fbpx

Tanie loty? Latanie za darmo też nie jest trudne!

Tanie loty nad chmurami

Tanie loty? Latanie za darmo też nie jest trudne!

1920 1080 Grzesiek Boczar

Uwaga! W dniu 25.01.2020 Raiffaisen Bank (a w zasadzie już BNP Paribas) zakończył współpracę z linią lotniczą Wizz Air. Opisany poniżej WIZZ Discount Club nadal działa, jednak abonament trzeba wykupić na własną rękę. Tak samo zdobywanie środków na loty przez płatności kartą kredytową nie jest już możliwe. Tekst pozostawiamy dla potomnych jako wspomnienie dobrych czasów, gdy dało się latać za darmo.

Pierwszy raz samolotem polecieliśmy do Dortmundu i nie było to wcale dawno temu, bo w czerwcu 2015 roku. Od razu poczuliśmy, że latanie jest fajne, a szybkie poruszanie się po świecie to coś, co tygryski lubią najbardziej 😉

Do Dortmundu jechalibyśmy około 10 godzin, natomiast lot trwał jakieś 1,5 godziny. Wtedy było to dla nas niezwykle kuszącą perspektywą ale i wyzwaniem. Skoro można tak sprawnie poruszać się po świecie, to jak zrobić, aby zobaczyć najwięcej, za jak najmniej? Zaczęliśmy szukać 🙂

Przebrnęliśmy przez wiele wyszukiwarek lotów, które pozwalają wyłapać prawdziwe perełki, analizowaliśmy oferty bezpośrednio na stronach linii lotniczych, aż odkryliśmy Wizz Discount Club, które zmienił nasze myślenie o lataniu. Nie, Wizz Air nie zapłacił nam za reklamę. Choć mógłby 😉 Chcemy Wam jedynie polecić nasz sposób na darmowe oraz tanie loty, dzięki któremu dużo pieniędzy zostało w naszych kieszeniach.

Zacznijmy jednak od początku, dodając już na wstępie, że wszystkie ceny i warunki są aktualne na dzień 04.11.2018.

Czym jest Wizz Discount Club?

Wizz Discount Club to program lojalnościowy od popularnej w Polsce, węgierskiej linii lotniczej Wizz Air. Zapewnia on zniżkę w wysokości co najmniej 10€ na loty, 5€ na bagaż wykupiony online oraz dostęp do limitowanych ofert, kierowanych jedynie do członków programu. Ze zniżek mogą korzystać nie tylko klubowicze, ale również ich towarzysze podróży.

Rodzaje członkostwa

Są dwa typy członkostwa i to od nich właśnie zależy, ile osób może skorzystać ze zniżek. Ważne jest jednak, aby na pokładzie samolotu znajdowała się ta osoba, która jest członkiem Wizz Discount Club. Oznacza to, że nie można udostępniać komuś swoich zniżek, a w przypadku gdy główny pasażer nie może jednak polecieć, rodzi się problem. Przynajmniej w teorii. Istnieje bowiem szansa, że jest to tylko martwy przepis i na bramkach przed wejściem na pokład nikt nie będzie Was weryfikował. Robicie to jednak na własne ryzyko 😉 Wróćmy jednak do rodzajów członkostwa.

Członkostwo standardowe

Najprostszy typ członkostwa, kosztuje 29,99 €/rok i upoważnia do zabrania ze sobą na pokład jednej dodatkowej osoby, która będzie mogła skorzystać ze wszystkich klubowych zniżek.

Wizz Discount Club - członkostwo standardowe

Członkostwo grupowe

Rozwiązanie dla osób podróżujących większą paczką. W przypadku członkostwa grupowego, koszt to 59,99 €/rok i pozwala dodatkowym pięciu towarzyszom podróży korzystać z ofert specjalnych.

Wizz Discount Club - członkostwo grupowe

Często koszt członkostwa zwraca się już przy pierwszej podróży, choć zależy to oczywiście od kierunku oraz cen biletów.

