Wyspy Kanaryjskie a COVID-19. Jak dotrzeć i jakie obowiązują obostrzenia w czasach koronawirusa

Wyspy Kanaryjskie

Wyspy Kanaryjskie a COVID-19. Jak dotrzeć i jakie obowiązują obostrzenia w czasach koronawirusa

1920 1080 Ania Boczar

Koronawirus zmienił podróże w olbrzymim stopniu. Wiele krajów decyduje się na wprowadzenie obostrzeń, które mają przeciwdziałać rozwijającej się pandemii i wzrostowi zachorowań. Niestety ograniczenia te wpływają również na turystykę i chcąc podróżować do upragnionych kierunków, musimy dostosować się do lokalnych zasad. Nie inaczej ma się sprawa z podróżami na Wyspy Kanaryjskie.

Główne obostrzenia związane z koronawirusem na wszystkich wyspach archipelagu są takie same. Oznacza to, że Teneryfa, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote, La Palma, La Gomera, El Hierro oraz La Graciosa mają takie same podstawowe restrykcje. Różnice pomiędzy wyspami mogą wynikać jedynie z tego, że w danym momencie, na danej wyspie następuje wzrost przypadków zakażeń koronawirusem. Wyspy ze strefy czerwonej i żółtej zazwyczaj mają dodatkowe restrykcje, które są regularnie zmieniane przez lokalny rząd.

Sytuacja związana z koronawirusem jest bardzo dynamiczna. Wpływa to na częste zmiany zasad i obostrzeń. Wyspy Kanaryjskie nie są tu wyjątkiem. Mieszkając na Gran Canarii jesteśmy z tymi zmianami na bieżąco i dlatego dość często dostajemy pytania o aktualne restrykcje. Postanowiliśmy nie ograniczać się jedynie do Instagram Stories i odpowiedzi na Wasze wiadomości prywatne, lecz stworzyliśmy tekst z wszystkimi najważniejszymi obostrzeniami i dołożymy wszelkich starań, aby wpis ten był na bieżąco aktualizowany.

Ostatnia aktualizacja 07.01.2021

Duża część obostrzeń związanych z koronawirusem dotyczy dodatkowych wymagań, które trzeba spełnić chcąc wjechać na Wyspy Kanaryjskie. Poniżej opisujemy wszystkie wymagania, które trzeba spełniać aby móc na Kanary przylecieć i móc zamaledować się w hotelu lub apartamencie.

Gdy już zdecydujecie się przylecieć na archipelag, sprawdźcie nasze inne wpisy dotyczące Wysp Kanaryjskich.

Kod QR

Na wjeździe do Hiszpanii (a więc również na Kanary), wymagane jest okazanie personalnego kodu QR. Aby go otrzymać należy wypełnić formularz na hiszpańskiej stronie rządowej lub w aplikacji mobilnej SpTH. Wypełnianie formularza można rozpocząć w dowolnym momencie, ale zakończyć trzeba nie wcześniej niż 48h przed podróżą, m.in. ze względu na pytania o aktualny stan zdrowia.

Po przylocie na lotniskach mierzona jest temperatura. Pomiar ten odbywa się poprzez kamery termowizyjne lub termometry bezkontaktowe, a za gorączkę uznawana jest temperatura 37,5°C oraz wyższa. Osoby z podwyższoną temperaturą lub z innymi widocznymi objawami COVID-19 kierowane są na dodatkowe badania.

Radar Covid

Turyści muszą zainstalować i uruchomić aplikację mobilną Radar Covid. Co więcej, musi ona pozostać aktywna aż do 15 dni po opuszczeniu Wysp Kanaryjskich. Aplikacja dostępna jest zarówno w Google Play jak i w App Store.

Teoretycznie aplikacja ta opiera się o Bluetooth i nie zbiera danych na temat lokalizacji. Rejestruje tylko bliskości i długości kontaktu z innymi użytkownikami. Na podstawie tych danych ma nas poinformować, gdy okaże się, że mieliśmy kontakt z osobą zakażoną koronawirusem.

Jednocześnie każdy użytkownik aplikacji jest zobowiązany do podania informacji o swoim ewentualnym zakażeniu.

Testy na Kanarach

To jaki dokładnie test będzie wymagany przy wjeździe na Wyspy Kanaryjskie zależy od tego skąd przyjeżdżasz. Osoby przyjeżdżające z krajów o wysokim wskaźniku zachorowań powinny zapoznać się z wymaganiami określonymi przez rząd hiszpański. Pozostali (w tym osoby przyjeżdżające z lądowej Hiszpanii) powinni zapoznać się z wymaganiami rządu kanaryjskiego.

 

Co prawda jakiś czas temu Wyspy Kanaryjskie zaakceptowały szybkie testy antygenowe, jednak rząd hiszpański nie popiera tej decyzji i zwrócił się do linii lotniczych z prośbą o niewpuszczanie na pokład samolotów osób niespełniających wymagań niezbędnych do wjechania na teren Hiszpanii.

