fbpx

Nusa Penida – jak poruszać się po wyspie?

Widok z góry na Kelingking Beach, Nusa Penida

Nusa Penida – jak poruszać się po wyspie?

1920 1080 Ania Boczar

Nusa Penida to niepozorna wyspa. Niewielkie rozmiary (19 km x 14 km) wcale nie sprawiają, że poruszanie się jest szybkie i sprawne. Główne przyczyny takiego stanu rzeczy są dwie. Pierwsza to słaby stan dróg. Niestety, drogi na Nusa Penida są w wielu miejscach zaniedbane. Dotyczy to również tras dojazdowych do popularnych atrakcji wyspy, jak np. Broken Beach. Druga trudność, z jaką zmierzycie się na Nusa Penida, to rzeźba terenu. Wyspa nie jest płaska, jak np. Gili Air. To wiąże się ze wzrostem poziomu trudności jazdy, zwłaszcza w połączeniu z dziurawymi drogami. Jak więc najprościej poruszać się po Nusa Penida?

Na potrzeby tego artykułu przyjmijmy, że transport publiczny na Nusa Penida nie istnieje. Teoretycznie po północnym wybrzeżu wyspy kursują tzw. bemo, czyli stare, niewielkie busiki, ale robią to na tyle nieregularnie i na małym obszarze, że nawet nie myśleliśmy o zgłębianiu tego tematu. Pokażę Wam natomiast, jak można poruszać się po Nusa Penida w sposób umożliwiający swobodne zwiedzanie wyspy.

Skuterem po Nusa Penida

Skuter to najpewniej najtańszy sposób na swobodne poruszanie się po wyspie. Możecie wypożyczyć go na miejscu u właściciela swojego noclegu, lub w wypożyczalni. Skuter możecie również wypożyczyć na Bali i zabrać go ze sobą na lokalny prom. Ta druga opcja prawdopodobnie będzie tańsza, bo ceny na Nusa Penida są zasadniczo wyższe od tych na Bali. Wynajmując skuter bezpośrednio na Nusa Penida trzeba liczyć się z kosztami rzędu 75 000 IDR za dzień czyli ok. 25 PLN.

Pamiętajcie jednak, że stan dróg na wyspie jest dość słaby, a dodatkowo nie brakuje stromych podjazdów. Jeśli nie czujecie się pewnie prowadząc jednoślad, wybierzcie inne rozwiązanie. Zwłaszcza, że dojścia do atrakcji bywają wymagające więc na skuter będziecie wsiadać dodatkowo zmęczeni.

Pewnego rodzaju alternatywą jest Ojek. To nic innego jak skuter z kierowcą, który wozi Was po wyspie tam, gdzie sobie zażyczycie.

Zwiedzanie Nusa Penida wypożyczonym samochodem

Wynajem samochodu na Nusa Penida nie jest tak oczywistą sprawą, jak przyzwyczaiły nas do tego choćby zachodnie kraje. Większość wypożyczalni na Nusa Penida owszem, wynajmuje pojazd, ale od razu z kierowcą. Według niektórych części internetu wynajem samochodu bez kierowcy nie jest możliwy na Nusa Penida. Pamiętajmy jednak, że to Indonezja i tu nie ma rzeczy niemożliwych – wystarczy być odpowiednio zmotywowanym, lub potrafić zmotywować innych 😉

Oczywiście, podobnie jak w przypadku skutera, samochód można wypożyczyć na Bali i przetransportować promem. Jednak nadal trzeba uważać na poruszanie się lokalnymi drogami. Jazda samochodem po Nusa Penida sprawi, że oprócz wzniesień oraz stanu dróg, będziecie musieli również radzić sobie z ich niewielką szerokością.

Wynajęcie samochodu wraz z kierowcą na Nusa Penida

Ostatnią i zarazem najbardziej kosztowną opcją poruszania się po Nusa Penida jest wynajem samochodu wraz z lokalnym kierowcą. Jakie są jej plusy? Taki kierowca bardzo dobrze zna wyspę i sprawnie będzie wozić Was od punktu A do punktu B zgodnie z planem, jaki sobie przygotujecie. Pomoże też ocenić, czy plan jest realny do zrealizowania w określonym czasie.

