiczna. Wpływa to na częste zmiany zasad i obostrzeń. Wyspy Kanaryjskie nie są tu wyjątkiem, jednak nadal żyje się tu bardzo spokojnie, a ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu są nieporównywalnie mniejsze do większości europejskich krajów. Mieszkając na Gran Canarii jesteśmy na bieżąco ze zmianami obostrzeń i dlatego dość często dostajemy pytania o aktualne restrykcje. Postanowiliśmy nie ograniczać się jedynie do Instagram Stories i odpowiedzi na Wasze wiadomości prywatne, lecz stworzyliśmy tekst ze wszystkimi najważniejszymi obostrzeniami i dołożymy wszelkich starań, aby wpis ten był na bieżąco aktualizowany.

Duża część obostrzeń związanych z koronawirusem dotyczy dodatkowych wymagań, które trzeba spełnić chcąc wjechać na Wyspy Kanaryjskie. Poniżej opisujemy wszystkie wymagania, które trzeba spełniać aby móc na Kanary przylecieć i zameldować się w hotelu lub apartamencie.

Gdy już zdecydujecie się przylecieć na archipelag, sprawdźcie nasze inne wpisy dotyczące Wysp Kanaryjskich.

Kod QR

Na wjeździe do Hiszpanii (a więc również na Wyspy Kanaryjskie), wymagane jest okazanie personalnego kodu QR. Aby go otrzymać należy wypełnić formularz na hiszpańskiej stronie rządowej lub w aplikacji mobilnej SpTH. Wypełnianie formularza można rozpocząć w dowolnym momencie, ale zakończyć trzeba nie wcześniej niż 48h przed podróżą, m.in. ze względu na pytania o aktualny stan zdrowia.

Po przylocie na lotniskach mierzona jest temperatura. Pomiar ten odbywa się poprzez kamery termowizyjne lub termometry bezkontaktowe, a za gorączkę uznawana jest temperatura 37,5°C oraz wyższa. Osoby z podwyższoną temperaturą lub z innymi widocznymi objawami COVID-19 kierowane są na dodatkowe badania.

Radar Covid

Turyści muszą zainstalować i uruchomić aplikację mobilną Radar Covid. Co więcej, musi ona pozostać aktywna aż do 15 dni po opuszczeniu Wysp Kanaryjskich. Aplikacja dostępna jest zarówno w Google Play jak i w App Store.

Teoretycznie, aplikacja ta opiera się o Bluetooth i nie zbiera danych na temat lokalizacji. Rejestruje tylko bliskość i długość kontaktu z innymi użytkownikami. Na podstawie tych danych ma nas poinformować, gdy okaże się, że mieliśmy kontakt z osobą zakażoną koronawirusem.

Jednocześnie każdy użytkownik aplikacji jest zobowiązany do podania informacji o swoim ewentualnym zakażeniu.

Testy na koronawirusa wymagane przez Hiszpanię

Przekraczając granicę Hiszpanii drogą lotniczą lub morską potrzebny jest negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, jeżeli wjazd ma miejsce z regionu podwyższonego ryzyka. Aktualna, pełna lista tych krajów znajduje się w pliku PDF na stronie hiszpańskiego Ministerstwa Zdrowia. Na dzień dzisiejszy większość krajów, w tym Polska, jest na liście podwyższonego ryzyka.

Jakie testy na koronawirusa są akceptowane? Aby wjechać do Hiszpanii, należy okazać negatywny wynik testu RT-PCR lub wykonanego innymi technikami molekularnymi do wykrywania wirusowego RNA o równoważnej niezawodności (są to np. TMA, czy RT-LAMP). Dzieci, które nie ukończyły 6 roku życia są zwolnione z obowiązku wykonywania testów.

Zaświadczenie potwierdzające negatywny wynik pod kątem zakażenia koronawirusem można okazać zarówno w formie papierowej jak i cyfrowej. Najlepiej, żeby było wydane w języku hiszpańskim lub/i angielskim. Dodatkowo, na zaświadczeniu musi pojawić się:

 • data i godzina badania,
 • dane osobowe podróżującego,
 • numer dokumentu tożsamości (paszport lub dowód osobisty – ważne by był to ten sam dokument, który podacie w formularzu pozwalającym na wygenerowanie kodu QR),
 • oznaczenie i dane kontaktowe do ośrodka medycznego wykonującego test,
 • zastosowaną technikę badania,
 • negatywny wynik obecności koronawirusa.