Darmowe loty są lepsze niż tanie loty

Wszystko fajnie, ale gdzie to latanie za darmo? W końcu darmowe bilety lotnicze są tym, po co tu przyszliście 😉 Jak zniwelować koszty członkostwa w Wizz Discount Club oraz latać bez wydawania pieniędzy na bilety?

Jest jeden mały trick.

Do Wizz Discount Club można dołączyć bezpłatnie i otrzymać od razu członkostwo grupowe, będąc posiadaczem karty kredytowej Wizz Air MasterCard. Kiedyś taką kartę można było dostać w Citibanku, jednak od 2015 roku Wizz Air rozpoczął współpracę z Raiffeisen Bank Polska i aż do teraz, co roku ją przedłuża.

Edit: 31 października 2018 r. nastąpiło przejęcie przez Bank BGŻ BNP Paribas S.A. działalności podstawowej Raiffeisen Bank Polska S.A więc od tego momentu możecie spotkać się z informacją, że karta MasterCard Wizz Air wydana jest przez BGŻ BNP Paribas S.A.

Jeśli, tak jak my, macie alergię na wszelkie produkty kredytowe, to możecie posłużyć się naszym sposobem na korzystanie z karty bez realnego zaciągania długu, zwłaszcza wobec siebie 🙂 O tym jednak za chwilę.

Karta kredytowa

Pisząc w dużym uproszczeniu, karta kredytowa jest kartą płatniczą z przyznawanym limitem kredytowym. Płacąc nią, nie korzysta się z własnych pieniędzy, lecz tych pożyczonych od banku. Wykorzystany limit należy spłacić w kolejnym miesiącu. W przypadku karty Wizz Air MasterCard, spłacając ją w terminie, jedyny koszt z nią związany, to opłata 6 zł miesięcznie za samo posiadanie karty.

Niekredytowa karta kredytowa

Karta kredytowa to tylko narzędzie, które można wykorzystać do własnych zysków ale trzeba używać go mądrze. W przeciwnym razie może wyrządzić wiele szkód. Jak zrobić, żeby finanse nie wymknęły się z pod kontroli? Bardzo prosto 🙂

Jedno konto oszczędnościowe mamy przeznaczone typowo na potrzeby karty kredytowej. Używamy go w taki sposób, że regularnie przelewamy na nie środki o równowartości tego, co wydaliśmy kartą Wizz Air MasterCard. Idea jest taka, aby stan konta oszczędnościowego odzwierciedlał saldo na karcie kredytowej. Dzięki temu wiemy, że pieniądze znajdujące się na koncie oszczędnościowym w rzeczywistości już wydaliśmy i nie są nasze. Równocześnie mamy ustawioną automatyczną spłatę karty, dzięki czemu raz w miesiącu pieniądze z naszego konta oszczędnościowego, same spłacają kartę kredytową.

Żeby w pełni zrozumieć działanie karty kredytowej, jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji, powinniście przeczytać dwa artykuły, które swego czasu napisał Michał Szafrański – Karta kredytowa – jak działa i czy warto ją posiadać? oraz Ile naprawdę kosztuje dług na karcie kredytowej?.

Zarabiaj na zakupach

Wiecie już czym jest Wizz Discount Club oraz karta Wizz Air MasterCard. Nadszedł czas połączyć kropki.

Płacąc kartą kredytową otrzymacie punkty, które możecie następnie wykorzystać na loty z Wizz Air. Za każde 10 zł wydane kartą podczas jednej transakcji, otrzymacie 1 punkt. W przeliczeniu na złotówki jest to po prostu 0,10 zł. Przykładowo, wydając na zakupach w markecie 133,33 zł i płacąc kartą Wizz Air MasterCard, na Wasze konto wpadnie 13 punktów, czyli równowartość 1,30 zł, które możecie wykorzystać na loty 🙂

Lepszy przelicznik otrzymacie płacąc kartą kredytową na stronie wizzair.com, jeżeli braknie Wam punktów do pokrycia kosztów całego lotu, lub jeśli będziecie chcieli za pośrednictwem Wizz Air opłacić usługi dodatkowe, jak np. wynajem samochodu. Za każde 10 zł wydane na stronie przewoźnika, dostaniecie 2 punkty, czyli 0,20 zł.

