fbpx

Jak dotrzeć do Machu Picchu na własną rękę?

Machu-Picchu-widok-z-wayna-picchu

Jak dotrzeć do Machu Picchu na własną rękę?

1920 1080 Ania Boczar

Planując wyprawę do Machu Picchu dość szybko natkniecie się na miejscowość Cusco, która towarzyszyć Wam będzie prawdopodobnie do końca researchu 😉 Jest ona główną bazą wypadową dla turystów odwiedzających Peru i zastanawiających się jak dotrzeć do Machu Picchu. My do Cusco przyjechaliśmy na pokładzie autobusu Peru Hop.

Cusco oferuje cały wachlarz możliwości dotarcia do Machu Picchu – od zorganizowanych wycieczek, po wiele opcji wyprawy na własną rękę. Sposobów samodzielnego dotarcia do tutejszego cudu świata jest naprawdę dużo więc mogą przytłoczyć i łatwo się pogubić. Sami to przeżywaliśmy 😉 Nie chcemy jednak, żebyście i Wy musieli się męczyć, dlatego opisaliśmy dla Was dokładnie wszystkie znane nam sposoby dotarcia na własną rękę do Machu Picchu.

Pociąg z Cusco do Aguas Calientes

Najprostszym, najszybszym (około 3 godziny), najwygodniejszym, a zarazem najdroższym sposobem dotarcia z Cusco do Aguas Calientes jest podróż pociągiem. Do wyboru są dwie firmy, z którymi możecie taką trasę pokonać – Peru Rail oraz Inca Rail.

Warto jednak wspomnieć, że ta opcja dostępna jest tylko od maja do grudnia. Poza sezonem Peru Rail zaczyna swoją trasę w miasteczku Urubamba, a Inca Rail w Ollantaytambo. Jeśli kupicie bilet z Cusco, to znaczy, że pierwszą część trasy pokonacie busem (zorganizowanym przez przewoźnika i zintegrowanym z czasem odjazdu pociągu).

Ceny biletów są bardzo zróżnicowane. W dodatku, poza sezonem, gdy miejsca w pociągu nie zapełniają się tak łatwo, można liczyć na promocje. Najlepiej więc aktualne ceny sprawdzać na stronach Peru Rail i Inca Rail.

Trasa pociągu jest bardzo widokowa. Za taką uchodzi zwłaszcza odcinek z Ollantaytambo do Aguas Calientes, dlatego wiele pociągów oferuje mocno przeszklone wagony – z dużymi szybami oraz okami dachowymi.

Pociąg do Aguas Calientes

Bus z Cusco do Ollantaytambo i pociąg z Ollantaytambo do Aguas Calientes

Dobrą alternatywą jest zorganizowanie biletu łączonego, uwzględniającego przesiadkę w Ollantaytambo. Pierwszą część podróży (do miasteczka Ollantaytambo) odbywa się busem i czas tej drogi to około 2 godziny. Drugą pokonuje się pociągiem i zajmuje ona około 1,5 godziny. Do czasu pełnej trasy doliczyć trzeba jeszcze czas oczekiwania w Ollantaytambo, przez co całość trwa minimum 4 godziny. Bilet taki można zorganizować na dwa sposoby:

Trasa do Aguas Calientes

Gotowy bilet łączony od przewoźnika

To opcja nieco tańsza od bezpośredniego pociągu z Cusco. Poza sezonem i tak nie jesteśmy w stanie przejechać całej trasy z Cusco do Aguas Calientes pociągiem. Kawałek trzeba przejechać busem, a długość tej trasy zależna jest od przewoźnika, którego wybierzemy. W sezonie Peru Rail wraca do połączeń kolejowych wykonywanych z Cusco i wycofuje się z biletów łączonych (bus+pociąg), natomiast Inca Rail dalej oferuje bilet łączony (tzw. BIMODAL).

Pociąg do Machu Picchu Pueblo

Bilet łączony na własną rękę

Taki bilet łączony można również złożyć samodzielnie i powinno to być najtańszą opcją. Bilet na bus z Cusco do Ollantaytambo można kupić na przykład za pośrednictwem strony redBus, a bilet na pociąg z Ollantaytambo do Aguas Calientes na na stronach Peru Rail lub Inca Rail.

Droga do Aguas Calientes

Bus z Cusco do Hidroelectrica i pociąg z Hidroelectrica do Aguas Calientes

Połączenie trasy busem do Hidroelectrica z przesiadką właśnie tam na pociąg, jest zwykle najtańszą z opcji, które zapewniają pełny dojazd do Aguas Calientes. Choć, zwłaszcza poza sezonem, warto patrzeć na promocje linii kolejowych, gdyż na trasie Ollantaytambo <-> Aguas Calientes można upolować coś w dużo bardziej atrakcyjnej cenie 😉 Szczególnie, że jeśli wybierzecie trasę przez Hydroelektrownię, bardzo wydłuża się czas podróży i trwa ona ok. 7-8 godzin.

Bus z Cusco do Hidroelectrica możecie znaleść na przykład na tej stronie redBus, a bilet z Hidroelectrica do Aguas Calientes kupicie tylko bezpośrednio w kasie Peru Rail. Cena biletu na pociąg w pierwszym kwartale 2020 roku wynosiła około 34 USD.