Test pod kątem COVID należy wykonać nie wcześniej niż 72h przed przyjazdem. Za brak dokumentu potwierdzającego negatywny wynik grożą kary pieniężne.

Testy na koronawirusa wymagane przez Wyspy Kanaryjskie

Wyspy Kanaryjskie, z uwagi na dość niski poziom zarażeń koronawirusem a ciągle rosnące liczby chorych w lądowej Europie, wprowadziły obowiązek okazania negatywnego wyniku testu przy meldunku, jeszcze zanim test stał się warunkiem wjazdu do Hiszpanii. Test przy meldunku dotyczy wszystkich, którzy ukończyli 6 rok życia i przybywają spoza archipelagu. Obejmuje więc również osoby przylatujące z innych części Hiszpanii oraz regionów, w których przyrost zachorowań jest niższy. Jeśli przybywacie z rejonów, dla których test PCR (lub inny wykonany technikami molekularnymi do wykrywania wirusowego RNA) jest niezbędny do wjazdu do Hiszpanii, przy meldunku możecie okazać wynik właśnie tego testu. W pozostałych sytuacjach meldując się w hotelu lub apartamencie możecie okazać test antygenowy.

Na zaświadczeniu, na którym widnieje negatywny wynik testu antygenowego powinny znaleźć się również takie informacje, jak data i godzina badania, zastosowana technika, dane osobowe podróżującego, oznaczenie i dane kontaktowe do ośrodka medycznego wykonującego test oraz, oczywiście, negatywny wynik testu. Badanie należy wykonać nie wcześniej niż 72h przed przyjazdem na Wyspy Kanaryjskie. Dokument z wynikiem najlepiej mieć w języku hiszpańskim lub angielskim.

Wyspy Kanaryjskie chciałyby akceptacji testu antygenowego przy wjeździe na archipelag z dowolnego miejsca. Również z „rejonów wysokiego ryzyka”. Na ten moment jednak nic nie wskazuje na to, żeby hiszpański rząd wydał zgodę na odstępstwo.

Podsumowując – jeśli przylatujesz z Polski i spełniasz warunki wjazdu na teren Hiszpanii, automatycznie spełniasz również wymogi kanaryjskie.

Obowiązek noszenia maseczek na Wyspach Kanaryjskich

Obowiązek zakrywania nosa i ust to w zasadzie jedyna bezpośrednia restrykcja dotykająca turystów odwiedzających archipelag. Wyspy Kanaryjskie kierują się dość prostą logiką w tej kwestii. Maseczkę trzeba nosić zawsze w przestrzeni miejskiej – na ulicy, w parku, na deptaku itp.

Tym sposobem np. podczas spaceru po mieście, maseczka musi zawsze zasłaniać usta i nos. Jeśli jednak znajdujemy się „w naturze”, to maseczki mieć nie trzeba, pod warunkiem, że nie ma tam ludzi i można zachować bezpieczny dystans. Idąc na trekking, w miejsce gdzie nie ma ludzi, obowiązku trzymania maski na twarzy nie ma. Musimy ją natomiast mieć w gotowości, na wypadek gdybyśmy spotkali kogoś po drodze. Spacerując w rejonach gdzie nie ma ludzi (nawet idąc drogą asfaltową, a nie górskim szlakiem), jeśli jesteśmy tam sami (samochodów nie liczymy 😅), to możemy nie mieć maseczki.

Maseczki na plaży

Osobnym tematem jest plaża, która ma swoje własne zasady 😉 Leżąc na kocu nie trzeba mieć maseczki. W wodzie także nie a takiego wymogu. Jednak spacerując plażą, zwykle powinniśmy mieć maseczkę na twarzy. Odstępstwem są tu momenty, gdy na plaży jesteśmy sami, wtedy mamy prawo odsłonić nos i usta. Analogiczne zasady dotyczą basenów.