Temat akceptowania różnych testów przez rząd hiszpański i rząd kanaryjski to dobry temat na telenowelę. Zdarza się, że sytuacja potrafi się zmieniać nawet kilka razy w tygodniu. Jednak od dłuższego czasu rząd hiszpański pozostaje nieugięty. Polecamy więc zapoznanie się z wymaganiami dotyczącymi wjazdu określanymi przez rząd hiszpański. W przeciwnym razie musicie liczyć się z ewentualnymi komplikacjami w dotarciu na wyspy. Przykładowo, linia lotnicza może odmówić Wam wejścia na pokład.

Testy wymagane przez Hiszpanię

Wjeżdżając do Hiszpanii drogą lotniczą lub morską z krajów należących do Unii Europejskiej lub do krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które określić można jako „regiony wysokiego ryzyka” (regiony oznaczone kolorem czerwonym lub szarym na mapie stworzonej przez UE) trzeba okazać negatywny wynik testu RT-PCR lub wykonanego innymi technikami molekularne do wykrywania wirusowego RNA o równoważnej niezawodności (są to np. TMA, czy RT-LAMP). Wyjątkiem są jedynie dzieci, które nie ukończyły 6 roku życia – one nie muszą wykonywać testów.

Zaświadczenie potwierdzające negatywny wynik pod kątem zakażenia koronowirusem można okazać zarówno w formie papierowej jak i cyfrowej. Ważne, żeby było w języku hiszpańskim lub/i angielskim. Dodatkowo na zaświadczeniu musi pojawić się: data i godzina badania, dane osobowe podróżującego oraz numer dokumentu tożsamości (paszport lub dowód osobisty – ważne by był to ten sam dokument, który podajecie w formularzu pozwalającym na wygenerowanie kodu QR), oznaczenie i dane kontaktowe do ośrodka medycznego wykonującego test oraz oczywiście negatywny wynik.

Test pod kątem COVID należy wykonać nie wcześniej niż 72h przed przyjazdem. Za brak dokumentu potwierdzającego negatywny wynik grożą kary pieniężne.

Testy wymagane przez Wyspy Kanaryjskie

Kanary, z uwagi na dość niski poziom zarażeń koronawirusem a ciągle rosnące liczby chorych w lądowej Europie, wprowadziły obowiązek okazania negatywnego wyniku testu przy meldunku, jeszcze zanim test stał się warunkiem wjazdu do Hiszpanii. Test przy meldunku dotyczy wszystkich, którzy ukończyli 6 rok życia i przybywają spoza archipelagu. Obejmuje więc również osoby przylatujące z innych części Hiszpanii oraz regionów, w których wzrost zachorowań jest niższy (czyli kolor zielony i pomarańczowy na mapie). Jeśli przybywacie z rejonów, dla których test PCR (lub inny wykonany technikami molekularnymi do wykrywania wirusowego RNA) jest niezbędny do wjazdu do Hiszpanii, przy meldunku możecie okazać ten dokument. W pozostałych przypadkach meldując się w hotelu lub apartamencie możecie okazać test antygenowy.

Na zaświadczeniu, na którym widnieje negatywny wynik testu antygenowego powinny znaleźć się również takie informacje, jak data i godzina badania, dane osobowe podróżującego oraz oznaczenie i dane kontaktowe do ośrodka medycznego wykonującego test. Badanie należy wykonać nie wcześniej niż 72h przed przyjazdem na Kanary. Dokument z wynikiem powinien być w języku hiszpańskim lub angielskim.

Jeżeli rejon, z którego przybywacie nie jest objęty obowiązkowymi testami PCR, możecie wjechać na Wyspy Kanaryjskie bez testu. Musicie jednak na własny koszt wykonać badanie pod kątem koronawirusa zaraz po przyjeździe. Jeżeli przyjedziecie w godzinach nocnych, dostaniecie dostęp do swojego pokoju. Niemniej do czasu wykonania testu potwierdzającego brak koronawirusa w organizmie, musicie przebywać w izolacji we własnym pokoju lub mieszkaniu.

Wyspy Kanaryjskie chciałyby akceptacji testu antygenowego przy wjeździe na archipelag z dowolnego miejsca. Również z „rejonów wysokiego ryzyka”. Na ten moment jednak nic nie wskazuje na to, żeby hiszpański rząd wydał zgodę na odstępstwo.

Obowiązek noszenia maseczek na Wyspach Kanaryjskich

Obowiązek zakrywania nosa i ust to w zasadzie jedyna bezpośrednia restrykcja dotykająca turystów odwiedzających archipelag. Wyspy Kanaryjskie kierują się dość prostą logiką w tej kwestii. Maseczka trzeba nosić zawsze w przestrzeni miejskiej – na ulicy, w parku, na deptaku itp.