Jak dotrzeć do Machu Picchu

Bus z Cuzco do Hidroelectrica i spacer z Hidroelectrica do Aguas Calientes

Najtańszą z dostępnych opcji trasy do Aguas Calientes (nie licząc kompletnie pieszej trasy 😉) jest dotarcie do Hydroelektrowni busem i pokonanie dalszej części drogi pieszo. Czas przejazdu z Cusco do Hydrolectrica to ok. 6-7 godzin, a kolejne 3 godziny trzeba przeznaczyć na spacer wzdłuż torów. Trasa, która zostaje do pokonania pieszo, jest bardzo widokowa i wynagradza trud dźwigania bagażu przez 12 kilometrów. Warto jednak pamiętać, że w porze deszczowej szansa na intensywne opady deszczu jest spora, przez co spacer może być mniej przyjemny. Jeśli mimo wszystko zdecydujecie się na pieszą trasę w sezonie deszczowym, zapoznajcie się wcześniej z aktualnie panującą sytuacją w regionie. Deszcze w tym okresie potrafią być naprawdę intensywne, a trasa niestety biegnie przez obszar podatny na powodzie i lawiny błotne.

Jak dotrzeć do Aguas Calientes

Trekking na Machu Picchu

Machu Picchu położone jest w górach i prowadzi do niego cała masa malowniczych szlaków. Wybór trasy to kolejny, dość złożony temat. Tras trekkingowych jest sporo, a każda ma inny poziom trudności oraz czas niezbędny na jej pokonanie (od 2 do 9 dni).

Trasy te są dość dobrze opisane na stronie Machu Picchu Trek Guide. Nie korzystaliśmy z żadnej rozpisanych tam ofert więc nie traktujcie tego jako polecenie. Trzeba jednak przyznać, że trasy wydają się być zaprezentowane dość jasno i konkretnie więc możecie właśnie tam rozpocząć swój research.

Etap drugi czyli droga pod bramę Machu Picchu

Gdy już dotrzecie do Aguas Calientes (czyli Machu Picchu Pueblo) sprawa jest mniej skomplikowana, bo sposoby na dotarcie do cytadeli (czyli właściwego Machu Picchu, do którego zmierzacie) są tylko dwa.

Autobus

Pierwsza, łatwiejsza, a zarazem droższa opcja, to wyjechanie pod bramę miasta autobusem. Bilet w jedną stronę kosztuje ok. 40 PEN i można go kupić w Aguas Calientes. Jeśli rozważacie schodzenie pieszo, możecie kupić tylko bilet do góry, a decyzję co do sposobu pokonywania drogi powrotnej podjąć na górze. Jeżeli będziecie chcieli zjechać, to stosowny bilet bez problemu nabędziecie po wyjściu z Machu Picchu. Można oczywiście od razu kupić bilet dwustronny, który jest dokładnie dwa razy droższy niż jednostronny. Warto wiedzieć, że przy zakupie biletów na autobus trzeba okazać bilety na Machu Picchu oraz paszporty wszystkich osób, dla których kupuje się bilet na autobus.

Jeżeli wybieracie się na Machu Picchu rano, bilety na autobus można kupić dzień wcześniej. W dniu zwiedzania Machu Picchu trzeba tylko ustawić się w kolejce do autobusu. Jeśli wykupiliście bilet na pierwszą możliwą godzinę, to poza sezonem wystarczy pojawić się na końcu ogonka „dopiero” ciut po 5:00. W taki sposób byliśmy w pierwszej dziesiątce osób, które weszły na teren Machu Picchu tego dnia. Jednak mówi się, że w najbardziej popularnych terminach warto być w kolejce już między 4:00 a 4:30.

Czas przejazdu busem to około 20-30 minut.

Autobus do Machu Picchu

Pieszo

Na górę można również wyjść pieszo. Jeśli wybierzecie tę opcję, to nie musicie ponosić żadnych dodatkowych opłat. Czas wyjścia, w zależności od kondycji, to 1,5-3 godziny, natomiast czas zejścia z góry to około 1,5-2 godziny. Jeśli wybieracie się na jedną z pierwszych dostępnych godzin, to dużą część trasy pokonywać będziecie w ciemności. Warto więc zaopatrzyć się wcześniej w latarki czołowe.

Klimat Machu Picchu możecie poczuć już dziś – zachęcamy Was do odwiedzenia naszego profilu na Instagramie. Tam w zapisanych relacjach znajdziecie stories z naszej wyprawy na Machu Picchu.

Ania Boczar

Uwielbia rozmowy w każdej formie w związku z tym to najczęściej ona odpowiada na Wasze maile, wiadomości oraz komentarze w mediach społecznościowych. Najlepiej czuje się poza domem więc lubuje się w częstych miejscach zamieszkania i odwiedzaniu nowych lokalizacji. Od czasu do czasu lubi wyskoczyć do teatru, najlepiej na dobry musical.

All stories by:Ania Boczar

Ania Boczar

Uwielbia rozmowy w każdej formie w związku z tym to najczęściej ona odpowiada na Wasze maile, wiadomości oraz komentarze w mediach społecznościowych. Najlepiej czuje się poza domem więc lubuje się w częstych miejscach zamieszkania i odwiedzaniu nowych lokalizacji. Od czasu do czasu lubi wyskoczyć do teatru, najlepiej na dobry musical.

All stories by:Ania Boczar