Maseczki a uprawianie sportów

Wyjątek jest jeszcze jeden i jest nim uprawianie sportów. Jeśli biegacie po ulicach miasta (niekoniecznie za uciekającym autobusem 😅), to możecie to robić bez maseczki. Jednak temat gier i zabaw na plaży jest już nieco dyskusyjny. Jeśli grając w piłkę możecie zachować odstęp, to spoko. Jeżeli jednak na plaży jest tłoczno i trudno o ten odstęp, to z informacji, jakie uzyskaliśmy na posterunku policji, wiele zależeć może od interpretacji przepisów przez policjanta patrolującego teren 🤷‍♀️

Maseczki w restauracjach

W restauracjach panuje zasada, że maska musi pozostać na twarzy przez cały czas pobytu, z małą przerwą na jedzenie posiłku. Niemniej z naszych obserwacji wynika, że w większości miejsc jest to martwy przepis. Nie zwracają na niego uwagi ani klienci ani restauracje.

Kontynuacja artykułu poniżej… ⬇

Jak przygotować się do podróży?

Przeczytaj podręcznik podróżnika, który krok po kroku przygotuje Cię do wyjazdu. Nieważne czy planujesz podróż z biletem w jedną stronę, kilkumiesięczną pracę zdalną pod palmami czy po prostu długi urlop - ten poradnik jest dla Ciebie.

Dzięki niemu oszczędzisz czas, nerwy i... pieniądze.

Zobacz e‑book
Z biletem w jedną stronę - telefon i Kindle

Inne obostrzenia związane z koronawirusem na Wyspach Kanaryjskich

Pozostałe restrykcje związane z koronawirusem różnią się od “poziomu” na jakim znajduje się dana wyspa. Poziomy są cztery (el nivel 1, 2, 3 lub 4), a to na którym jest wyspa zależy od aktualnej sytuacji epidemicznej i statystyk związanych z przyrostem liczby chorych na COVID-19. Poziom 1 oznacza najmniejsze ograniczenia w codziennym życiu, a poziom 4 największe.

Jako turyści, w zdecydowanie większym stopniu niż bezpośrednie ograniczenia, odczujecie pewnie skutki ogólnych obostrzeń, które dotykają lokalne przedsiębiorstwa. Ze względu na brak popytu, ograniczają oni dostęp do różnego rodzaju usług. Zamknięte są niektóre hotele, czy restauracje, ograniczony jest też dostęp do części atrakcji. Ponadto wiele ze zorganizowanych wycieczek nie odbywa się codziennie.

Mamy wrażenie, że na Gran Canarii czas z mniejszą liczbą turystów na wyspie wykorzystuje się na wzmożone remonty. Może to dodatkowo skutkować ograniczonym dostępem do niektórych miejsc.

Jest jednak kilka zasad i ograniczeń, które są istotne również dla turystów. Zależą bezpośrednio od poziomu, na którym znajduje się wyspa:

El nivel 1 (poziom 1.)

 • nie ma ograniczeń w przemieszczaniu się w nocy
 • restauracje zamykane są nie później niż o 1:00 (w nocy)
 • przy jednym stoliku w restauracji nie może znajdować się więcej niż 10 osób

El nivel 2 (poziom 2.)

 • nie ma ograniczeń w przemieszczaniu się w nocy
 • restauracje zamykane są nie później niż o 00:00
 • przy jednym stoliku w restauracji nie może znajdować się więcej niż 6 osób
 • w autobusach miejskich zapełnienie nie może przekraczać 50%

El nivel 3 (poziom 3.)

 • nie ma ograniczeń w przemieszczaniu się w nocy
 • restauracje zamykane są nie później niż o 23:00
 • w restauracjach można korzystać tylko ze stolików znajdujących się na zewnątrz (w ogródkach lub na tarasach)
 • przy jednym stoliku w restauracji nie może znajdować się więcej niż 4 osoby
 • w autobusach miejskich zapełnienie nie może przekraczać 50%
 • poziom zapełnienia centrów handlowych nie może przekraczać 33%
 • plaże nie mogą być zapełnione bardziej niż w 50% i nie można się na nich gromadzić w więcej niż w 4 osoby
 • mogą występować ograniczenia w poruszaniu się między wyspami – aktualnie rząd Wysp Kanaryjskich (po zakończeniu stanu alarmowego w Hiszpanii) próbuje podtrzymać przepis aby turyści chcący podróżować pomiędzy wyspami, z których przynajmniej jedna jest na poziomie 3. lub 4. musieli posiadać negatywny wynik testu PCR, TMA lub antygenowego, wykonany nie wcześniej niż 72h przed planowaną podróżą między wyspami; sprawa jest nierozstrzygnięta ale też żadna z wysp nie ma tak wysokich poziomów zarażeń, aby w ogóle łapać się w te przepisy

