fbpx

Najciekawsze miejsca w Słowenii, nasze TOP 10

Jezioro Bled i zamek Bled w Słowenii

Najciekawsze miejsca w Słowenii, nasze TOP 10

1920 1080 Ania Boczar

Wybór rzeczy TOP zawsze jest trudny. Zwłaszcza, że biorąc na tapet najciekawsze miejsca w Słowenii, porównujemy ze sobą morze, rzeki, jeziora i… skocznię narciarską 😅 Zatem tworząc listę NAJ miejsc w Słowenii, ograniczyliśmy się do samego wyboru czołówki. Nie układamy ich w ranking.

W tym artykule wszystkie miejsca scharakteryzuję krótko by jedynie nieco Was zainspirować pokazując najciekawsze miejsca w Słowenii. Dużej części wymienionych tu miejsc poświęcimy odrębne artykuły, do których będziemy linkować, jak tylko się pojawią.

Skoro już we wstępie została wywołana do tablicy, to od niej zacznijmy. Oczywiście mowa tu o mamuciej skoczni narciarskiej Letalnica mieszczącej się w Planicy. Znana jest ona wszystkim fanom skoków narciarskich jako miejsce, w którym zazwyczaj kończy się sezon Pucharu Świata. Latem natomiast na skocznię można wejść za darmo, ale aby dostać się na górę, trzeba pokonać 1210 schodów (w jedną stronę). To dobre miejsce żeby przekonać się jaką trzeba mieć odwagę, by usiąść na belce i ruszyć. Tym bardziej, że na końcu rozbiegu prędkości są wyższe, niż ograniczenie poza terenem zabudowanym.

Letalnica, skocznia narciarska w Planicy w Słowenii

Dolina Soczy

Mówiąc o Dolinie Soczy mam na myśli przede wszystkim trekking z Małego Koryta Soczy do Wielkiego Koryta Soczy. Jest to prosta dość trasa, która umożliwia podążanie za nurtem tej wyjątkowej rzeki. Jej piękny kolor wody sprawia, że dolina ta musiała znaleźć się w naszym zestawieniu najbardziej polecanych miejsc w Słowenii. Spacer z pewnością docenicie w upalny dzień – powiew orzeźwiającego wiatru znad rzeki i drzewa dające cień na trasie, pozwalają odpocząć od wysokich temperatur.

Rzeka Socza w Słowenii

Rezerwat Zelenci

Przepiękny kolor wody czeka na Was również w Rezerwacie Zelenci. To właśnie tam zaczyna się formować rzeka Sawa. Jest ona najdłuższą słoweńską rzeką i płynie przez aż 4 kraje – Słowenię, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę oraz Serbię. Mieliśmy okazję pospacerować również dalej od jej źródła i tam też jest niesamowita, a czym dalej od źródła, tym woda cieplejsza. Wracając jednak do Rezerwatu Zelenci – słynie on przede wszystkim ze zbiornika wodnego o szmaragdowym kolorze. Rezerwat Zelenci jest zjawiskowy! Idealnie pasuje na listę „najciekawsze miejsca w Słowenii”.

Rezerwat Zelenci w Słowenii

Moon Bay

Spoiler alert – zmów będzie o cudownym kolorze wody. Wiem, że brzmi to trochę monotonnie, ale stanowczo nie jest monokolorystycznie. Woda w Słowenii mieni się w różnych odcieniach zieleni i błękitu. To piękno można dostrzec również na wybrzeżu. Wybrzeżu bardzo krótkim, bo krótszym niż 50 kilometrów, ale jednak wybrzeżu. Niestety, duża część plaż w Słowenii to, dosłownie, kawałek chodnika. Moon Bay jest inna, dzika, położona pośrodku natury i na tym polega jej wyjątkowość. Trzeba się odrobinę zmęczyć by tam dotrzeć, ale warto! 😍

Moon Bay w Słowenii

Jaskinie Szkocjańskie

Jesteśmy już prawie w połowie zestawienia więc na moment porzućmy wodne tematy i porozmawiajmy o jaskiniach. My wielkimi fanami jaskiń nie jesteśmy, ale tę, a w zasadzie cały zespół jaskiń, bardzo polecamy. Gdyby się dłużej zastanowić, to jednak od wodnych klimatów tu też całkiem nie uciekamy. Chyba największą atrakcją Jaskiń Szkocjańskich jest rzeka Reka i wiszący blisko 50 metrów nad nią most. Wnętrza jaskini Wam nie pokażemy, ponieważ w środku jest zakaz robienia zdjęć. To dodatkowa motywacja, żeby zobaczyć ją na własne oczy.