Dodatkowo, po pierwszej transakcji kartą, każdy nowy klubowicz dostaje 500 punktów powitalnych, czyli równowartość 50 zł do wykorzystania na loty. Ważne jest, aby tej transakcji dokonać w ciągu pierwszych 6 miesięcy od momentu wydania karty, bo tylko wtedy bonus zostanie naliczony.

Wizz Discount Club - infografika

Punkty same w sobie nie są walutą. Możecie je zamienić na złotówki i przetransferować na swoje konto Wizz Air kontaktując się z infolinią Raiffeisen Bank Polska. Do tego momentu, punkty są ważne przez rok. Dopiero po wykonaniu takiej telefonicznej transakcji, będziecie w stanie płacić nimi za loty. Złotówki przetransferowane na konto Wizz Air również są ważne przez rok, tyle że w tym wypadku czas liczy się od momentu zamiany punktów na pieniądze. Jeśli zatem nie spieszycie się z lotem, to możecie nawet przez 2 lata zbierać punkty i dopiero wtedy zafundować sobie podróż 🙂

Zarabiaj na noclegach

Korzystacie z usług serwisu Booking.com, prawda? To kolejna okazja na zarobienie dodatkowych środków na loty 😉 Dzięki współpracy z węgierską linią lotniczą, rezerwując nocleg przez Booking.com możecie otrzymać na konto Wizz Air zwrot 10% wartości Waszego zamówienia. Na początek jednak dość istotna sprawa – odkryliśmy to rozwiązanie stosunkowo niedawno i jeszcze nie korzystaliśmy z niego w praktyce, więc wszystko w tym akapicie znamy jedynie z dostępnych regulaminów oraz informacji zaczerpniętych z sieci.

Pierwszym krokiem do realizacji celu jest wybranie “Zaplanuj” z menu na stronie wizzair.com, a następnie “Hotele”. W tym momencie powinno nastąpić automatyczne przekierowanie na Booking.com, a u góry strony pojawi się baner informujący o współpracy z Wizz Air. Wtedy możecie już z czystym sumieniem szukać miejsca do spania. Ważne, żeby na ostatnim kroku rezerwacji podać numer swojego konta Wizz Air.

Na pewno jest to rozwiązanie, które warto stosować, jeśli i tak szukacie noclegu. Możecie dostać sporo dodatkowych środków, bez większego wysiłku. Pamiętajcie jednak, że środki otrzymane w ten sposób mają inny termin ważności, niż te zarobione kartą kredytową na zakupach. Po upływie 6 miesięcy przeterminują się.

Jak zdobyć kartę?

Wniosek o kartę możecie złożyć przez telefon lub w oddziale Raiffeisen Bank Polska. Jest to produkt kredytowy więc bank będzie weryfikował Waszą zdolność kredytową. To jak będzie przebiegał cały proces, zależy w dużej mierze od formy zatrudnienia. Nie chcę tu wchodzić w szczegóły, ale z zasady najprościej będzie jeśli macie umowę o pracę lub umowę zlecenie, a najwięcej nagimnastykujecie się przy działalności gospodarczej.

Gdy w 2015 roku ubiegaliśmy się o kartę, mając umowę o pracę i wynagrodzenie przelewane na konto Raiffeisen Bank Polska, dla limitu karty do 4000 zł wystarczyło moje oświadczenie o zarobkach. Kilka lat później okazało się, że do wypożyczenia samochodu we Włoszech potrzebujemy podnieść limit. Nie obyło się wtedy bez dostarczenia PIT oraz zaświadczeń z ZUS i Urzędu Skarbowego. Było to jednak związane z faktem, że nie pracowałem już na etacie tylko w ramach własnej działalności gospodarczej.

