Nusa Penida to ostatnimi czasy bardzo modny, instagramowy kierunek. Nic dziwnego – widoki na niej są jednymi z piękniejszych jakie w życiu widzieliśmy. Co zrobić, aby zobaczyć to wszystko na własne oczy? Proste – popłynąć na tę wyjątkową wyspę. Nie zostawię Was oczywiście z tak lakoniczną, choć celną, ripostą 😉 Poniżej bardziej szczegółowo opowiem o tym, jak dotrzeć na Nusa Penida.
Nusa Penida nie posiada lotniska, dlatego można się na nią dostać jedynie drogą morską z sąsiednich wysp. Najbliższe, które mają lotniska, to Lombok i Bali. Z nich dwóch to Bali jest zdecydowanie bardziej turystyczne, oraz lepiej skomunikowane z Nusą. W tym artykule przedstawiam Wam opcje transportu z Bali, które sami przetestowaliśmy.
Lokalny prom (local ferry) na Nusa Penida z Padangbai
📍 Trasa: Padangbai (Bali) → Sampalan Ferry Terminal → Crystal Bay
🕑 Czas „na morzu”: 1,5 – 2h
🕠 Możliwy czas całej podróży: ~7h
💵 Koszt: 31 000 IDR
Najtańszy sposób dotarcia na Nusa Penida to przeprawa promem wypływającym z Padangbai na Bali. Prom nazywany jest zwykle „local ferry” lub „slow ferry”, gdzie obie nazwy są równie adekwatne do rzeczywistości. Prom na Nusa Penida dopływa do Sampalan Ferry Terminal.
Koszt podróży promem z Padangbai na Nusa Penida to 31 000 IDR, czyli ok. 8 PLN. Na prom można zabrać ze sobą również samochód lub skuter, co oczywiście jest dodatkowo płatne. Z większych miast oraz z lotniska do Padangbai można dostać się shuttle busem, czyli busikiem od prywatnych firm przewozowych. Ceny takiego przejazdu zaczynają się od 75 000 IDR za osobę, czyli ok. 20 PLN.
Największym minusem local ferry jest czas całej podróży. Prom pokonuje trasę w ok. 1,5 – 2 godziny, zależnie od warunków na morzu. Gorzej natomiast, że nigdy nie wiadomo, o której dokładnie wypłynie. O godzinie 9 rano rusza sprzedaż biletów i teoretycznie do około 11-12 prom powinien wypłynąć z portu. Ale! W porcie znajdują się tylko dwa miejsce, w których prom może przycumować żeby zabrać na pokład ludzi oraz pojazdy. My przez bardzo długi czas widzieliśmy nasz prom na horyzoncie, oczekujący aż zwolni się miejsce i dostanie zgodę na wpłynięcie do portu. My czekaliśmy na lądzie, a ludzie płynący wtedy z Nusa Penida czekali na jego pokładzie.
Jak wygląda podróż lokalnym promem
Jak więc ułożyć sobie harmonogram dnia? Podzielę się naszym przykładem, bo choć zastanawialiśmy się chwilę jak dotrzeć na Nusa Penida, postawiliśmy właśnie na lokalny prom. Przed 9 rano byliśmy już w terminalu, żeby mieć pewność, że załapiemy się na bilety. Następnie czekaliśmy cierpliwie przez kilka godzin, aby znaleźć się na pokładzie. Prom był dość stary i daleko mu było do miana wygodnego, ale to i tak niezła wartość za tak niewielkie pieniądze. Gdy po około dwugodzinnej trasie dotarliśmy na miejsce, była już 15. Musieliśmy dorwać jeszcze transport, który z Sampalan Ferry Terminal, gdzie dopływa prom, zawiezie nas do Crystal Bay. Po negocjacjach zapłaciliśmy 200 000 IDR, czyli jakieś 53 PLN za około godzinny przejazd. Na miejscu byliśmy w okolicach 16, więc cała podróż zjadła nam jakieś 7 godzin.
Speedboat na Nusa Penida z Sanur
📍 Trasa: Sanur (Bali) → Kampung Toyapakeh → Crystal Bay
🕑 Czas „na morzu”: 1h
🕠 Możliwy czas całej podróży: ~2h
💵 Koszt: 150 000 IDR
Na Nusa Penida można dostać się także speedboatem. W takim wypadku wodna część podróży trwa około godzinę. Speadboaty odpływają znacznie częściej niż prom i są zdecydowanie bardziej punktualnie. Ceny szybkich łódek są bardzo zróżnicowane i zaczynają się od około 150 000 IDR za osobę, czyli ~40 PLN. Mówię oczywiście o cenach końcowych, ponieważ cena wywoławcza zależy tylko od fantazji osoby oferującej Wam przejazd 😉 Na pewno warto się targować i nie przystawać na pierwszą cenę, ponieważ zwykle jest mocno zawyżona.
Co ważne, speedboaty na Bali nie wypływają z Padangbai tak jak lokalny prom, a z miasteczka Sanur. Pewnie znajdą się wyjątki od tej reguły, zwłaszcza z biegiem czasu, ale podczas naszego pobytu w 2019 roku tak wyglądała sytuacja. Jeśli ktoś w Padangbai oferuje Wam przejazd speedboatem, to najprawdopodobniej do ceny dolicza jeszcze przejazd busikiem do miejsca, z którego łódka realnie odpłynie.
Na Nusa Penida speedboaty również przypływają i odpływają z innego miejsca niż slow ferry. Przystań, z której ruszają łódki, znajduje się w rejonie Kampung Toyapakeh.
Kiedy wybrać lokalny prom?
Jeśli szukacie rozwiązania możliwie jak najtańszego, a czas całej podróży nie jest dla Was najważniejszy, lokalny prom jest najprawdopodobniej najlepszą opcją. Aby mieć pewność, sprawdźcie gdzie znajduje się Wasz nocleg. Local ferry przypływa do Sampalan Ferry Terminal, podczas gdy speedboat zatrzymuje się w rejonie Kampung Toyapakeh. Może się więc okazać, że różnica odległości negatywnie wpłynie na koszt dojazdu do noclegu i całkiem „zje” to, co oszczędzone zostało na przeprawie między wyspami. Na prom musicie się zdecydować również jeżeli z Bali chcecie na Nusa Penida zabrać skuter lub auto.
Kiedy wybrać speedboat?
Speedboat to dobry wybór jeśli zależy Wam na czasie i możecie dopłacić te kilkadziesiąt złotych do biletu. W zamian, oprócz bardzo skróconego czasu podróży, dostaniecie więcej wygody, niż na lokalnym promie. Dodatkowo Sanur, czyli miasteczko do którego dowiezie Was speedboat, jest znacznie bliżej lotniska na Bali niż Padangbai. Jeśli więc spieszycie się na lot, speedboat jest podwójnie dobrym rozwiązaniem. Poza tym speedboat jest logistycznie prostszy do ogarnięcia. Wszędzie będą Wam oferować taki kurs, podczas gdy dotarcie do szczegółów związanych z m.in. godzinami odpływania lokalnego promu i zakupem biletów jest po prostu uciążliwe i czasochłonne.
Wiecie już jak dostać się na tę rajską wyspę. Czas zatem na zaplanowanie zwiedzania wyspy oraz sprawdzenie jak się poruszać po Nusa Penida. Możecie też wpaść na nasz Instagram i sprawdzić, gdzie aktualnie przebywamy 😉 Relacjonujemy tam na bieżąco nasze podróżnicze życie cyfrowych nomadów