Wąwóz Vintgar

Mosty spotkacie również w Wąwozie Vintgar. To malowniczy wąwóz przez który wiedzie jednokierunkowa trasa wzdłuż rzeki o, jak zwykle, zjawiskowym kolorze. Mniej więcej w połowie pętli czeka na Was wodospad, a po nim musicie wybrać, jaką trasą wracacie na parking. Najbardziej polecana jest najdłuższa droga, gdyż to z niej można liczyć na najpiękniejsze widoki. Potwierdzamy! Faktycznie, te górskie krajobrazy to jest sztos.

Wąwóz Vintgar w Słowenii

Jezioro Bled

Z Wąwozu Vintgar tylko rzut beretem dzieli Was od Jeziora Bled, czyli chyba najpopularniejszego jeziora w Słowenii. Słynie ono przede wszystkim z fotogenicznej wysepki zlokalizowanej na jego terenie. Na wyspę można dopłynąć łódką, kajakiem, czy supem. Bardzo polecamy też obejrzeć wyspę oraz jezioro z góry. W tym celu nie trzeba uruchamiać drona – wystarczy udać się na punkt widokowy (np. Ojstrica).

Jezioro Bled i zamek Bled w Słowenii

Jezioro Bohinj

Kawałek za Jeziorem Bled czeka na Was inne, większe jezioro – Jezioro Bohinj. Choć nam całościowo bardziej spodobał się w Bled, to na pewno przy Jeziorze Boheńskim dużo łatwiej o dziką miejscówkę, którą można cieszyć się w samotności. To właśnie ten walor sprawił, że Jezioro Bohinj ląduje wśród najlepszych miejscówek w Słowenii. W północno-zachodniej jego części, nawet w wysokim sezonie da się znaleźć dzikie plaże (w tym FKK), które możecie mieć na wyłączność.

Jezioro Bohinj w Słowenii

Wodospad Peričnik

Po spokojnych jeziorach czas na bardziej szaloną wodę i wodospady. Zaczynamy od naszego zdecydowanego, wodospadowego numeru jeden w Słowenii. Jest nim Wodospad Peričnik. Trasa do niego jest krótka, ale dość stroma więc jeśli macie buty trekkingowe, to warto je ze sobą zabrać na ten spacer. Na niewielkiej wysokości czeka na Was punkt widokowy, z którego możecie wodospad podziwiać z dołu. Najlepsze zaczyna się jednak, gdy dotrzecie nieco dalej. Peričnik największe wrażenie robi bowiem, gdy przejdziecie się za nim, okrążając słup spadającej wody 😍

Wodospad Pericnik w Słowenii

Wodospad Rinka

Drugi wodospad, który wybraliśmy do tego zestawienia to Wodospad Rinka. Wycieczkę pod wodospad warto połączyć ze zwiedzaniem całej Logarskiej Doliny, na terenie której Rinka się znajduje. Jednak to właśnie on jest, według nas, największą atrakcją, jaka czeka na Was w tamtej okolicy. Wodospad możecie podziwiać z dołu, ale warto też wejść na taras okolicznej kawiarni – Orlovo Gnezdo i zobaczyć inną perspektywę.

Wodospad Rinka w Słowenii

Kolekcjonowanie słoweńskich perełek trwało u nas ponad dwa tygodnie. Przez ten czas zobaczyliśmy całkiem sporo, więc wybór nie był prosty, a z całej podróży przygotowaliśmy relację. Będzie nam miło, jeśli dołączycie do nas na Instagramie. Tam na bieżąco relacjonujemy nasze podróżnicze życie cyfrowych nomadów.

Ania Boczar

Uwielbia rozmowy w każdej formie w związku z tym to najczęściej ona odpowiada na Wasze maile, wiadomości oraz komentarze w mediach społecznościowych. Najlepiej czuje się poza domem więc lubuje się w częstych miejscach zamieszkania i odwiedzaniu nowych lokalizacji. Od czasu do czasu lubi wyskoczyć do teatru, najlepiej na dobry musical.

All stories by:Ania Boczar

Ania Boczar

Uwielbia rozmowy w każdej formie w związku z tym to najczęściej ona odpowiada na Wasze maile, wiadomości oraz komentarze w mediach społecznościowych. Najlepiej czuje się poza domem więc lubuje się w częstych miejscach zamieszkania i odwiedzaniu nowych lokalizacji. Od czasu do czasu lubi wyskoczyć do teatru, najlepiej na dobry musical.

All stories by:Ania Boczar