El nivel 4 (poziom 4.)

 • nie można gromadzić się w więcej niż 2 osoby
 • sklepy, restauracje i inne miejsca usługowe muszą zostać zamknięte nie później niż o 18:00
 • nie ma ograniczeń w przemieszczaniu się w nocy
 • restauracje mogą realizować zamówienia “na miejscu” tylko w ogródkach i nie później niż do godziny 18:00 oraz “na wynos” do godziny 22:00 (ograniczenia te nie dotyczą restauracji przyhotelowych, ale te mogą obsługiwać jedynie gości hotelu)
 • w autobusach miejskich zapełnienie nie może przekraczać 50%
 • poziom zapełnienia centrów handlowych nie może przekraczać 25%
 • plaże nie mogą być zapełnione bardziej niż w 50%
 • mogą występować ograniczenia w poruszaniu się między wyspami – aktualnie rząd Wysp Kanaryjskich (po zakończeniu stanu alarmowego w Hiszpanii) próbuje podtrzymać przepis aby turyści chcący podróżować pomiędzy wyspami, z których przynajmniej jedna jest na poziomie 3. lub 4. musieli posiadać negatywny wynik testu PCR, TMA lub antygenowego, wykonany nie wcześniej niż 72h przed planowaną podróżą między wyspami; sprawa jest nierozstrzygnięta ale też żadna z wysp nie ma tak wysokich poziomów zarażeń, aby w ogóle łapać się w te przepisy

Aktualnie, poszczególne wyspy znajdują się na następujących poziomach:

Poziom 1.

 • Gran Canaria
 • La Gomera
 • La Palma
 • Fuerteventura
 • El Hierro

Poziom 2.

 • Teneryfa
 • Lanzarote
 • La Graciosa

Na Wyspach Kanaryjskich są inne ograniczenia niż w Hiszpanii

Na koniec chcemy zaznaczyć, że Wyspy Kanaryjskie są autonomiczną częścią Hiszpanii. Choć podlegają hiszpańskiemu prawu, to jednak niektóre zasady mogą się różnić. Bez względu na to, czy przyjeżdżacie do lądowej części Hiszpanii, czy na Kanary, trzeba wypełnić deklarację wjazdową i okazać kod QR. Dodatkowo przylatując z kraju podwyższonego ryzyka trzeba też pochwalić się negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa. Jednak w przeciwieństwie do lądowej części, na Wyspach Kanaryjskich nie ma większych ograniczeń w poruszaniu się, a życie toczy się nadal spokojnym, kanaryjskim tempem. Miejcie to na uwadze widząc kolejne wiadomości o przepisach i ograniczeniach w lądowej Hiszpanii.

Ania Boczar

Uwielbia rozmowy w każdej formie w związku z tym to najczęściej ona odpowiada na Wasze maile, wiadomości oraz komentarze w mediach społecznościowych. Najlepiej czuje się poza domem więc lubuje się w częstych miejscach zamieszkania i odwiedzaniu nowych lokalizacji. Od czasu do czasu lubi wyskoczyć do teatru, najlepiej na dobry musical.

All stories by:Ania Boczar
Leave a Reply

Ania Boczar

Uwielbia rozmowy w każdej formie w związku z tym to najczęściej ona odpowiada na Wasze maile, wiadomości oraz komentarze w mediach społecznościowych. Najlepiej czuje się poza domem więc lubuje się w częstych miejscach zamieszkania i odwiedzaniu nowych lokalizacji. Od czasu do czasu lubi wyskoczyć do teatru, najlepiej na dobry musical.

All stories by:Ania Boczar