fbpx

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Słowenii

Alpy Julijskie w Parku Narodowym Triglav w Słowenii

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Słowenii

1920 1080 Grzesiek Boczar

Dlaczego Słowenia przez lata nie była popularnym kierunkiem podróżniczym? Może przez to, że niewiele dalej jest Chorwacja, która kojarzy się z pięknym morzem? Może dlatego, że pod górską turystykę to Austria i Włochy zbudowały sobie lepszy PR? A może powodem jest to, że w Polsce Słowienia powszechnie kojarzy się ze… Słowacją? Przecież nawet flagi mają podobne.

Na szczęście, coraz częściej w kraju nad Wisłą Słowenia kojarzona jest z czystym powietrzem, niesamowitym kolorem rzek i wysokimi górami. Wzbudza również coraz większe zainteresowanie jako kierunek podróży. Jeśli i Wam przyjdzie do głowy odwiedzić ten jeden z bardziej niedocenianych krajów Europy, zebraliśmy dla Was garść przydatnych informacji. Z tego artykułu dowiedzie się, co warto wiedzieć przed wyjazdem do Słowenii.

Podstawowe informacje

🇪🇺 Słowenia jest jednym z krajów członkowskich Unii Europejskiej.

💶 Oficjalną walutą jest Euro.

👄 Urzędowym językiem jest słoweński.

🕑 Znajduje się w strefie czasowej UTC+1 (tej samej co Polska) i używa podziału na czas letni oraz zimowy.

🏙 Stolicą jest Lublana.

🚘 Obowiązuje ruch prawostronny.

Jeśli oprócz informacji o Słowenii ciekawi Was, jak można ciekawie spędzić tu czas, przeczytajcie relację z naszej podróży po Słowenii.

Położenia i geografia kraju

Słowenia to stosunkowo niewielki, europejski kraj. Powierzchnia 20 273 km² czyni go ponad piętnastokrotnie mniejszym od Polski. Słowenia graniczy z Włochami, Austrią, Węgrami oraz Chorwacją. Posiada dostęp do Morza Adriatyckiego, jednak może pochwalić się dość symboliczną, bo krótszą niż 50 km, linią brzegową.

Większość powierzchni kraju jest zalesiona. Słowenia może pochwalić się również interesującym ukształtowaniem terenu. Jest to zauważalne zwłaszcza w północno-zachodnich obszarach kraju. Tam też znaleźć można Alpy Julijskie, będące górską etykietą Słowenii.

Alpy Julijskie w Parku Narodowym Triglav w Słowenii

Nie jest to kraj wielkich miast. Najliczniej zamieszkana jest oczywiście stolica, której liczba mieszkańców jest mniejsza niż 300 000 (285,604 wg danych z 2021 r.). Drugi w rankingu Maribor nie ma ich nawet 100 000 (97,019 wg danych z 2021 r.).

Jak dojechać z Polski

Choć da się znaleźć połączenia lotnicze np. między Warszawą a Lublaną, większość podróżujących decyzuje się jednak na podróż własnym środkiem transportu. Najpopularniejsze drogi z Polski do Słowenii wiodą przez Czechy i Austrię lub Słowację i Węgry. My, podczas podróży w 2021 roku postawiliśmy na pierwszy z wariantów i to o nim możemy Wam nieco więcej powiedzieć.

Przejazd przez Czechy i Austrię jest przyjemny i sprawny, przynajmniej w momencie, gdy porusza się autostradami. W takim wypadku, czas potrzebny do pokonania trasy, to około 8-9 godzin. W obu krajach aby korzystać z sieci płatnych dróg należy wyposażyć się w winietę.

Czeską winietę kupić można online lub na stacji paliw tuż za granicą. Sami zdecydowaliśmy się na zakup online i wszystko przebiegło sprawnie. W chwili publikacji artykułu (wrzesień 2021) ceny winiet to 310 CZK za 10 dni lub 440 CZK za 30 dni. Możecie też sami sprawdzić aktualne ceny.

Austriacką elektroniczną winietę również można nabyć online ALE trzeba to zrobić z wyprzedzeniem. Zaczyna ona bowiem obowiązywać nie wcześniej niż 18 dni po zakupie. Ze względu na to, nam wygodniej było wyposażyć się w tradycyjną, naklejaną winietę na przygranicznej stacji. Przy niektórych granicach znajdują się również automaty, w których można wykupić elektroniczną winietę, obowiązującą już od momentu zakupu. Koszt winiety jest taki sam dla formy elektronicznej i fizycznej. W chwili publikacji artykułu (wrzesień 2021) ceny winiet to 9,50 EUR za 10 dni lub 27,80 EUR za 2 miesiące.

Ruch drogowy i winiety

Ruch w Słowenii odbywa się w sposób raczej uporządkowany, a kultura jazdy jest na niezłym poziomie. Najmniej przyjemnie jeździ się po obwodnicy Lublany, gdzie nie tylko zwiększa się natężenie ruchu, ale też odczuwać można wyjątkowy pośpiech wśród kierowców.

Słowenia udostępnia rozwiniętą sieć płatnych dróg. Nie spotkacie jednak korków na bramkach, ponieważ płatności reguluje się poprzez zakup winiety na określony czas. Winietę najprościej kupić zaraz po przekroczeniu granicy, w specjalnym punkcie lub na stacji paliw. Ceny zależne są od czasu obowiązywania winiety oraz kategorii pojazdu. W chwili publikacji artykułu (wrzesień 2021) ceny winiet to 15 EUR za tydzień, lub 30 EUR za miesiąc. Więcej informacji na temat winiet oraz aktualne cenniki znajdziecie na stronie DARS. Poruszanie się darmowymi drogami jest również możliwe, jednak bardziej czasochłonne. Wybierając się w bardziej górskie rejony, trzeba być przygotowanym na kręte i dość wąskie drogi.