Oprócz samych dokumentów, bank wymaga także konkretnego stażu pracy. W przypadku umowy o pracę lub umowy zlecenia wymagane są co najmniej 3 miesiące stażu pracy w obecnej firmie, natomiast własną działalność gospodarczą musicie prowadzić nieprzerwalnie od 18 miesięcy. Tak samo jest przy zwiększaniu limitu na karcie.

Na pochwałę zasługuje fakt, że można wyrobić również dodatkową, fizyczną kopię karty dla partnera lub partnerki, dzięki czemu oboje możecie, płacąc w sklepach, zarabiać punkty na wspólne konto. Produkt kredytowy jest wtedy tylko na jedną osobę – w naszym przypadku karta została założona na mnie, natomiast dla Ani mamy po prostu wyrobiony dodatkowy “plastik”.

Nasze loty w liczbach

Przyszedł czas na statystyki 😉

Korzystając z Wizz Discount Club przelecieliśmy już 19 800 km. Oznacza to, że pokonaliśmy odległość równą 49% obwodu kuli ziemskiej. Jest to również 5% dystansu między Ziemią a Księżycem. Dzięki podróżom na pokładzie węgierskiego przewoźnika odwiedziliśmy pięć krajów, w tym dwie wyspy. Przy trzech lotach zdecydowaliśmy się na wykupienie pierwszeństwa wejścia na pokład, dzięki któremu mogliśmy zabrać ze sobą dodatkowe, małe torby.

19800km

przemierzonych w powietrzu

49%

obwodu Ziemi

5%

odległości do Księżyca

Lot na Teneryfę nieco zachwiał nasze statystyki, bo był on jedynym, którego nie opłaciliśmy tylko ze zgromadzonych punktów. W dużej mierze wpłynął na to dodatkowy bagaż podręczny ze sprzętem, który miał nam umożliwić pracę i zarabianie w podróży. Uznajmy to więc za inwestycję 😉 Niemniej jednak brakło nam już zgromadzonych punktów i musieliśmy z własnej kieszeni dopłacić łącznie 352 zł. I to właśnie jest nasz sumaryczny koszt pięciu podróży dla dwóch osób. W obie strony oczywiście 😉

W osiągnięciu takich statystyk bardzo pomógł nam stary regulamin (obowiązujący do 31.08.2018r.) określający liczbę przyznawanych punktów. Przez 3 pierwsze lata korzystania z programu, 0,10 zł do wykorzystania na loty otrzymywaliśmy za każde wydane 5 zł (nie 10 zł jak teraz).

Malta 🇲🇹, Włochy 🇮🇹️ i Szwajcaria 🇨🇭️ to kraje, które odwiedziliśmy nie płacąc ani złotówki za loty. Gdybyśmy...

Opublikowany przez Takeyourway Środa, 13 czerwca 2018

To zdecydowanie najbardziej merytoryczny, jak do tej pory, wpis na Takeyourway. Dajcie znać, czy te informacje okazały się dla Was przydatne, a sposób przekazu przejrzysty.

Jeżeli coś wymaga dodatkowego wyjaśnienia, to odezwijcie się w komentarzach lub napiszcie do nas na Facebooku.

Grzesiek Boczar

Człowiek od zadań wszelakich i mózg projektu. Na co dzień dużo pisze - zaczynając od kodu (jak na programistę przystało), przez artykuły na bloga po treści do social mediów. Zdjęcia i filmy to też jego działka. Człowiek od researchu i planowania. Lubi rzucać się na głęboką wodę w tematy, których nie zna i zawsze zmierza do tego, żeby stać się w nich specjalistą.

