fbpx

Jak czytać raport kosztów?

Droga do zrozumienia kosztów podróży

Z każdej podróży staramy się, oprócz wspomnień i przeżyć, przywieźć pełne zestawienie kosztów, które ponieśliśmy. Taki raport składa się przede wszystkim z interaktywnego podsumowania kosztów oraz ich interpretacji.

Interaktywne podsumowanie kosztów

Koszty podróży zgrupowane są w kategorie, takie jak transport, jedzenie czy nocleg. Kategoria jest elementem rozwijanym, który po kliknięciu pokazuje bardziej szczegółowe wydatki, jakie zostały w jej ramach poniesione. Każdą z kategorii można wykluczyć z sumarycznego podsumowania, usuwając jej zaznaczenie po lewej stronie.

Poniżej kategorii znajduje się podsumowanie wyjazdu w liczbach. Znajdziecie tam m.in. jak długo trwała podróż, na ile osób rozłożyły się koszty, a także sumaryczną kwotę poniesionych wydatków w polskich złotych oraz w walucie rozliczeniowej danego kraju (na przykład €). Uwzględniony jest przy tym kurs, po jakim kupowaliśmy walutę. Dodatkowo, w złotówkach jest również zaprezentowana kwota w przeliczeniu na jedną osobę.

Przykład
Posiłkując się przykładowym podsumowaniem podróży po Kalabrii, jeżeli nie macie możliwości skorzystania ze zniżek lub zarabiania w podróży, a także planujecie spać na dziko pod namiotem, odznaczcie “Nocleg” oraz “Pomniejszenie kosztów” aby otrzymać realne koszty, jakie moglibyście ponieść.

Ups! Interaktywne podsumowanie kosztów jest jeszcze niedostępne na urządzeniach mobilnych 🙁 Wkrótce to zmienimy, a na razie wróć do nas na swoim komputerze 🙂

Interpretacja kosztów

Bez szerszego kontekstu, liczby potrafią być mylące. W części dotyczącej interpretacji kosztów omawiamy dokładniej poszczególne kategorie wydatków w celu nakreślenia standardu podróży (stąd m.in. linki do konkretnych miejsc noclegowych) oraz tego, czy danych kosztów można było uniknąć.

Na dodatkowe wyjaśnienie zasługują kategorie Koszty w Polsce i Pomniejszenie kosztów.

Koszty w Polsce

Przy podróżach zagranicznych wydzielamy osobno koszty poniesione w Polsce. Bardzo często są one uzależnione od miejsca, z którego dojeżdżamy na lotnisko, rodzaju transportu lub konieczności noclegu w mieście, z którego mamy wylot. Tym samym dla każdego z Was te koszty będą inne. Kategoria ta zawiera wydatki do momentu wejścia na teren lotniska oraz od chwili opuszczenia go po locie powrotnym.

Dzięki wydzieleniu takich wydatków do osobnej kategorii, macie wgląd w to, jakie koszty ponieśliśmy przy naszym sposobie organizacji podróży ale równocześnie możecie je wykluczyć z łącznego podsumowania i wkalkulować własne 🙂

Pomniejszenie kosztów

To nasz ulubiony punkt 😉 Można redukować koszty podróży bez ich brutalnego cięcia. Sposobem na to mogą być m.in. programy, w których zarobione punkty pomniejszają lub całkiem niwelują koszty lotów (jak WIZZ Discount Club) lub nagradzają za polecenia (jak program partnerski Booking). Dodatkowych rozwiązaniem jest poświęcenie kilku godzin w podróży, np. podczas lotu samolotem, na pracę, która pozwala osiągnąć dodatkowy przychód, zmniejszający jednocześnie koszty podróży.