Popularne marki stacji benzynowych w Słowenii to m.in. OMV, Petrol czy MOL. W 2021 roku ceny paliw zbliżone są do tych, które znamy z Polski.

Latanie dronem

Dronowanie w Słowenii jest dozwolone na zasadach ogólnych prawa dronowego Unii Europejskiej. Poza podstawowymi zasadami dla danej kategorii lotu, należy przestrzegać zasad związanych z tzw. no-fly zones, czyli obszarami, gdzie wykonywanie operacji lotniczych jest zakazane. W sieci dostępna jest mapa obszarów zakazanych. Najpopularniejszym miejscem, w którym zabrania się poruszania dronem jest Park Narodowy Triglav.

Jezioro Jasna w Słowenii

Więcej szczegółów dotyczących lotów dronem oraz aktualne informacje znaleźć można na stronie Agencji Lotnictwa Cywilnego.

Czym przyciąga Słowenia

Słowenia, choć jest niewielkim krajem, ma do zaoferowania bardzo różnorodne krajobrazy. Na północy rozciągają się wysokie góry z najwyższym słoweńskim szczytem – Triglav. Dla kontrastu, południe kraju oferuje dostęp do Morza Adriatyckiego m.in. przez piękną plażę Moon Bay.

Wodę w Słowenii możecie znaleźć pod każdą postacią. Fani spokojnej tafli wody znajdą dla siebie liczne jeziora w tym popularne jezioro Bled i jezioro Bohinj. Poszukiwacze adrenaliny mogą wybrać rzeki takie, jak np. Socza, które nie tylko zachwycają kolorem, ale też umożliwiają takie atrakcje jak rafting czy kanioning. Można również wybrać się do źródła i zobaczyć skąd wypływa Socza oraz odwiedzić Rezerwat Zelenci i podziwiać, gdzie tworzy się rzeka Sawa. W dolinach rzek znajdują się też popularne wąwozy – Wąwóz Vintgar oraz Wąwóz Tolmin. Na sam koniec zostają jeszcze wodospady! Można w nich przebierać, a znaleźć wśród nich da się takie perełki, jak Wodospad Peričnik.

Wąwóz Tolmin w Słowenii

Dalej niezdecydowani? Zobaczcie nasze TOP 10 miejsc, które warto zobaczyć będąc w Słowenii.

Czym zaskakuje Słowenia

Bardzo dużo ludzi mówi dobrze po angielsku

Choć językiem urzędowym jest słoweński, zazwyczaj bez problemu można dogadać się po angielsku. Co ciekawe, zasada ta nie dotyczy tylko młodych osób, ale również tych w bardziej zaawansowanym wieku.

Nie jest tak tanio, jak w innych krajach Bałkanów

Nie liczcie na ceny, które możecie znać z Bośni i Hercegowiny czy Czarnogóry. Słowenia jest droga i cenowo bliżej jej do północnych Włoch, niż reszty Półwyspu Bałkańskiego.

W tym miejscu wkrótce pojawi się link do osobnego artykułu, dotyczącego kosztów podróży po Słowenii.

Dostęp do wody pitnej jest konstytucyjnym prawem

W Słowenii nie ma potrzeby kupowania wody butelkowej. Woda pitna (i to bardzo smaczna!) jest dostępna wszędzie – zarówno w domowych kranach, jak i publicznych dyspozytorach lub naturalnych źródłach. Słoweński parlament poszedł jednak o krok dalej i wpisał dostęp do pitnej wody dla wszystkich obywateli jako podstawowe prawo chronione konstytucją.

Zjawiskowy kolor wody

Zderzenie rzeczywistości ze zdjęciami na Instagramie potrafi być bolesne. Jeśli jednak oglądacie fotografie słoweńskich krajobrazów i spodziewacie się, że kolor wody jest dziełem odpowiednio ustawionych suwaków a programie graficznym, to na miejscu możecie się nieźle zaskoczyć. Tam woda naprawdę tak wygląda! Prym pod względem kolorów wiodą rzeki Socza i Sawa, których odcienie zmieniają się na przestrzeni kolejnych kilometrów swojego biegu.

To co, jedziecie? 🙂 Jeśli tak, łapcie inne artykuły, które napisaliśmy na temat Słowenii oraz rzućcie okiem na nasze zapisane relacje na Instagramie. Jeśli Wam się podobało, zostańcie z nami na dłużej – na Instagramie i Facebooku relacjonujemy na bieżąco nasze podróżnicze życie cyfrowych nomadów.

Grzesiek Boczar

Człowiek od zadań wszelakich i mózg projektu. Na co dzień dużo pisze - zaczynając od kodu (jak na programistę przystało), przez artykuły na bloga po treści do social mediów. Zdjęcia i filmy to też jego działka. Człowiek od researchu i planowania. Lubi rzucać się na głęboką wodę w tematy, których nie zna i zawsze zmierza do tego, żeby stać się w nich specjalistą.

All stories by:Grzesiek Boczar

Grzesiek Boczar

Człowiek od zadań wszelakich i mózg projektu. Na co dzień dużo pisze - zaczynając od kodu (jak na programistę przystało), przez artykuły na bloga po treści do social mediów. Zdjęcia i filmy to też jego działka. Człowiek od researchu i planowania. Lubi rzucać się na głęboką wodę w tematy, których nie zna i zawsze zmierza do tego, żeby stać się w nich specjalistą.

All stories by:Grzesiek Boczar