All stories by:Grzesiek Boczar
5 komentarzy
 • Ewa- drewno z przymrużeniem oka 15 czerwca 2018 at 10:05

  podziwiam pasji latania, ja bym tyle nie mogła, leciałam do Barcelony i na razie starczy. Dobrze wiedzieć, że jeśli lubisz duuuuuużo latać to nie musisz wydawać fortuny.

  • Ewa, zgadzam się, latać trzeba lubić. Choć podróżowanie po lądzie też ma swoje plusy – można więcej zobaczyć 😉

 • Rewelacyjny wpis!
  Jeśli jeszcze zdradzicie kiedy i gdzie szukać najtańszych lotów, to będę w pełni uszczęśliwiony.
  Tym bardziej, że podróżujemy we czworo (dwoje dorosłych + poczwary… dzieci).

  • Grzesiek Boczar 18 czerwca 2018 at 19:09

   Dzięki Szymon! 🙂
   Tym pytaniem natchnąłeś mnie właśnie na kolejny wpis 😉 Zanim jednak on powstanie, to tak w skrócie:

   1. Jeśli mówimy dalej Wizz Air, to jest kilka tricków. Jeśli wiesz, gdzie chcesz lecieć, to możesz skorzystać z https://wizzair.com/pl-pl/loty/rozklad-lotow#/ – nie określasz tu dat, wybierasz skąd i dokąd lecisz oraz w ile osób, a w wyniku dostajesz kalendarz lotów w widoku miesięcznym, z cenami na dany dzień. Jeżeli szukasz inspiracji co do miejsca docelowego, to spróbuj https://wizzair.com/pl-pl/loty/plan-wyjazdu#/ gdzie określisz jakiego typu wyjazd Cię interesuje (plaża, romantyczny wypad, ucieczka z miasta). Na tej podstawie dostaniesz podpowiedzi kierunków i, znów, ceny w widoku miesięcznym kalendarza lotów.

   2. Warto śledzić profil Fly4Free na Facebooku – często podrzucają oferty lotów (czy to od przewoźników, czy z zewnętrznych wyszukiwarek lotów) w bardzo atrakcyjnych cenach. Super sprawą jest też ich forum, gdzie czytelnicy dzielą się znalezionymi przez siebie ofertami m.in. dotyczącymi tanich lotów – https://www.fly4free.pl/forum/promocje-znalazlem-lam-tani-przelot,forum,231

   3. Aplikacja mobilna PushApp, która umożliwia subskrybcję kanałów (w tym np. wspomniane Fly4Free, Lastminuter, Loty czarterowe) informujących o ofertach tanich lotów. Możesz obserwować tylko konkretne hashtagi, np. #zkatowic czy #domalagi, dzięki czemu będziesz dostawał powiadomienia tylko wtedy, kiedy pojawi się tani lot w interesującym Cię kierunku.

   Najlepszy czas na szukanie? Z naszych obserwacji wynika, że dla tanich lotów po Europie, najlepszy czas na zakup biletu to około 1,5 – 2 miesiące przed planowanym wylotem, ale nie jest to jakaś pisana zasada.

   Z dystansem natomiast podchodziłbym do oficjalnych promocji od Wizz Air (np. dzień z 30% zniżki dla klubowiczów lub dla wszystkich). Często te ceny wcale nie są korzystniejsze niż bez zniżek.

 • Dzięki, za praktyczny tekst. Obniżanie cen lotów to chyba najlepsze co może dać karta kredytowa.

Comments are closed.

Grzesiek Boczar

Człowiek od zadań wszelakich i mózg projektu. Na co dzień dużo pisze - zaczynając od kodu (jak na programistę przystało), przez artykuły na bloga po treści do social mediów. Zdjęcia i filmy to też jego działka. Człowiek od researchu i planowania. Lubi rzucać się na głęboką wodę w tematy, których nie zna i zawsze zmierza do tego, żeby stać się w nich specjalistą.

All stories by:Grzesiek Boczar