Tym sposobem np. podczas spaceru po mieście, maseczka musi zawsze zasłaniać usta i nos. Jeśli jednak znajdujemy się „w naturze”, to maseczki mieć nie trzeba, pod warunkiem, że nie ma tam ludzi i można zachować bezpieczny dystans. Idąc na trekking, w miejsce gdzie nie ma ludzi, obowiązku trzymania maski na twarzy nie ma. Musimy ją natomiast mieć w gotowości, na wypadek gdybyśmy spotkali kogoś po drodze. Spacerując w rejonach gdzie nie ma ludzi (nawet idąc drogą asfaltową, a nie górskim szlakiem), jeśli jesteśmy tam sami (samochodów nie liczymy 😅), to możemy nie mieć maseczki.

Maseczki na plaży

Osobnym tematem jest plaża, która ma swoje własne zasady 😉 Leżąc na kocu nie trzeba mieć maseczki. W wodzie także nie a takiego wymogu. Jednak spacerując plażą, zwykle powinniśmy mieć maseczkę na twarzy. Odstępstwem są tu momenty, gdy na plaży jesteśmy sami, wtedy mamy prawo odsłonić nos i usta. Analogiczne zasady dotyczą basenów.

Maseczki a uprawianie sportów

Wyjątek jest jeszcze jeden i jest nim uprawianie sportów. Jeśli biegacie po ulicach miasta (i nie chodzi tu o bieg za uciekającym autobusem 😅), to możecie to robić bez maseczki. Jednak temat gier i zabaw na plaży jest już nieco dyskusyjny. Jeśli grając w piłkę możecie zachować odstęp, to spoko. Jeżeli jednak na plaży jest tłoczno i trudno o ten odstęp, to z informacji, jakie uzyskaliśmy na posterunku policji, wiele zależeć może od interpretacji przepisów przez policjanta patrolującego teren 🤷‍♀️

Maseczki w restauracjach

W restauracjach panuje zasada, że maska musi pozostać na twarzy przez cały czas pobytu, z małą przerwą na jedzenie posiłku. Niemniej z naszych obserwacji wynika, że w większości miejsc jest to martwy przepis. Nie zwracają na niego uwagi ani klienci ani restauracje. Jak patrzy na to policja? Tego nie wiemy.

Pozostałe restrykcje związane z koronawirusem

Pozostałe restrykcje związane z koronawirusem często różnią się w zależności od wyspy i od ilości zakażeń aktualnie tam występującej. Jeśli wyspa notuje duże wzrosty i znajduje się w strefie czerwonej (semáforo rojo) lub żółtej (semáforo amarillo) możecie spotkać się z większymi ograniczeniami dotyczącymi zgromadzeń (nawet do 4 osób), ograniczeniami w wychodzeniu z domu w godzinach nocnych (między 23:00 a 6:00), z limitami w zapełnieniach transportu publicznego, czy lokali gastronomicznych.

Jednak w zdecydowanie większym stopniu, niż bezpośrednie ograniczenia, odczujecie pewnie skutki ogólnych obostrzeń, które dotykają lokalne przedsiębiorstwa. Ze względu na brak popytu, ograniczają oni dostęp do różnego rodzaju usług. Zamknięte są niektóre hotele, czy restauracje, ograniczony jest też dostęp do części atrakcji. Ponadto wiele ze zorganizowanych wycieczek nie odbywa się codziennie.

Mamy wrażenie, że na Gran Canarii czas z mniejszą liczbą turystów na wyspie wykorzystuje się na wzmożone remonty. Może to dodatkowo skutkować ograniczonym dostępem do niektórych miejsc.

Prawo na Kanarach a prawo w Hiszpanii

Warto jeszcze zaznaczyć, że Wyspy Kanaryjskie są autonomiczną częścią Hiszpanii. Choć podlegają hiszpańskiemu prawu, to jednak niektóre zasady mogą się różnić. Bez względu na to, czy przyjeżdżacie do lądowej części Hiszpanii, czy na Kanary, trzeba wypełnić deklarację wjazdową i okazać kod QR. Dodatkowo przylatując z kraju podwyższonego ryzyka trzeba też pochwalić się negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa. Jednak w przeciwieństwie do lądowej części, na Wyspach Kanaryjskich nie ma np. ograniczeń w poruszaniu się.

Ania Boczar

Uwielbia rozmowy w każdej formie w związku z tym to najczęściej ona odpowiada na Wasze maile, wiadomości oraz komentarze w mediach społecznościowych. Najlepiej czuje się poza domem więc lubuje się w częstych miejscach zamieszkania i odwiedzaniu nowych lokalizacji. Od czasu do czasu lubi wyskoczyć do teatru, najlepiej na dobry musical.

All stories by:Ania Boczar
Leave a Reply

Ania Boczar

Uwielbia rozmowy w każdej formie w związku z tym to najczęściej ona odpowiada na Wasze maile, wiadomości oraz komentarze w mediach społecznościowych. Najlepiej czuje się poza domem więc lubuje się w częstych miejscach zamieszkania i odwiedzaniu nowych lokalizacji. Od czasu do czasu lubi wyskoczyć do teatru, najlepiej na dobry musical.

All stories by:Ania Boczar

Privacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other