Nie ukrywam – jeżdżenie z „osobą trzecią” odbiera trochę poczucia wolności ale warto to rozważyć. Sami uznaliśmy, że dla nas będzie najlepszym rozwiązaniem. Wyruszając z Crystal Bay chcieliśmy w jeden dzień odwiedzić Kelingking Beach, Broken Beach, Angel’s Billabong, Peguyangan Waterfall oraz Diamond Beach. W każdym z miejsc docieraliśmy do samego końca trasy (np. schodząc na sam dół Kelingking Beach). Wiedzieliśmy, że będzie te mega wyczerpujące (i było!) więc cieszyliśmy się, że pomiędzy punktami wycieczki mogliśmy po prostu wsiąść do samochodu, chłodzić się i regenerując siły podziwiać widoki za oknem.

W naszym przypadku samochód z kierowcą na dzień (12 godzin zwiedzania) kosztował 700 000 IDR (czyli ok. 187 PLN). W normalnych warunkach ceny mogą być nawet o 150 000 IDR niższe, ale bardzo zależało nam na skompresowaniu planu wycieczki do jednego dnia. Punkty na naszej trasie porozrzucane były po różnych częściach wyspy, co wpłynęło zarówno na dłuższy czas zwiedzania, jak i na wyższy koszt paliwa.

Kiedy wybrać skuter

Jeśli zależy Wam na możliwie jak najniższych kosztach, zdecydowanie postawcie na skuter. Zwłaszcza, jeśli poruszacie się samotnie lub z jednym towarzyszem podróży. Skuter jest zwłaszcza dobry, gdy nie planujecie bardzo intensywnych dni lub nie obawiacie się zmęczenia. Jak każdy własny środek transportu, daje dużą swobodę zwiedzania. Ale! Wybierzcie jazdę skuterem po Nusa Penida tylko wtedy, jeśli potraficie dobrze prowadzić skuter. W przeciwnym razie zdecydujcie się na skuter z kierowcą (Ojek) lub jedną z pozostałych opcji.

Kiedy wybrać samochód bez kierowcy

Poruszanie się samochodem na własną rękę (wypożyczonym na Nusie lub przywiezionym promem z Bali) to połączenie komfortu oraz pełnej swobody zwiedzania. Jest to opcja droższa niż skuter, ale może być bardziej opłacalna, jeśli wynajmujecie go w kilka osób. Na kierowanie własnym pojazdem zdecydujcie się, jeśli nie straszne Wam wąskie drogi i mocno zniszczona nawierzchnia.

Kiedy wybrać samochód z kierowcą

Samochód z kierowcą na Nusa Penida to opcja najbardziej komfortowa – wsiadacie do pojazdu, a kierowca wozi Was od punktu do punktu. Zdecydujcie się na to rozwiązanie jeśli nie przeszkadza Wam zależność od osoby trzeciej, lub planujecie bardzo intensywne zwiedzanie. Dla nieco większych grup koszty na osobę rozkładają się całkiem korzystnie. Samochód z kierowcą to również najlepsze rozwiązanie, jeśli nie macie prawa jazdy.

Może i poruszanie się po Nusa Penida nie jest tak proste jak jazda po Gran Canarii, ale istnieje kilka opcji, które warto rozważyć. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie i cieszyć się z eksplorowania wyspy. Zwłaszcza, że to wyjątkowo piękne miejsce, a Kelingking Beach łapie się w nasze TOP najlepszych widoków w życiu. Chcecie zobaczyć ich więcej? Chodźcie na Instagram, gdzie na bieżąco pokazujemy nasze podróżnicze życie cyfrowych nomadów.

Ania Boczar

Uwielbia rozmowy w każdej formie w związku z tym to najczęściej ona odpowiada na Wasze maile, wiadomości oraz komentarze w mediach społecznościowych. Najlepiej czuje się poza domem więc lubuje się w częstych miejscach zamieszkania i odwiedzaniu nowych lokalizacji. Od czasu do czasu lubi wyskoczyć do teatru, najlepiej na dobry musical.

All stories by:Ania Boczar

Ania Boczar

Uwielbia rozmowy w każdej formie w związku z tym to najczęściej ona odpowiada na Wasze maile, wiadomości oraz komentarze w mediach społecznościowych. Najlepiej czuje się poza domem więc lubuje się w częstych miejscach zamieszkania i odwiedzaniu nowych lokalizacji. Od czasu do czasu lubi wyskoczyć do teatru, najlepiej na dobry musical.

All stories by:Ania Boczar